Droga Mleczna przetrwała kolizję z Kiełbasą, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/Hubble

Międzynarodowy zespół astronomów ustalił, że 8-10 miliardów lat temu nastąpiło zderzenie Drogi Mlecznej z galaktyką karłowatą, której nadano nietypową nazwę „Sausage” (Kiełbasa). W wyniku dawnej kolizji, Droga Mleczna przejęła gwiazdy „Kiełbasy” i przyjęła aktualną formę.

 

Astronomowie doszli do takiego wniosku na podstawie danych, które pozyskano z pomocą satelity Gaia. Badacze odkryli gwiazdy, które poruszają się bardzo blisko centrum Drogi Mlecznej i posiadają wysoce ekscentryczne orbity. Według nich, świadczy to o tym, że stosunkowo młoda Droga Mleczna zderzyła się z inną galaktyką.

 

Naukowcy twierdzą, że w wyniku kosmicznej kolizji, galaktyka karłowata „przekazała” nam swoje gwiazdy i zakończyła swój żywot, ale stała się ważną częścią Drogi Mlecznej. „Kiełbasa” otrzymała swoją charakterystyczną nazwę ze względu na jej możliwy kształt, który ustalono na podstawie prędkości tych gwiazd. Badaczom kojarzył się on z kiełbasą.

Źródło: V. BelokurovJuan Carlos Muñoz

Astronomowie obliczyli, że masa dawnej galaktyki karłowatej mogła wynosić ponad 10 miliardów mas Słońca. Przypuszcza się, że „Kiełbasa” wywołała chaos w Drodze Mlecznej i uszkodziła dysk naszej galaktyki, który z biegiem czasu odbudował się na nowo. Z kolei materia należąca do galaktyki karłowatej rozproszyła się w wewnętrznej części Drogi Mlecznej, tworząc wybrzuszenie w jej centrum oraz halo wokół niej.

 

Wielkie kolizje galaktyk najwyraźniej są powszechne we Wszechświecie. Już za około 10 milionów lat, Droga Mleczna zderzy się z galaktyką karłowatą SagDEG. Natomiast za około 4 miliardy lat czeka nas kolizja z Andromedą, której, na nasze szczęście, nie dożyjemy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika frodo baggins

Chciałem poinformować, że też

Chciałem poinformować, że też miałem kolizję z kiełbasą i szczęśliwie kiełbasa została w całości unicestwiona. Jedynym śladem jej istnienia pozostał brązowy walcowaty kształt, który drogą morską wysłałem do Atlantyku.

Portret użytkownika Jestem, ktory Jest

Naukowiec - to człowiek

Naukowiec - to człowiek zajmujący sie głównie szerzeniem HEREZJI i TEORI nie mających nic wspólnego z RZECZYWISTOŚCIĄ. Najczęściej można go spotkać w czasie pełni Księżyca, w środku nocy, przy kotle, wypowiadającego odpowiednie ZAKLĘCIA.

Portret użytkownika Maryjan_66

To by się zgadzało z jedym

To by się zgadzało z jedym 'ale'. Mamy pełne odwzorowanie makro < -> mikro, bo swego czasu też jadałem zupę z kiełbasą, i nazywało się to "zupa z wkładką" - bardzo pożywna zresztą. Jednak zalecił bym jeszcze dokładne przemyślenie ostatecznej wersji tejże teorii przez 'naukowców', ponieważ akurat 'mlecznej z kiełbasą' nie próbowałem i chyba bym nie chciał..

Skomentuj