Drakońskie kontrole kapitału na przykładzie Ukrainy

Kategorie: 

Depositphotos

W ciągu ostatniego roku ukraińska hrywna straciła ponad 50% wartości w stosunku do euro czy polskiej złotówki. Inaczej mówiąc kursy większości walut na Ukrainie co najmniej się podwoiły. Społeczeństwo widząc drastyczną utratę siły nabywczej oszczędności rzuciło się do wymiany krajowej waluty na cokolwiek. W cenie są inne waluty, metale szlachetne oraz każde płynne aktowo pozwalające na utrzymanie siły nabywczej.

 

Sytuacja jest dramatyczna ale warto o tym pisać, aby uświadomić sobie jak daleko może się posunąć zdesperowany rząd czy bank centralny w próbach ratowania waluty, do której destrukcji sam doprowadził. Dwa tygodnie temu bez żadnych zapowiedzi ani konsultacji z premierem Ukraiński Bank Centralny jednym dekretem wprowadził trzydniowy zakaz handlu walutami.

 

W oficjalnym uzasadnieniu usłyszeliśmy, iż „decyzja UBC ma podtrzymać stabilność waluty oraz ograniczyć nieuzasadniony popyt na dewizy ze strony klientów.” Nieuzasadniony, dobre sobie.

 

Aby dolać oliwy do ognia, tuż po tymczasowym zdelegalizowaniu handlu walutami, bank centralny zaoferował zamianę hrywny na dolary po kursie 30 % niższym niż ceny rynkowe. Mamy zatem początki sytuacji dwóch równoległych kursów. Oficjalny rządowy oraz realny ustalany przez rynek. Abstrahując od całej sytuacji zastanawia mnie na mocy jakich porozumień ukraiński bank centralny tworzy na Ukrainie prawo. Czy od tego przypadkiem dawniej nie był parlament?

 

W minioną środę Bank Centralny Ukrainy wprowadził dalsze ograniczenia, które doprowadzą wyłącznie do zaostrzenia się problemów:

- Zakazano międzybankowych transakcji przekraczających 10.000 USD

- Transfery zagraniczne ograniczono do 625 USD / osobę

- Zakazano handlu metalami szlachetnymi o wartości przekraczającej 125 USD. Jednocześnie opublikowano listę kilku podmiotów wyłączonych z powyższego zakazu. Zapewne ktoś zawczasu pomyślał o ochronie oszczędności osób na szczytach władzy.

- Podniesiono także stopy procentowe z 19,5% do 30%, czym przy okazji dobije się rynek nieruchomości

Obecne decyzje banku centralnego mają wyjątkowo destruktywne konsekwencje dla gospodarki. Po pierwsze cały handel został w poważnym stopniu utrudniony. W jaki sposób mają rozliczać się ze sobą firmy zlokalizowane w różnych częściach Ukrainy skoro transfery międzybankowe zostały ograniczone do 10 tys. USD? Jedynym wyjściem z perspektyw przedsiębiorców wydaje się być posiadanie kont w różnych bankach aby środki za zapłatę towarów były przekazywane z konta na konto ale wyłącznie w ramach jednego banku.

 

Transfery zagraniczne ograniczono do 625 USD / osobę co z jednej strony ograniczy odpływ kapitału z Ukrainy, a z drugiej strony zabije import. Jeżeli firmy zajmujące się importem nie będą w stanie wykonywać przelewów zagranicznych to automatycznie Ukraina zostanie odcięta od towarów z zagranicy. W pierwszym etapie dojdzie do drastycznego wzrostu cen produktów importowanych. Łatwym do przewidzenia efektem będzie próba zablokowania wzrostu cen poprzez wprowadzenie cen maksymalnych. Ostatecznym efektem będą puste półki, wzrost bezrobocia oraz postępujący paraliż gospodarki.

 

Zakaz handlu metalami szlachetnymi powyżej 125 USD pokazuje jakim problemem dla rządzących jest złoto czy srebro w rękach obywateli. Metale perfekcyjnie utrzymują wartość dostosowując się do utraty wartości każdej papierowej waluty. Wprowadzając zakaz bank centralny praktycznie zdelegalizował obrót złotem. Cóż, dilerzy od środy mogą sprzedawać jednorazowo nie więcej niż 10 uncji srebra. O złocie mogą zapomnieć. Efekt zakazu będzie taki, że cały obrót złotem i srebrem przejdzie do szarej strefy przy znaczącym wzrośnie premii w stosunku do ceny spot.

 

Największym jednak problemem decyzji banku centralnego jest skokowy wzrost oprocentowania. Wiele osób, które w przeszłości kupiło mieszkanie na kredyt musi jakoś radzić sobie ze skokowym wzrostem raty kredytowej.

Jeszcze w maju 2014 roku stopy procentowe kształtowały się na poziomie 7 - 8%. Po wzroście stóp procentowych do 30% rata kredytu hipotecznego wzrosła prawie o 190%. Aby ułatwić zrozumienie przedstawię to inaczej. Jeżeli w zeszłym roku przeciętny Ukrainiec spłacał 10.000 UAH raty kredytu to obecnie musi spłacać 29.000 UAH.

 

Problem jest taki, że rząd twierdzi, że mamy 30% inflację. Jeżeli mimo drastycznie pogarszających się warunków gospodarczych komuś udało się wynegocjować 30% podwyżkę wynagrodzenia to i tak nie zmienia to faktu, że rata kredytu wzrosła nieporównywalnie więcej.

 

Ok, w teorii wraz z rosnącą inflacją powinna rosnąć cena mieszkania, co powinno zrównoważyć wyższe raty. Prawda jest jednak taka, że wiele osób będzie zmuszonych wystawić nieruchomość na sprzedaż nie mając środków na spłatę kredytu, co ostatecznie doprowadzi do drastycznego spadku cen nieruchomości. Gdy uderza wysoka inflacja nigdy nie ma takiej sytuacji, w której wszystkie klasy aktywów rosną w takim samym tempie. W przypadku Ukrainy najprawdopodobniej znacznie wzrosną ceny żywności, energii czy dóbr pierwszej potrzeby. Spadną natomiast ceny mieszkań, działek oraz wielu ruchomości które w akcje desperacji zostaną wystawione na sprzedaż za dowolną cenę.

 

Moim zdaniem jeżeli obecna sytuacja się utrzyma, to w niedługiej perspektywie nieruchomości w Kijowie będzie można kupić za bezcen. Z okazji będą mogli skorzystać niestety tylko Ci, tych którym uda się przechować majątek.

Sytuacja w innych grupach aktywów nie jest lepsza. Mimo szalejącej inflacji giełda szoruje po dnie. Obligacje rządowe po ostatniej podwyżce stóp procentowych są w zasadzie bezwartościowe. Dwa aktywa, których wartość nabywcza nieustannie rośnie to metale szlachetne oraz waluty obce. Za tą samą ilość złota, dolarów czy euro na Ukrainie dziś możemy kupić dużo więcej niż przed rokiem.

 

W przypadku Ukrainy alternatywą dla metali szlachetnych jest dolar czy euro. Waluty, które niszczy się dodrukiem w porównywalnym stopniu do hrywny przed laty. Różnica jest taka, że jak długo społeczeństwa wierzą w siłę dolara czy euro, tak długo waluty te będą utrzymywać wartość. Wszystko jednak do czasu kolejnego zapalnika.

 

Pamiętajmy, złoto czy metale szlachetne są fantastyczną polisą na wariactwa rządów. Przez lata rządy czy banki centralne doprowadziły do destrukcji wielu walut niszcząc przy okazji całe gospodarki. Niezależnie od tego ile mitów słyszeliśmy na temat złota, przez tysiące lat było, jest pieniądzem i zapewne będzie jeszcze przez długi okres.

 

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zastanówmy się czy Ukrainiec w bólach sprzedający nieruchomość wolałby otrzymać od nas systematycznie dewaluowane hrywny czy może kilkanaście uncji złota, w których bezpiecznie przechowa resztki majątku i które bez najmniejszych problemów zamieni na dowolny towar czy usługę korzystając z szarej strefy.

 

Na koniec mam wielką prośbę. Komentując powyższy artykuł ograniczcie się do kwestii ekonomiczno - finansowych. W ostatnim czasie, aż nad to pojawiło się wpisów dotyczących geopolityki czy zaangażowania Rosji i USA na Ukrainie. Ostatecznie to portal finansowy.

W ramach przypomnienia, w poniedziałek o 19:00 będę prowadził drugą część webinaru. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę organizatora http://www.prowebinar.pl

 

 

Trader21

Źródło: Independent Trader –Niezależny Portal Finansowy

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika Time Traveler

Hrywnia - waluta Ukrainy -

Hrywnia - waluta Ukrainy - drastycznie straciła na wartości w stosunku do innych walut. Do jest zaledwie WSTĘPEM do HIPERINFLACJI - jest to preludium tego co się tam będzie dział z tą walutą w przypadku wejścia wojsk rosyjskich na Wschód Ukrainy. Każdy sukces rebeliantów i zajmowanie kolejnego miasta czy regionu (Mariupol, Charków, Dniepropietrowsk czy Odessa - będzie powodował dalszy skokowy spadek tej waluty.
Ukraina to ekonomiczny TRUP - jej waluta również.  Funkcjonuje na KROPLÓWCE od MFW i na drakońskich regulacjach wewnętrznych.  
A teraz spróbujcie sobie wyobrazić co będzie się działało z polską złotówką gdy Polska stanie się w stanie wojny z Rosją.  Jak złotówka straci do innych walut...   co wówczas zrobią lemingi i osoby z kredytami. 
Od siebie dodam skromnie - osobiście nie mam żadnego kredytu.  Smile
Będzie to co na Ukrainie - tysiące samobójstw dziennie z przyczyn ekonomicznych.  Tam kredyciarze masowo popełniają samobójstwa.

Portret użytkownika achiles

 Miało być lepiej, niestety

 Miało być lepiej, niestety jest gorzej, były Minister Obrony Ukrainy. Wałerij Hełetej, obwiniany miedzy innymi za „kocioł pod Iłowajskiem”, kupił sobie w Anglii posiadłość za 23 miliony funtów, młodzi Ukraińcy zamiast budować giną na bratobójczej wojnie ku chwale oligarchów i amerykańskiej finansjery. Na gaz brakuje jak każdy rządzący Ukrainą oligarcha chce zarobić dla innych nie wystarcza.  Zniszczone lotnisko w Doniecku jest jaskrawym przykładem obłąkańczej polityki Poroszenki,Jaceniuka i ich wspólników.Jak mogli oni świadomie niszczyć lotnisko.Uznali ze jak lotnisko nie będzie ich, to władze Donbasu tez nie będą miały z niego pożytku.Przedstawiciele rządu majdanowego powinni zasiąść przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze za zbrodnie wojenne.

Portret użytkownika Medium

achiles

achiles wrote:

Przedstawiciele rządu majdanowego powinni zasiąść przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze za zbrodnie wojenne.
Dodam, że wraz ze swoimi sponsorami Wink
 

Portret użytkownika sceptyyk

achilles, nie ośmieszaj się

achilles, nie ośmieszaj się pisząc półprawdy. Chcesz pisać to pisz jak jest tzn młodzi Ukraińcy, giną w walce ze swoimi braćmi Rosjanami, nasłanymi przez  putina i jego żydów. Giną za interesy żodowskich oligarchów i ich żydowskich mocodawców z zachodu!!! 
 

Portret użytkownika sceptyyk

excar, ja odnosłem się do

excar, ja odnosłem się do wartosci bolesnych, ludzkich, do wzajemnego zabijania się niewinnych ludzi, zmanipulowanych przez światowe żydostwo. A żydowskie majątki mam w dupie. Zniszcenie lotniska? Zniszczyli ci ktorzy się tam zabijali zmanipulowani przez wschodnich i zachodnich żydów... Zmanipulowani, przez putina i jego żydów, przez żydowskich oligarchów z Ukrainy i ich zachodnich mocodawców, też żydów. Zabolało ze putin i jego otoczenie to wschodnie żydostwo-chazarstwo?

Portret użytkownika excar

Nic tam więcej nie widzisz

Nic tam więcej nie widzisz ciekawego w Rosji ,tylko chazarstwo? nic się ciekawego w tym temacie nie dzieje?  czy nie chcesz widzieć
Żydkom się pali pod tyłkami a ty próbujesz dalej swoje "czarne wizje żydowskiej nienaruszalnej supremacji " promować tu na forum i dołowac ludzi. Poradzili sobie Rosjanie z ta zarazą przed II WŚ i wytłukli paręnaście tysięcy(sławne czystki) tej piątej kolumny co już prawie że ZSRR sprzedała Niemcom i widać że zaczynają sobie radzić i teraz.
Zrobiłbym pełną recenzje jak sobie życzysz tyłka mojej starej tylko po co się masz "zatrzepać na śmierć"

Portret użytkownika achiles

To, że obecna UPADLINA jest

To, że obecna UPADLINA jest już PAŃSTWEM UPADŁYM OBECNIE, to wszyscy doskonale wiedzą, ale EKONOMIKA tego OPUSZCZONEGO PRZEZ BOGA KRAJU, to jest na obecną chwilę małym pikusiem w ramach tego co poniżej: 
 Lamenty, wydzieranie kudeł nad integralnością i suwerennością Ukrainy i że w Europie to skandal, jest to potworna hipokryzja, podwójne standardy i kłamstwa do kwadratu tzw. zachodniego świata. Porządek Jałtański to już dawno został naruszony poprzez rozpad Jugosławi, ZSSR do których to przyczynili się rozrywacze szat, jeszcze aneksja NRD przez RFN i to bez referendum, podzielenie się Czechosłowacji. Zamilczcie kłamcy i hipokryci ,wasza propaganda jest nie do przyjęcia, przecież nie chodzi o Ukrainę, ale o interesy zachodniej i amerykańskiej finansjery i amerykańskich koncernów zbrojeniowych, których jesteście lobbystami. Jak po tym krwawym konflikcie i zbrodniach na wschodzie Ukrainy wyobrażacie sobie tą jedność. Negocjacje w sprawie jedności są spóźnione o rok, teraz pozostaje tyko podział, który już faktycznie nastąpił w głowach i sercach Ukraińców , a wzajemna nienawiść podzieliła ich na kilka pokoleń.

Portret użytkownika sceptyyk

Wschodnie żydostwo, tzn putin

Wschodnie żydostwo, tzn putin i jego mafia oraz tzw ukraińscy oligarchowie (żydzi) szybko się ucza (od swoich zachodnich braciszków) jak wydymać rodzimych obywateli ze stanu posiadania. Nagromadzili kasy, teraz doprowadzają wojną do upadku gospodarczego Ukrainę, za chwilę to samo będzie w Rosji... A gdy to się dokona, wykupią za bezcen cała reszte majątku, która jeszce się ostała w rękach rdzennej ludności... żyd, był i będzie żydem... Ale to nie wszystko, 45mil ukraińców zasili bilogicznie Rosję, jako "mięso armatnie" w nieuniknionej wojnie z Chinami... 
 

Strony

Skomentuj