Donald Trump powiedział że w razie wojny z Rosją może nie udzielić pomocy krajom bałtyckim

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział coś, co bardzo zaniepokoiło przywódców Europy Wschodniej która posiada wyraźne antyrosyjskie nastawienie. Zgodnie z jego słowami, jeśli uda mu się zostać prezydentem USA a w Europie wybuchnie wojna z Rosją to głęboko zastanowi się zanim udzieli odpowiedniej pomocy.

 

Zgodnie z doktryną NATO, atak na jakiegokolwiek członka oznacza wypowiedzenie wojny całej organizacji. Państwa stowarzyszone mają obowiązek udzielić pomocy zgodnie z Artykułem 5 - tak przynajmniej wygląda to na papierze ale rzeczywistość jest nieco inna. Wystarczy przypomnieć jak jeszcze kilka miesięcy temu NATO ostrzegało że Turcja nie otrzyma żadnej pomocy jeśli zaangażuje się w konflikt zbrojny z Rosją.

Kontrowersyjny kandydat na prezydenta USA powiedział krótko - jeśli Rosja faktycznie napadnie na państwa Europy Wschodniej, oczywiście łącznie z Polską gdzie władze promują wściekłą antyrosyjskość, to najpierw zastanowi się czy kraje te wywiązały się z zobowiązań wobec Stanów Zjednoczonych. Trump powiedział również że tzw. mechanizm bezpieczeństwa w NATO nie jest automatyczny i choć państwa członkowskie mają obowiązek udzielenia pomocy, to każdy kraj samodzielnie będzie decydować jaka będzie to pomoc.

Zasada działania jest podobna do tej z 1939 roku - gdy Niemcy napadły zbrojnie na Polskę, nasi "przyjaciele" z Zachodu mimo obietnic i podpisanych paktów nie przyszli z pomocą. Brytyjskie bombowce faktycznie wyruszyły na Niemcy, lecz zamiast bomb zrzucano ulotki. Nikogo nie powinno więc dziwić że Polacy po prostu nie wierzą w jakąkolwiek pomoc ze strony szeroko rozumianego Zachodu. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski niespodziewanie przyznał że pomoc ze strony NATO rzeczywiście nie jest automatyczna i wiedział o tym od dawna ale mimo wszystko "wierzy" że tym razem Polska nie zostanie zdradzona.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Taki

Nie warto mowic co bylo,bo to

Nie warto mowic co bylo,bo to co przed nami to Nasza wielka Szansa. Wypieprzyc Takich durniow jak Macierewicz i zaczac budowac Polska Armie z prawdziwego zdarzenia.Mamy tylu zdolnych Ludzi ze inni TYLKO nam TEGO zazdroszcza. Maja w glowach tyle pomyslow ze trzeba to wykorzystac.Czemu nagle Rusek jest najgorszy w Europie a na bliskim wschodzie Wszyscy RAZEM walcza z PI.??????? To jest TYLKO gra Geostrategiczna.Jej zadaniem jest Zabic jak najwiecej Polakow zeby zrobic miejsce ZYDOM.Tym ktorzy dostali Polskie papiery nie wiadomo Dlaczego.To wie Zyd Komorowski ??? Trzeba Polskiej Armii tu w Kraju a nie wysylac Chlopakow na dziki Wschod.To jest ZDRADA.!!!!!!

Portret użytkownika Piotro

Ludzie obudzmy sie badzmy

Ludzie obudzmy sie badzmy slabym panstwem ale badzmy soba nie liczmy na nato. A co my teraz mamy do Rosji. To Ameryka podsyca do wojny z której sama sie wycofa. Naiwni jestesmy. Nasi madrzy wladcy sa naiwni mądrzy a jak bardzo głupi. Wiec my jako szarespołeczeństwo musimy byc mądrzy. Jak wybuchnie wojna to ja mam to wszystko w d..ie. Nie będe sie bił za elite która ucieknie z tego kraju albo schowa się gdzieś w tajnych schronach.

Portret użytkownika kolo

John Moll - mistrz

John Moll - mistrz przekręcania. Po samym ułożeniu tytułu było już wiadomo kto takie "dzieło" musiał stworzyć. Radzę ludziska..zacznijcie czytać oryginalne teksty (wp,onet, cnn, bbc) jak chcecie mieć jakąś obiektywną opinię a nie poprzekręcane własne widzimisie (psudo) autora. 

Portret użytkownika eva11

nie no wezcie go !

nie no wezcie go !

onet albo wp poleca jako lepsze zrodlo ...cnn bbc o matko !

i zapamietaj sobie - kazdy czlowiek to autor artysta i mistrz !

jedynie stworzyciele systemu nazwali pseudo tych ,ktorym nie zalezy na dyplomach ! aby kazdy musial  i chcial  byc kontrolowanym- artysta autorem i mistrzem !

Portret użytkownika imć dvadasan

 Po co to roztrząsać i

 Po co to roztrząsać i wielowątkować. Żydki od setek lat biją złote monety na wojenkach, a teraz zacieraja łapy na największy ineres życia. Czy to bedzie goj Trump, czy murzyński goj-wielbiciel transwestytów Baraczek, czy gojina Hilaria-cel jest ten sam. Jedynie marionetki, które zapamięta Świat żydki zmieniają jak rękawiczki. Co złego to nie oni. Kłamią w żywe oczy, a zdegenerowany Świat im wierzy nie wiedzieć czemu?! Holokaust? Antysemityzm?! Gruby Żart. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Mojeimię44

Mam dla was zadanie na ten

Mam dla was zadanie na ten weekend. Niech kazdy z nas udostepni na swoim portalu spolecznosciowym link do znz. Bedzie nas wiecej a co za tym idzie i ciekawiej. Ja wystawiam. Robcie to samo to przyniesie korzysc zobaczycie.pojawia sie nowi ludzie a niektorzy z ukladami i zainteresowani zmianami. Robmy zmiany. 

Strony

Skomentuj