Dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza w New Delhi został przekroczony 20 razy

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Stolica Indii, New Delhi, zamieszkiwana przez 21 milionów ludzi, od kilku dni zmaga się z rekordowym smogiem. Powietrze jest tam tak bardzo zanieczyszczone, że norma uważana za bezpieczną została przekroczona ponad dwudziestokrotnie. Skutkiem tego wprowadzono szereg restrykcji i zaleceń.

 

Między innymi odwołano zajęcia w szkołach. Dodatkowo nakazano wszystkim, którzy nie muszą wychodzić z domu, aby aby zabezpieczyli okna i inne otwory przez które smog mógłby dostać się do ich pomieszczeń mieszkalnych. Większość ludzi porusza się po mieście z maskami na twarzy, ale ten widok jest raczej obserwowany cały rok. 

 

Tak zwany współczynnik czystości powietrza - AQI (ang. Air Quality Index) - wynosi dzisiaj w New Delhi aż 814, a bezpieczny poziom jest do 50! Dla porównania w Warszawie AQI wynosi dzisiaj 61, a w Krakowie, uważanym za smogową stolice Polski 58. Ale jeszcze wczoraj współczynnik AQI dla New Delhi wyniósł 1241 i co ciekawe wzrósł po lekkim deszczu. W następnych dniach spodziewany jest wiatr, który może da nieco ulgi mieszkańcom stolicy Indii.

Jakość powietrza w New Delhi została oceniona przez WHO jako najgorsza z wszystkich stolic na świecie. Co roku w Indiach z powodu zanieczyszczenia atmosfery  umiera półtora miliona ludzi. Indie mają również najwyższy na świecie współczynnik śmierci z powodu astmy I chronicznych kłopotów oddechowych.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

tak się zastanawiam co

tak się zastanawiam co powoduje gatunkiem zwierząt zwanymi ludźmi że gnieżdżą się tak  na kupie,...ale jak załączyć logikę to normalnie nie robi się żal i nawet nie chce się śmiać  wszelkie tzw. cykliczne  kataklizmy nabierają sensu

Portret użytkownika еuklidеs

Dodatkowo nakazano wszystkim,

Dodatkowo nakazano wszystkim, którzy nie muszą wychodzić z domu, aby aby zabezpieczyli okna i inne otwory przez które smog mógłby dostać się do ich pomieszczeń mieszkalnych.

Typowe ośmieszanie się przez głupków z rządu. Brak prawidłowej wentylacji w budynku to prosta droga do zaczadzenia się, zalęgnięcia się grzybów i pleśni lub innego nieszczęścia. Poza tym zważywszy na to, że codziennie mają tam smog to musieliby się w tych zahermetyzowanych mieszkaniach udusić. Ciekawe co mają począć osoby pracujące np. w sklepach. Nigdy nie pojmę dlaczego właśnie TAKIM ludziom motłoch oddaje hołd. To jest jakiś kult głupoty.

Portret użytkownika asa

Szanowny Panie Adminie to nie

Szanowny Panie Adminie to nie jest smog!!!!!  To jest dym ze spalonych traw i krzewow wokół Delhi. Smog powstaje  z elektrofiltrów wysokich kominów fabryk czy elektrociepłowni, może być też ze spalin samochodów. To są innej  wielkości cząsteczki-ok.2,5 -3mikrometra. A ze spalanie w piecach, traw i pożarów 20-20mikrometrów. One nie są w stanie wniknąć do organizmu- są za duże, ale za to duszą.

Skomentuj