Dramatyczna ewakuacja z Afganistanu. Sajgon 2.0 czy gorzej?

Kategorie: 

Źródło: kadr z Twittera / Chaudhry Yasif Nazir

Chaos i dramatyczne sceny rozgrywają się obecnie na lotnisku w Kabulu, stolicy Afganistanie. Według nieoficjalnych informacji, trzy osoby wypadły z samolotu transportowego. Materiał filmowy pokazuje 2 osoby spadające z samolotu transportowego C17 należącego do amerykańskiej armii. Wiadomo, że byli to dwaj młodzi mężczyźni próbujący utrzymać się na kołach C17 - próbując uciec z Afganistanu wraz z Amerykanami. Jeden z mężczyzn spadł na dach przypadkowego domu.

Sytuacja w Afganistanie staje się dramatyczna. Do lotniska w Kabulu ustawiła się wielokilometrowa kolejka samochodów. Ludzie wtargnęli na płutę lotniska i próbowali dostać się na pokład samolotów. Przynosi to skojarzenia do ewakuacji spod Stalingradu, gdzie zrozpaczeni żołnierze chwytali się kół ostatniego samolotu Luftwaffe odlatującego na zachód. Dokładnie z takimi scenami mamy do czynienia obecnie w Kabulu.

Wczoraj pas startowy lotniska próbowali zabezpieczyć Marines. Wybudowano ogrodzenie z drutu kolczastego i ustanowiono posterunki. To jednak nic nie dało i dzisiaj napierający tłum znowu wdarł się na lotnisko. Żołnierze użyli broni, podczas szturmu zginęlo 5 osób, ale w efekcie zasieki zostały przełamane, a ludzie rzucili się do samolotów, żeby uciekać przed talibami.

Obecna sytuacja w Afganistanie to bolesne upokorzenie dla Stanów Zjednoczonych. Wygląda to też jak klęska nie tylko militarna, co przede wszystkim wywiadowcza. Jeszcze miesiąc temu prezydent Biden przekonywał, że 75 tysięcy talibów nie da rady podbić kraju bronionego przez 300 tysięczną armię wyposażoną i wyszkoloną kosztem 80 mld dolarów. Okazało się, że afgańscy wojskowi nie stawili oporu nawet przez tydzień. 

Ewakuację Amerykanów z Afganistanu bardzo przypomina też ich ewakuację z Wietnamu z 1975 roku. Chodzi konkretnie o Operację Frequent Wind, której celem była ewakuacja drogą powietrzną Amerykanów oraz niektórych południowych Wietnamczyków z Sajgonu, stolicy Wietnamu Południowego, przed przejęciem miasta przez Ludową Armię Wietnamu i Wietkong. Operację przeprowadzono w ostatnich dniach wojny wietnamskiej. W jej ramach ponad 7000 osób zostało ewakuowanych helikopterami z różnych punktów Sajgonu.

 

Na morze wypłynęly w pośpiechu liczne łodzie i statki ruszyły też śmigłowce, które leciały w kierunku amerykańskiej floty ewakuacyjnej. Helikoptery zaczęły wkrótce zajmować pokłady okrętów i ostatecznie wiele z nich zostało wypchniętych za burtę, aby mogły wylądować kolejne. Widząc obrazy z Afganistanu trudno nie odnieść wrażenia, że mamy do czynienia z taką samą operacją, tylko przeprowadzaną w chyba jeszcze większym chaosie niż wtedy w Sajgonie. Można już chyba zaryzykować twierdzenie, że obecna sytuacja w Afganistanie to jedna z największych klęsk militarnych USA w dziejach świata.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Wszystko wskazuje na to, że

"Wszystko wskazuje na to, że Łukaszenka nie przerzuca tych ludzi równolegle do mafii przemytowej, lecz w porozumieniu i współpracy. Mogą o tym świadczyć auta na PL blachach, które próbują podejmować imigrantów z wyznaczonych miejsc, co jest obecnie trudnym przedsięwzięciem"

@JacekSloma

Portret użytkownika Quark

Nie wiem co oni tam robili ci

Nie wiem co oni tam robili ci amerykańscy "żołnierze" , bo gdyby naprawdę byli w tą wojnę zaangażowani to pokonanie słabo uzbrojonej bandy talibów zajęłoby co najwyżej miesiąc . Robi się to tak : afgańską armię sojuszniczą trzyma się przy sobie a potem przecesuje się cały kraj w poszukiwaniu talibańskich partyzantów i ich eliminuje (!) konfiskując i niszcząc całą napotkaną przy nich broń . A przez te 20 lat to można było pod każde ziarenko piasku zajrzeć ! 

Hitler podbijał całe kraje w kilka tygodni ! - i nie miał takiej technologii jak USA , a tam trzeba było tylko partyzantów wyłapać i powystrzelać ..

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Oni szukali legendarnej

Oni szukali legendarnej vimany ktora zostawili tam upadli aniolowie i wywiezli  a reszta to byla drugoplanowa Smile

Zajecie Krymu przez Ruskow po to by spenetrowac piramidy podwodne - reszta drugoplanowa

IRAK - sprawdzenie artefaktow w muzeach itd

SYRIA - artefakty

POLIN -  prawdopodobnie piramidy ale nie maja sprzetu by je odkopac sa po potopie tylko stozkami wulkanicznymi ....

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Sa. Zobaacz sobie mape z

Sa. Zobaacz sobie mape z ostatniej dzumy za Wielkiego jak ominela Polske dzieki polu jakie wytwarzaja te piramidy.

Zobacz sobie na mapie odleglosci stozkow wulkanicznych na Dolnym Slasku sa w rownej odleglosci a zatem nie sa naturalne Smile

zobacz organy Wielislawka - widac jak bylo stosowane deskowanie do zatrzymania ogromnej masy blota po potopie.

Piramidy sa gleboko zasypane ziemia po potopie , Polska byla zlodowacona to nie Egipt Smile tutaj pirmidy sa przysypane zwalami ziemi na ktorych wyrosla gora lasow i zieleni.

 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika malina

Czy ktokolwiek na świecie

Czy ktokolwiek na świecie uzna "rząd"  tych pasterzy z karabinami ? *sad* Na zdjęciu siedzą w opanowanym pałacu przy prezydenckim  stole na którym nie ma nic, zostal tylko kawałek kabla do komputera i wygląda jak by nie bardzo wiedzieli co mają robić.

Strzelać nie ma do kogo a amunicji nikt już nie będzie im dosyłał.

Strony

Skomentuj