Donald Trump twierdzi, że Europa zgodziła się przyjąć terrorystów ISIS z Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Syrii udało się ustanowić zawieszenie ognia między tureckimi siłami inwazyjnymi, a broniącymi się Kurdami, choć jest ono tylko tymczasowe. Co więcej, obie strony konfliktu stale naruszają rozejm. Turcja zamierza wkrótce wznowić ofensywę, ale według Donalda Trumpa, chwilowy rozejm to wielki sukces Stanów Zjednoczonych.

 

Wojska amerykańskie przed dłuższy czas okupowały spory fragment Syrii. Według oficjalnej wersji, USA nie chciały dopuścić do odrodzenia samozwańczego Państwa Islamskiego. Jednak teraz, gdy podjęto decyzję o wycofaniu amerykańskich sił zbrojnych z północnej Syrii, Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone nie zdradzają Kurdów i nie dojdzie do odrodzenia ISIS, choć sytuacja jest dokładnie odwrotna.

 

Kilka dni temu, Trump oskarżył Kurdów o umyślne wypuszczanie bojowników ISIS z więzień, aby w ten sposób wciągnąć USA w kolejną wojnę. Ponadto, Kurdowie faktycznie poczuli się zdradzeni i musieli zwrócić się o pomoc do Rosji i Syrii, aby uniknąć rzezi z rąk bezwzględnych Turków.

W piątek, Donald Trump ogłosił, że więzienia, w których przetrzymywani są niebezpieczni bojownicy Państwa Islamskiego, są teraz „podwójnie strzeżone” zarówno przez Turcję, jak i Kurdów. Tego samego dnia stwierdził, że niektóre kraje europejskie zgodziły się zabrać terrorystów do siebie. Nie wiadomo jednak, czy jest to prawda – jak dotąd żadne państwo nie potwierdziło tych doniesień.

 

W jednym z wpisów na Twitterze, Trump dodał, że „przejęliśmy kontrolę nad ropą naftową na Bliskim Wschodzie”. Nie wiadomo, co właściwie miał na myśli, ale faktem jest, że północno-wschodnia część Syrii, która jest kontrolowana przez Kurdów i wojska USA, posiada duże zasoby ropy naftowej. To tylko pokazuje, jakie były prawdziwe intencje Stanów Zjednoczonych – kontrola surowców naturalnych Syrii była jednym z priorytetów.

Wychwalane przez Donalda Trumpa zawieszenie ognia wkrótce może zostać odwołane. Turcja zgodziła się bowiem wstrzymać inwazję, lecz pod warunkiem, że Kurdowie dobrowolnie wycofają się w głąb Syrii. Erdogan dał Kurdom kilka dni. W przeciwnym wypadku, tureckie wojska ponownie ruszą do ataku. Tak czy inaczej, Turcja zamierza przejąć kontrolę nad północną częścią Syrii, która w chwili obecnej znajduje się pod panowaniem Kurdów.

 

Można dojść do wniosku, że teraz, gdy w Syrii zrobiło się naprawdę gorąco, Stany Zjednoczone postanowiły po prostu wycofać się, aby przyglądać się z daleka, jak walczą między sobą skonfliktowane frakcje. Obecność amerykańskich wojsk w Syrii spada, za to wojska rządowe, Iran i Rosja powoli przejmują kontrolę nad tym regionem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Dlaczego tak szybko zapomina

Dlaczego tak szybko zapomina się o łańcuchu przyczynowo skutkowym ? Pan prezydent Donald Trump twierdzi, że Europa zgodziła się przyjąć terrorystów ISIS z Syrii.Nie wiem w jakim kontekście padło to stwierdzenie, bo artykuł o tym nie wspomina ale jest to faktem (nie wiem, czym kieruje sie tutaj w działaniach przejmowania emigrantów i terrorystów UE) ale jeszcze raz należy podkreślić,że jest to faktem.Natomiast dosłownie za WSZYSTKO co obecnie się dzieje w sprawach ISIS,innych frakcjach terrorystycznych w sprawach imigrantów w Europie,wojny i rozlewu krwi na całym bliskim wschodzie, (Irak,Libia,Syria pośrednio też Jemen i tzw.arabska wiosna) oraz w ogóle za CAŁĄ DESTABILIZACJĘ ŚWIATA odpowiedzialne są USA ! Oczywiście zawsze w tle jest jeszcze inne państwo.

Portret użytkownika 3plabc

A ja twierdzę, że Donalt

A ja twierdzę, że Donalt Trump jest idiotą, a ISIS jest dzieckiem amerykańskiej polityki... dzieckiem rozpieszczonym na które chuchano i dmuchano, aby robiło bałagan na Bliskim Wschodzie i destabilizowało region. Ameryki nie interesowało że będą ginąć ludzie, a terroryzm uderzy rykoszetem w Europe... interesowało ich osłabianie pozycji szyitów i Iranu w regionie przez psychopatów z pod znaku salafickiego islamu.

Portret użytkownika Max 1983

Trump to powinien być

Trump to powinien być przebadany psychiatrycznie, bo od dłuższego czasu traci kontakt z rzeczywistością.Pomijam jego chorobliwy narcyzm i czeste podkreślanie w mediach społecznościowych tego że jest nieomylny (niczym papież w średniowieczu)bo z tego był już znany wczesniej ,ale ostatnio mu się jeszcze pogorszyło.

Najpierw ten debil stwierdził że w Syrii jest dużo piasku i Rosja może się tam bawić z Turcją!!.Trzeba być kretynem ,albo skur...m by tak powiedzieć ,gdy ta giną ludzie a Trump ma ich krew osobiście na rękach, bo zdradził Kurdów.

Ostatnio natomiast w spotkaniu z premierem Włoch stwiedził że USA i Włochy łączy wielka przyjaźn od.....starożytności.Mina jego tłumaczki gdy musiała to powiedziec premierowi robiła furrorę w sieci.

Brawo dla Polskiego rządu za postawienie całego cięzaru naszej polityki zagranicznej i obronności na sojuszu z kimś takim.Wiele ma "sukcesów" pis, ale kto wie czy z punktu widzenia historii ten nie będzie największy.Nie wiem tylko czy ta historia np za 10 lat będzie w Polsce nauczana ,bo Polski jako takiej może już wtedy nie być.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Max 1983

Jestem człowiekiem nie

Jestem człowiekiem nie politykiem, może dlatego że nie jestem skur...m.Nie wiem kto jest czego strózem, ale jak masz z kimś sztamę to go nie zostawiasz na śmierć, bo wtedy jesteś gnida i zasługujesz na kule w łeb.Zresztą nie o to mi chodziło, kwestie moralne zostawmy.Jeśli ktoś pierdzieli publicznie farmazony typu że mamy z Włochami świetne relacje od starożytności, tzn że albo ma jakieś trudne do wytłumaczenia braki wiedzy ,albo choruje na głowę i ma jakieś zaniki logicznego myślenia.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Medium

Maz 1983 wrote:  Nie wiem kto

Max 1983 wrote:
 Nie wiem kto jest czego strózem, ale jak masz z kimś sztamę to go nie zostawiasz na śmierć, bo wtedy jesteś gnida i zasługujesz na kule w łeb. 
Sztamę z Kurdami nie Trump zainicjował, a poprzednia administracja USA. Trzymając z politykami ryzykujemy, że po wyborach tendencje się odmienią. Gdyby to działało jak napisałeś, sk#$%^stwo jakichś polityków nie miałoby końca, byłoby nieukrócalne.

W kwestii porządku świata po prostu nie było jasności, czy zmienia się on, czy też opiera na wynikach II WŚ. No i stanęło, że żadnej nowej wojny nie będzie. Trzeba się cieszyć.

A Kurdowie faktycznie w czasie II WŚ przespali walkę o swoją niepodległość i tak należy interpretować słowa Trumpa o Normandii.

Portret użytkownika Max 1983

Trump jest prezydentem blisko

Trump jest prezydentem blisko 4 lata a nie 3 miesiące, więc zakładam że od kilku lat szanował pewne porozumienia poprzedniej administracji.Zreszta wycofać się można np w 3 miesiące a nie z dnia na dzień ,nie zostawiając im nawet czasu na zastanowienie co mają zrobić.Jak widać poradzili sobie dogadując się z Rosją, ale ile ludzi w tym czasie niepotrzebnie zgineło.?

Trump lubi za wszystko wszystkich obwiniać to takie "hamerykańskie"oni są wspaniali bez skazy.W kategorii najbardziej zakłamany naród USA już od dawna ma palme lidera.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Strony

Skomentuj