Doszło do nowej fazy aktywności wulkanu Sinabung

Kategorie: 

Wulkan Sinabung - źródło: twitter

Na największej indonezyjskiej wyspie, Sumatra, doszło do kolejnej erupcji wulkanu Sinabung. Nowa faza aktywności rozpoczęła się w niedzielę rano czasu lokalnego. Sinabung wybuchał przynajmniej czterokrotnie i wyemitował pióropusz pyłu sięgający 3 kilometrów.

 

W porównaniu do poprzednich wzmożeń aktywności tego żywiołu tym razem sytuacja jest na tyle opanowana, że nie były konieczne masowe ewakuacje ludności. W czerwcu i lipcu wulkan też pozostawał aktywny, a na początku roku podczas jego erupcji zginęło co najmniej 20 osób.

Wulkan Sinabung - źródło: twitter

Zdaniem wulkanologów, przyczyną zwiększonej aktywności jednego z najbardziej niespokojnych wulkanów w Indonezji, był upadek kopuły lawy znajdującej się na szczycie krateru. Zwykle tego typu zdarzenia inicjują aktywność sejsmiczną.

Wulkan Sinabung - źródło: twitter

Sinabung znajduje się w północnej części wyspy Sumatra, 60 km od miasta Medan. Wysokość nad poziomem morza wulkan jest 2 460 m n.p.m. Jego pierwsza od niemal 400 lat erupcja miała miejsce w 2010 roku, a następne emisji popiołu powtarzały się w 2013 r. i na początku 2014 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj