Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne z Iranem!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wczoraj wieczorem stało się coś, czego spodziewali się analitycy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas konferencji prasowej oficjalnie zerwał porozumienie nuklearne z Iranem, które zostało zawarte w 2015 roku za rządów Baracka Obamy. Tym samym władze USA zamierzają zbombardować Iran sankcjami gospodarczymi.

 

Trump powołując się na „dowody” Izraela uznał, że Iran wcale nie przestrzegał umowy nuklearnej. Jego wypowiedź stoi w sprzeczności z oświadczeniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która w ramach umowy prowadzi nadzór nad irańskim programem jądrowym. Stany Zjednoczone oficjalnie odrzuciły porozumienie i będą przywracać wszystkie sankcje gospodarcze, które obowiązywały przed 2015 rokiem i nałożą nowe.

Jednocześnie Donald Trump stwierdził, że bardzo chętnie podpisze z Iranem nową umowę, która będzie korzystniejsza dla Izraela i Stanów Zjednoczonych, tj. będzie obowiązywać na czas nieokreślony i zakaże testowania rakiet balistycznych. Niewykluczone, że pojawią się tam także punkty nawiązujące np. do wycofania irańskich wojsk z Syrii.

Umowa nuklearna, którą odrzuciły właśnie Stany Zjednoczone, została również podpisana przez Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Rosję i Chiny. Państwa europejskie nie poparły Trumpa i uznały, że chcą przestrzegać porozumienia nuklearnego i kontynuować współpracę handlową z Iranem. Decyzja USA została z zadowoleniem przyjęta tylko przez Arabię Saudyjską, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli państwa, które są wrogo nastawione do Iranu.

Z kolei sam Iran ogłosił, że decyzja Trumpa praktycznie niczego nie zmienia. Teheran zamierza przestrzegać umowy i będzie w tym celu negocjować z pozostałymi jej sygnatariuszami. Pojawiła się również groźba, że jeśli państwa zachodnie zerwą to porozumienie to Iran może wznowić program jądrowy w ciągu tygodni. Dla Izraela, który jest wyposażony w broń nuklearną, jest to oczywiście dobra wiadomość. Decyzja USA pozwoli wymierzyć silny cios gospodarczy w największego przeciwnika na Bliskim Wschodzie, zaś faktyczne wznowienie programu jądrowego może stać się pretekstem dla ataku na Iran.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Artus

trampek to tylko popaprana

trampek to tylko popaprana marionetka izraela. Cwany to był w zmaganiach o fotel prezydencki a jak już zasiadł, to dostał w ryj od żydowskich kolegów i zmienił punkt widzenia.

trampek ma wredny ryj ale to nie jego ryj włada tym światem, wykożystano tę wredną gębę do polityki światowej. A jest tylko parobkiem tego świata.

 

Portret użytkownika syriues

Czysta prowokacja.Zwyczajne

Czysta prowokacja.Zwyczajne owijanie makaronu na uszy.

KLamstwo goni klamstwo.Prezydent usa jest typowem hartem ktory w wyscigu biegnie biegnac niewiadomo do czego bo i tak na mecie nikogo nie ma.Tylko durnie mysla,ze przezyja zle czasy w bunkrach.Nic nie pozostanie oprocz tworczej mocy istnienia

Portret użytkownika SAJANIN

Pamietajcie jedna rzecz ze

Pamietajcie jedna rzecz ze jesli usa zgina to my tez a mowie tu o calej europie a nawet ruskich, bo jesli deep state nadal bedzie prowokowal usa i inne kraje do potyczki to moze sie to bardzo zle skonczyc np. dochodzi do tego usa tluka sie z ruskimi i puscili na siebie atomy i po obu stronach nie ma 3/4 ludnosci to wtedy juz tylko zostaje izrael do wyelyminowania(wolalbym zeby pierwszy izrael rozjebali) i kto to zrobi liga arabska tam sa wszyscy na bliskim wschodzie oprocz syrii i libii, a w tej lidze jest 5mln czynnych zolnierzy i jak tylko rozpieprza izrael to jak myslicie po kogo pozniej przyjda po cala europe i juz nie bedzie chrzescijanstwa czy innej religii zostanie sam islam i pamietajcie ze pionki juz sa rozstawione w calej europie i tylko czekaja na rozkaz!

Portret użytkownika Malena

Przyjda po Europe? A co tu

Przyjda po Europe? A co tu znajda?! Tu wszystko jest wyeksploatowane, w przeciwienstwie do krajöw afrykanskich, gdzie zloza diamentöw, zlota i innych cennych kopalin! Sporo tego tez na Bliskim Wschodzie.Poza tym, jesli zadyma pojdzie na caly gwizdek, to Europa bedzie wypalona, jak pustynia.

Strony

Skomentuj