Drobnoustroje z pustyni Atakama nadzieją na odkrycie życia na Marsie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy zbadali glebę w najbardziej niedostępnych obszarach pustyni Atakama, na które od dziesięcioleci nie spadł deszcz. Mimo tego, w pobranych próbkach odkryto drobnoustroje, które przystosowały się do ekstremalnych warunków panujących na pustyni. Wyjątkowo zainteresowało to badaczy, ponieważ to, w jaki sposób życie trwa na pustyni Atakama może być wskazówką wobec tego, jak utrzymać je na Marsie.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie znalazł dowody na występowanie drobnoustrojów w glebie z najsuchszych i najbardziej jałowych obszarów Atakamy. Organizmy te przystosowały się zarówno do wysokiego promieniowania UV, jak i do wysokiego stężenia soli w glebie.

 

Odkryte mikroby stają się wyjątkowo aktywne, gdy mają kontakt z wodą. Jednak podczas suszy nie wszystkie umierają, tylko przechodzą w stan uśpienia i potrafią czekać przez dziesięciolecia na kolejne opady deszczu.

Naukowcy mają nadzieję, że odkryte przez nich organizmy są nadzieją, na odkrycie podobnych form życia na Marsie, na którym około 4 mld lat temu miały istnieć oceany. Póki co jednak badacze nie są w stanie określić, ile czasu dokładnie są w stanie przeżyć bez wody drobnoustroje z Atakamy – czy są to setki, a może tysiące lat?

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj