Drobnoustroje odporne na antybiotyki mogą wkrótce zabijać nawet kilkanaście milionów osób rocznie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Raport przygotowany niedawno przez brytyjskich naukowców wskazuje na poważne ryzyko pojawienia się drobnoustrojów, które mogą nawet zagrozić istnieniu ludzkości. Szczególnie niebezpieczna jest ich zdaniem nabyta przez niektóre z nich, odporności na antybiotyki.

 

Zwrócono uwagę, że mogą się pojawić odporne bakterie E.coli jak ta, która dwa lata temu zabiła wielu Niemców. Nie można też wykluczyć, że większe kłopoty zacznie sprawiać również malaria i gruźlica. Nawet obecnie, co roku dziesiątki milionów ludzi umiera z powodu tych chorób. Pojawienie się superbakterii odpornej na antybiotyki to ryzyko dodatkowych 10 milionów zgonów rocznie.

 

Dużo ofiar mogą też wywołać odporne na antybiotyki mikroorganizmy, które potrafią namnażać się na przykład w wyniku zabiegów operacyjnych. Trudne do wyleczenia infekcje w rozwiniętej Europie i USA, powodują śmierć 50 tysięcy osób rocznie.

 

Biolodzy ostrzegają od jakiegoś czasu, że nadużywanie antybiotyków prowadzi do powstawania superbakterii, tak jak nadużywanie biotechnologii w rolnictwie prowadzi do powstawania superchwastów. Problem polega na tym, że jeśli takie drobnoustroje staną się powszechne to nawet najprostszy zabieg chirurgiczny może się okazać ekstremalnie niebezpieczny dla chorego, ponieważ będzie mógł się wiązać z śmiertelną infekcją.

 

Gdyby taki czarny scenariusz się ziścił byłby to totalny kolaps gospodarczy świata spowodowany gwałtownym spadkiem populacji ludzkości. Poza tym w takich warunkach spodziewane jest pogorszenie stanu zdrowia populacji, co dodatkowo ograniczy produkcję światową od 2 do 3,5% rocznie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika RW

ewa11 odporna na wiedze bo

ewa11 odporna na wiedze bo jak byś uważała na lekcjach lub czytała sama wiedziała byś że bakterie są nam bardzo potrzebne by trawić pokarmy a tym odżywia się nasz organizm co one przerobią w nas i na nas jest ok.10kg różnych bakterii potrzebnych lun nie dla nas te chorobotwórcze to margines i czystośc /mycie rąk/nas  by od nich uchroniła choc są i inne żródła powietrze gdzie one bywają i nas atakują tak a ze też potrafią siĘ /bakterie uodparniać bronić to inna sprawa i my im pomagamy nie używając antybiotyków do końca choroby ,sam jestem odporny na antybiotyki pomagają mi tylko naturalne antybiotyki np.cebula,czosnek ,imbir ,pączki sosny itp pozdrawiam.  

Portret użytkownika lolo

No właśnie, profilaktyka.

No właśnie, profilaktyka. Cebula, czosnek, cytryna, miód, imbir. Post też pomaga połączony z małą porcją owoców takich jak np kiwi. I niepotrzebni mi lekarze, tym bardziej, że służba zdrowia służy obecnie do realizacji "Narodowego Programu Eutanazji".

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika g-lo

W krótce i mogą :) Pewnie, bo

W krótce i mogą Smile
Pewnie, bo teraz te bakterie zastanawiają się jeszcze czy nas zabić, czy nie ? hehe. Albo są bakterie uodpornione na antybiotyki zabijające ludzi, albo ich niema. KONKRETY!!!!! Nie interesuje mnie kto co może, bo to nie jest tożsame z jest.
To tak samo jak z facetami, których należało by pewnie kastrować, bo noszą przy sobie narzędzie gwałtu będąc tym samym potencjalnymi gwałcicielami kobiet i dzieci. Może niech jeszcze zakażą nam wychodzić z domów na ulicę albo najlepiej skryć się w schronach, bo może nas przecież trafić na ulicy jakiś meteoryt :] Niech zakażą samochodów pod które możemy wpaść, komputerów i telefonów od których możemy oślepnąć bądź dostać raka itd.
Jak mówię liczą się konkrety i mnie nie interesuje kto co może. Jest wysoce prawdopodobne, że także żydzi mogą zgotować nam holokaust, tak jak zgotowali Palestyńczykom. Mogą? Jasne, że mogą ale czy to znaczy, że powinniśmy ich wytłuc w pień prewencyjnie jak to próbował kiedyś Hitler? Według mnie to chyba nie tędy droga???

Portret użytkownika eva11

antybiotyki nie sa nam do

antybiotyki nie sa nam do niczego potrzebne,jesli bakterie sie na nie uodpornia to jedynie bedzie lepiej dla nas!
one sluza jedynie do trucia nas,damy sobie rade i bez nich!
jesli cos zrobimy i zatrzymamy niszczenie ziemi i wszystkiego co na niej rosnie, bedziemy mieli nadal lekarstwa za darmo i o wiele skuteczniejsze,bo sa na kazdym podworku i w kazdym lesie !
jak mozna takie bzdety wmawiac niby inteligentnym i wyksztalconym ludziom?!
wystarczy wywalic z zycia chemie!ktora powoduje,ze jestesmy jalowi i zabijamy to co nas chroni w naszym ciele,
przestancie pobierac nauki w szkolach w tych waszych instytutach,wyzszych uczelniach!
tam was naucza jedynie jak byc baranami!sami sie doksztalcajcie i zacznijcie myslec,a zycie tez wam da lekcje 
najlepsze jakie moga istniec!!!
nie poprawiajcie ortografi innych,a zacznijcie myslec?
czy autor tego arta zastanawia sie ilu ludziom ryje leb piszac takie bzdety? i niech nie tlumaczy ,ze ktos mu kazal!
 

Strony

Skomentuj