Doradca Trumpa twiedzi, że wojna z Koreą Północną, choć byłaby potworna, pozostaje najsensowniejszą opcją

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zdaniem głównego doradcy wojskowego Donalda Trumpa militarna interwencja w Korei Północnej mogłaby być okropną katastrofą, jednakże wciąż pozostaje ona opcją. Generał Joseph Dunford miał wypowiedzieć się w ten sposób w trakcie wizyty w Chinach.

 

Napięcie pomiędzy KRL a USA wzrosło, gdy Pjongjang dokonał znaczący postęp w badaniach nad produkcją pocisków międzykontynentalnych. Donald Trump ostrzegł reżim, że spotka go „gniew i ogień”, Kim Dzong Un w odpowiedzi zagroził atakiem nuklearnym na Guam.

 

Pomimo ostrej retoryki napięcia zmalały w ostatnim tygodniu, gdy dyktator Północy postanowił wstrzymać się z planami wobec Guamu. Był to ruch, który spotkał się z pochwałami ze strony Donalda Trumpa.

„Kim Dzong Un z Korei Północnej podjął bardzo mądrą i dobrze uzasadnioną decyzję. Alternatywa była zarazem nieakceptowalna i katastroficzna,” tweetował prezydent USA.

 

Szef personelu Białego Domu, Steve Bannon, powiedział, że rozwiązanie militarne tego konfliktu nie może wchodzić teraz w grę.

„Dopóki ktoś nie pozbyłby się części równania, w której 10 milionów mieszkańców Seulu umiera w pierwszych 30 minutach walki od broni konwencjonalnej, nie wiem o czym mówicie. Nie ma tutaj opcji na militarne rozwiązanie sprawy, mają asa w rękawie,” powiedział dla The American Prospect.

Generał Dunford zgodził się z nim, że opcja wojskowa doprowadzi do wielu potworności, jednakże dodał, że:

”Dla mnie niewyobrażalnym jednak nie jest interwencja zbrojna. To, co niewyobrażalne, to pozwalanie Kim Dzong Unowi na rozwój technologii balistycznej, która da mu możliwość bezpośredniego zagrożenia atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone oraz uskuteczni jego taktykę zastraszania całego regionu azjatyckiego. Prezydent Donald Trump kazał nam opracować wiarygodne, realne plany operacji wojskowych i tym właśnie teraz się zajmujemy.”

Chiński urzędnik wojskowy wyższego stopnia, który spotkał się z generałem, oświadczył jednak, że jakiekolwiek działania wojskowe należy jak najszybciej wykluczyć z potencjalnych scenariuszy i skupić się na wypracowaniu rozwiązania przy pomocy dialogu.

 

Chiny to jedyny, znaczący sojusznik Korei Północnej. Stany Zjednoczone krytykują ChRL za nie podjęcie wystarczających środków, które pozwoliłyby opanować niesfornego sąsiada, te jednak podtrzymują, że zawiesiły kluczowy import i eksport z państwem Kimów – zgodnie z nowymi sankcjami nałożonymi przez ONZ na to państwo.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Skomentuj