Droga Mleczna zderzy się z Andromedą. Czy nasza Galaktyka to przetrwa?

Kategorie: 

Galaktyka Andromedy - Źródło: wikipedia.org

Nasza najbliższa kosmiczna sąsiadka, galaktyka Andromedy, zmierza nieuchronnie w kierunku Drogi Mlecznej. Porusza się z prędkością 400 tysięcy km/h. Ale nie mamy się czego bać. Jakkolwiek kolizja tej galaktyki z naszą jest nieuchronna to zderzą się nie wcześniej niż za kilka miliardów lat.

Do niedawna naukowcy wierzyli, że to nasza galaktyka najbardziej ucierpi na kolizji, ponieważ jest mniejsza od sąsiedniej Andromedy. Teraz nie jest to już takie pewne. Ostatnie badania przeprowadzone przez Międzynarodowe Centrum Badań Radioastronomicznych pokazują, że Andromeda w rzeczywistości nie jest dużo cięższa od Drogi Mlecznej. W rzeczywistości obie galaktyki są mniej więcej tej samej wielkości. Potwierdzają to badania opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

Oszacowanie nawet przybliżonej masy galaktyki jest bardzo trudne. Jasno świecące gwiazdy, które tworzą widoczną część tego rozległego układu, w rzeczywistości mają niewielki udział w całkowitej masie galaktyki. Większość z nich to czarne dziury i ciemna materia, które są trudne do zmierzenia nawet za pomocą ultranowoczesnych teleskopów. Aby obejść ten czynnik, naukowcy zastosowali stosunkowo nową metodę obliczania masy Andromedy.

 

Korzystając z danych z analiz bardzo szybkich gwiazd w galaktyce Andromedy, wykrytych przez Teleskop Williama Herschela, naukowcy mogli obliczyć prędkość ucieczki galaktyki. prędkość ucieczki w tym przypadku pokazuje, jak szybko obiekt powinien się poruszać, aby całkowicie opuścić orbitę galaktyki. Pracując wstecz od tej liczby, naukowcy byli w stanie obliczyć masę Andromedy. 

 

Okazało się, że w porównaniu z poprzednimi szacunkami masa galaktyki jest mniej więcej taka sama jak masa Drogi Mlecznej, czyli około 800 miliardów mas Słońca. Biorąc to pod uwagę, w odległej przyszłości nasza galaktyka może mieć znacznie więcej szczęścia - być może w trakcie katastrofalnej kolizji oba systemy kosmiczne połączą się ze sobą. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Franz Lem

Nie wydaje misię że bedzie to

Nie wydaje misię że bedzie to jedyna kolizja , zapewne nie pierwsza jak będzie być może następna . Do tego czsu ile zajdzie zmian wewnątrz naszej galaktyki nie wspomnę o zmianach jakie cały czas zachodzą , nic novego.Wiedza na jaką się opieramy jest znacząco mała astronomowie mają problemy z zlokalizowaniem takich obiektów które zagrażją nam jakoasteroidy  na co dzień , w ostatniej chwili mówi się w bardzo bliskie odległości przeleciała jakaś asteroida czy większy lub mniejszy kamień a co dopiero wróżenie co będzie za kilka set miliardów lat .Chciałbym to zobaczyć!!

Portret użytkownika angie

Oczywiście że przetrwa,

Oczywiście że przetrwa, ewolucja nigdy nie oznacza zniszczenia. A tu będzie taka ewolucja, gdy dwie galaktyki w wyniku zderzenia połączą się w jedną. Z tym, że czas tego zderzenia jest nie do końca określony, gdyż jeszcze 10-15 lat temu mówiono, że do zderzenia dojdzie za 2 mln lat, a dzisiaj mówi się już o miliardach lat.

Portret użytkownika moon fake

Sorki. Nie zderzy się. To

Sorki. Nie zderzy się. To tylko bred naukowy założony na tym że wszechswiat sie rozszerza. Jednak wszechswiat się nie rozszerza. Błąd powstał na bzdurze że z chaosu moze powstac porządek a  energia z niczego ,zaprzeczając prawu zachowania energii. Swiatło czerwone na granicach widzialnego kosmosu jest efektem nie prędkosci obiektóów a jego zanikania aż do całkowitej ciemnosci jesli mowa o obiektach dalszych niz te co rzekomo się tak szybko oddalają mając maksymalne przesunięcie ku czerwieni. Przesunięcie ku czerwieni nie odpowiada jedynie prędkosci obiektu. Kropka (chyba ze ktos ma pytania)

Strony

Skomentuj