Dostarczenie internetu na Marsa jest możliwe, twierdzi Elon Musk

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie snuje się wiele planów na temat wysłania ludzi na podbój Czerwonej Planety w ciągu najbliższych dziesięcioleci - budzi to wiele wyobrażeń i plotek. Zainteresowani tematem internauci za pośrednictwem portalu Reddit postanowili zapytać Elona Muska o to, czy kolonizatorzy będą mieli dostęp do Internetu.

 

W zeszłą sobotę Elon Musk uczestniczył w forum Ask Me Anything (AMA), organizowanym przez portal Reddit, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące najnowszej rakiety SpaceX. Jeden z użytkowników portalu zadał pytanie dotyczące możliwości zapewnienia na Marsie Internetu.

 

Musk, który starał się utrzymywać całe wirtualne spotkanie w zabawowym tonie odpowiedział: „Jeśli ktokolwiek chce zbudować szerokopasmową łączność z Marsem, zapraszam do współpracy”.

 

Jednak czy wizja stworzenia dostępu do Internetu na Marsie jest naprawdę niewykonalna? Jeden z uczestników forum zasugerował, że teoretycznie możliwe jest przechowywanie pewnego fragmentu internetu niedaleko Marsa.

Musk zagłębił się nieco w temat. Przyznał, że dobrym pomysłem byłoby pozbycie się nagłówków z przesyłanych danych (zawierają one wiedzę na temat przesyłanych informacji: ich długość, adres źródłowy, adres docelowy itp.) i stworzenie źródła bardzo skompresowanych danych, opartego na protokole UDP.

 

Całość można by sprawdzać za pomocą CRC (cyklicznego kodu namiarowego) – jest to system sum kontrolnych, dzięki któremu można wykrywać przypadkowe błędy pojawiające się podczas przesyłania danych.

„Największy dystans jaki może dzielić Ziemię i Marsa to ponad 22 minuty świetlne, najmniejszy – 3 minuty świetlne. Myślę, ze można by korzystać tam ze Snapchata.” - podsumował wizjoner.

Musk już w 2015 roku przedstawił pomysł umieszczenia setek satelitów na orbicie Ziemi, 1200 km od jej powierzchni, aby pomóc rozwinąć system światowej komunikacji. Ponieważ światło szybciej podróżuje w próżni niż w atmosferze, mogłoby to przybliżyć nas do udostępnienia internetu także na Marsie.

 

Chociaż jeden z byłych pracowników SpaceX powiedział niedawno, że nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury i technologii by zrealizować ten pomysł, to przed wyruszeniem na Czerwoną Planetę jeszcze wiele może się w tej kwestii zmienić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Soyer

Dobra nie zastanawiało Cie

Dobra nie zastanawiało Cie dlaczego najlepiej i najwyrazniej słychać gdy antena jet ustawiona 45 stopni do poziomu gruntu?a nie w prost w niebo.

Ponniewaz łączysz sie buraku z najbliższą anteną radiową a nie z satelitą!

Po drugie dlaczego w dolinach przeważnie nie ma zasięgu lub w lasach nawet w miastach ? mówie tu o telefonach satelitarnych a nie nędznych komurkach,dlatego że te niby tel.sat. tak naprawdę łączą się radiowo.

Pozdro 

Portret użytkownika ZwariowanyWariat

Na żadnych nagraniach z ISS

Na żadnych nagraniach z ISS nie widać ani JEDNEGO satelity,... zastanawiało mnie to zawsze... a są ich oficjalnie tysiące na orbicie... poniżej 400 km (średnia wysokość ISS) i powyżej tak do 2tys. To zakres tzw. Low Earth Orbit. Najtańszego położenia dla satelitów... Także ten...

Portret użytkownika Jack40

Pobierz sobie progeam

Pobierz sobie progeam Orbitron Sebastiana Stoffa tam masz ok 2000 satelit i całe info o nich i kiedy przelatują nad naszymi głowami ja moim dzieciakom w bezchmórną noc pokazywałem nie raz przelot satelitów do tego czasami brałem radiostację ręczną i pokazywałem im jak ładnie słychac  akurat lecącą nad nami satelitę .W sumie twoja wypowieć do czego zmierza  ze nie ma satelit ?  nie rozśmieszaj mnie robiłem nieraz łączności przez AO-51  zresztą obejrzyj na YT filmiki o AO-51 SO-50 czy AO-7 albo posłuchaj piratów nadających przez jak by zapomniany analogowy amerykański satelita militarny SATCOM .Obudz się i otwórz oczy he he 

Portret użytkownika Rocafella

Z tego Elona Muska robi się

Z tego Elona Muska robi się guru jak z Jobsa i Gatesa.

Co mu się uroi w głowie z tego próbuje się ulepić przyszłość.

Kim jest antychryst? Nie jest to konkretna osoba ale jest to osobnik który narzuca nam swoje tory myślenia.

Czym jest 666? Nie jest to czip ani kod kreskowy, jest to przyjęcie do umysłu ślepych rozwiązań guru i ślepe czekanie na następne jego urojenia.

Skomentuj