Doszło do kolejnego rozbłysku M skierowanego w Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Grupa plam na Słońcu oznaczona numerem 1936 wygenerowała wczoraj rozbłysk słoneczny. Ze względu na jej umiejscowienie z pewnością będzie on geoefektywny.

 

Rozbłysk rozpoczął się o 21:45 czasu uniwersalnego, a szczyt osiągnął o 21:58 kiedy jego siła wyniosła M6.4. Ustalono również, ze towarzyszył mu koronalny wyrzut masy, który również powinien dotrzeć do Ziemi wzmagając ewentualną burzę magnetyczną. Tego samego dnia doszło też do długiego rozbłysku C8.

 

Oprócz tego już dzisiaj zaobserwowano oczekiwany wzrost prędkości wiatru słonecznego, który jest związany z dziura koronalną, o której informowaliśmy niedawno. Jutro spodziewany jest jeszcze większy wzrost do ponad 600 km/s

Na tarczy słonecznej rośnie nowy region 1940, który posiada konfiguracje magnetyczną beta. Region 1936 jeszcze przez kilka dni będzie na pozycjach zapewniających geoefektywność ewentualnych kolejnych zjawisk solarnych. Biorąc pod uwagę, że ma on konfigurację magnetyczną beta-gamma-delta, można się spodziewać nawet rozbłysków klasy X.

 

 

Więcej informacji na temat aktywności słonecznej można znaleźć na portalu zmianysolarne.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Strony

Skomentuj