Drewniane wieżowce zmieniają oblicza miast

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/naturally:wood

Przez wieki drewno stanowiło materiał budowlany na całym świecie, jednak w wyniku rewolucji przemysłowej stal i beton zajęły jego miejsce. W dzisiejszych czasach architekci na nowo zaczynają interesować się drewnem jako materiałem konstrukcyjnym. Drewniane wieżowce pojawiają się w miastach na całym świecie i są tak samo wytrzymałe, jak budynki, które powstają ze stali.  

 

W 2012 roku blok mieszkalny Forte w australijskim Melbourne ustanowił rekord jako najwyższy na świecie budynek wykonany z drewna. Nieco mniej niż 2 lata później wyprzedził go The Treet, 14-piętrowiec w norweskim Bergen. Ten z kolei został zdetronizowany przez 18-piętrowy budynek z Kanady.

Tak zwane drewno konstrukcyjne jest ognioodpornym materiałem, który umożliwia tworzenie bezpiecznych budynków, posiadając wytrzymałość porównywalną ze stalą. Nie są to jego jedyne zalety, ponieważ materiał ten jest także znacznie bardziej ekologiczny.

 

Szacunki opublikowane przez amerykańską radę Green Building wskazują na to, że aż 39% emisji dwutlenku węgla wynika z powstawania nowych budynków. Za to drewno jest lżejsze od stali, co ułatwia jego transport na plac budowy, a fundamenty budynków nie muszą być tak głębokie – co może obniżyć czynniki emisji.

 

Oczywiście nadmierne wykorzystywanie drewna ma się nijak do prac związanych z ponownym zalesianiem przyrody i konieczna jest w tej kwestii kontrola. Mimo to, drewniane budynki oferują pewne obiecujące możliwości wobec bardziej ekologicznych konstrukcji i zdaje się, że będą się coraz częściej pojawiać w miejskiej infrastrukturze.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ąę

a to ci amerykańska rewelacja

a to ci amerykańska rewelacja- drewno niepalne i wytrzymałe jak stal...Gdybym nie budował domów od wielu lat to może bym uwierzył.Nie przesadzajcie z tymi sensacjami redaktory- ja wiem że ludziska to lubią ale hamujcie. A na poważnie- to z drewna 3mm sklejki lotniczej budowano szybowce, za sklejki i drewna buduje się jachty i niewielkie statki ale napewno nie zbuduje się samolotu pasażerskiego ani kosmicznej stacji orbitalnej.  Drewno poddane próżniowemu suszeniu i ciśnieniowej impregnacji jest dobrym materiałem budowlanym ale nie ma i nie będzie miało nigdy takich parametrów jak stal konstrukcyjna.

Portret użytkownika Brat_z_Athos

Drewno zawsze bylo i bedzie

Drewno zawsze bylo i bedzie aktualnym materialem budowlanym. Nie wiem skad to przekonanie ze drewno jest zapomniane... Oczywiscie mielismy Brutalizm w architekturze gdzie gorowal beton. Beton jest i bedzie przyszlosciowy tak samo jak drewno. Obydwa te materialy beda na czele w budownictwie na jeszcze dluuuuugo. Przyznajmy ze z drewna wszystkeigo wykonac sie nie da. Podany jest przyklad 18-pietrowego wiezowca ale to sie ma nijak do Burj Khalifa (jestem przeciwnikiem takiej architektury). 

 

''39% emisji dwutlenku węgla wynika z powstawania nowych budynków'' to zdanie jest niepoprawne. W oryginalnym tekscie jest napisane ze powstanie i uzywanie nowych budynkow to 39% emisji... Ale to Ameryka. To nie Europa, w Europie jestesmy bardziej ekologiczni. Bardzo zwracamy uwage na ocieplenie budynku, rozwiazania energetyczne i techniczne. Niebawem bedzie u nas coraz wiecej domow ktore same produkuja energie. Mamy w Europie 0-House i nawet powstaja domy pasywne (czyli generuja wiecej energii niz zuzywaja). Jezeli tak bedziemy budowac to jest to jak najbardziej pozytywne dla nas. Ja bym bardziej kierowal swoj niepokoj na technologie motoryzacyjna... czy to nie dziwne ze w tej branzy nie ma przelomu w samochodach na prad, wodor i inne? pierwsze latajace samochody mialy byc juz w 2012... i co? nawet tych elektrycznych aut jest jak naplakal na europejskich i swiatowych ulicach a akumulatory dalej slabe (jakby nie bylo nas stac na mocniejsze- jakos mamy technologie i sile zeby latac w kosmos)

 

Sorry, ze bez polskich znakow. Jestem nie pisze na polskiej klawiaturze Sad

 

Portret użytkownika r.abin

"39% CO2 idzie na materiały

"39% CO2 idzie na materiały budowlane". Oszczędności są znacznie większe, bo drewno jest magazynem CO2 - 1tona suchego drewna, to 1,5 tony gazu, odłożonego (jak kiedyś węgiel). Trzeba tylko zmniejszyć palność tego materiału.

Portret użytkownika Odważniak

Większość USA jest zbudowane

Większość USA jest zbudowane z drewna. Efekt? Wszechobecny grzyb i stąd zapewne degeneracja mózgów mieszkańców takich zamkniętych szczelnie domów. Gips i drewnoto świetna pożywka dla pleśni, a ja mam teorię, że gips jest już zainfekowany w fabrykach, bo jak żyję, to takiego czegoś nie dane mi było powąchać. Gipsujė od dziecka, takie hobby. Resztki gipsu, te ze szlifowania na mokro, i jakieś tam okruchy wrzucam do jednego wiaderka, to sobie wysycha i mogę do śmieci wyrzucić, żeby sobie odpływów nie pozatykać. Po kilku dniach takie amerykańskie wiaderko z resztkami zaczęło pachnieć guanem. Ale tak, że na świeżym powietrzu nos urywało, co nigdy w innych krajach się nie zdażało, bo co też ma gnić w gipsie?  Jednocześnie wyjaśniła się zagadka zapaszku wielu amerykańskich domów, które są z drewna i gipsu.. No i mamy nieustanny remont, bo idioci wolą zamontować nawiew, niż otworzyć okno. Dziwny ten amerykański gips, który zapewne infekuje wszystko wokół, bo zarodniki pleśni są wszędzie. Zainfekowane jedzenie w sklepach, wszystko pleśnieje na czarno, nie kupisz w sklepie cebuli bez czarnych kropek - muszę sobie rosnąć własną w doniczkach.. Wszystkie warzywa i owoce, chyba trzymane w magazynach z drewna i gipsu, szybko pleśnieją.

co ciekawsze, trzynaście lat temu, ten sam amerykański gips (ta sama nazwa) poddany tym samym praktykom nie capił tak, jak teraz, jak oddech diabła. Tak, jakby producentowi zależało na psuciu własnego produktu, by go więcej sprzedać.

taki wieżowiec z drewna - fajnie, tylko po 10 latach zapewne zacznie gnić i trzeba będzie nowy stawiać - świetna ekologia. Tutaj nikt nie otwiera okien, lenistwo każe przekręcić pokrętło klimy, tak, jakby bali się świeżego powietrza, a hodują sobie o wiele groźniejszego grzyba w domu.. Ech, propaganda. Moja Babcia cały czas powtarza, że codziennie conajmniej pół godziny trzeba dom wietrzyć, wtedy nie ma pleśni. Nawet zimą, szczególnie zimą, bo wtedy w domu generuje się więcej wilgoci.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Obecnie gips nie jest

Obecnie gips nie jest pozyskiwany z kopalni skalnych, tylko z filtrów hutniczych i innych.. Jest skażony i zanieczyszczony odpadami, stanowiącymi doskonałą pozywkę dla pleśni. Widac młody jesteś, bo ja mam dom z gipsu od 30 lat i jest świeży.. Ale gisp był z kopalni a nie z odpadów przemysłowych.

Strony

Skomentuj