Donald Trump powiedział że w razie wojny z Rosją może nie udzielić pomocy krajom bałtyckim

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział coś, co bardzo zaniepokoiło przywódców Europy Wschodniej która posiada wyraźne antyrosyjskie nastawienie. Zgodnie z jego słowami, jeśli uda mu się zostać prezydentem USA a w Europie wybuchnie wojna z Rosją to głęboko zastanowi się zanim udzieli odpowiedniej pomocy.

 

Zgodnie z doktryną NATO, atak na jakiegokolwiek członka oznacza wypowiedzenie wojny całej organizacji. Państwa stowarzyszone mają obowiązek udzielić pomocy zgodnie z Artykułem 5 - tak przynajmniej wygląda to na papierze ale rzeczywistość jest nieco inna. Wystarczy przypomnieć jak jeszcze kilka miesięcy temu NATO ostrzegało że Turcja nie otrzyma żadnej pomocy jeśli zaangażuje się w konflikt zbrojny z Rosją.

Kontrowersyjny kandydat na prezydenta USA powiedział krótko - jeśli Rosja faktycznie napadnie na państwa Europy Wschodniej, oczywiście łącznie z Polską gdzie władze promują wściekłą antyrosyjskość, to najpierw zastanowi się czy kraje te wywiązały się z zobowiązań wobec Stanów Zjednoczonych. Trump powiedział również że tzw. mechanizm bezpieczeństwa w NATO nie jest automatyczny i choć państwa członkowskie mają obowiązek udzielenia pomocy, to każdy kraj samodzielnie będzie decydować jaka będzie to pomoc.

Zasada działania jest podobna do tej z 1939 roku - gdy Niemcy napadły zbrojnie na Polskę, nasi "przyjaciele" z Zachodu mimo obietnic i podpisanych paktów nie przyszli z pomocą. Brytyjskie bombowce faktycznie wyruszyły na Niemcy, lecz zamiast bomb zrzucano ulotki. Nikogo nie powinno więc dziwić że Polacy po prostu nie wierzą w jakąkolwiek pomoc ze strony szeroko rozumianego Zachodu. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski niespodziewanie przyznał że pomoc ze strony NATO rzeczywiście nie jest automatyczna i wiedział o tym od dawna ale mimo wszystko "wierzy" że tym razem Polska nie zostanie zdradzona.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Taki

Nie warto mowic co bylo,bo to

Nie warto mowic co bylo,bo to co przed nami to Nasza wielka Szansa. Wypieprzyc Takich durniow jak Macierewicz i zaczac budowac Polska Armie z prawdziwego zdarzenia.Mamy tylu zdolnych Ludzi ze inni TYLKO nam TEGO zazdroszcza. Maja w glowach tyle pomyslow ze trzeba to wykorzystac.Czemu nagle Rusek jest najgorszy w Europie a na bliskim wschodzie Wszyscy RAZEM walcza z PI.??????? To jest TYLKO gra Geostrategiczna.Jej zadaniem jest Zabic jak najwiecej Polakow zeby zrobic miejsce ZYDOM.Tym ktorzy dostali Polskie papiery nie wiadomo Dlaczego.To wie Zyd Komorowski ??? Trzeba Polskiej Armii tu w Kraju a nie wysylac Chlopakow na dziki Wschod.To jest ZDRADA.!!!!!!

Portret użytkownika Piotro

Ludzie obudzmy sie badzmy

Ludzie obudzmy sie badzmy slabym panstwem ale badzmy soba nie liczmy na nato. A co my teraz mamy do Rosji. To Ameryka podsyca do wojny z której sama sie wycofa. Naiwni jestesmy. Nasi madrzy wladcy sa naiwni mądrzy a jak bardzo głupi. Wiec my jako szarespołeczeństwo musimy byc mądrzy. Jak wybuchnie wojna to ja mam to wszystko w d..ie. Nie będe sie bił za elite która ucieknie z tego kraju albo schowa się gdzieś w tajnych schronach.

Portret użytkownika kolo

John Moll - mistrz

John Moll - mistrz przekręcania. Po samym ułożeniu tytułu było już wiadomo kto takie "dzieło" musiał stworzyć. Radzę ludziska..zacznijcie czytać oryginalne teksty (wp,onet, cnn, bbc) jak chcecie mieć jakąś obiektywną opinię a nie poprzekręcane własne widzimisie (psudo) autora. 

Portret użytkownika eva11

nie no wezcie go !

nie no wezcie go !

onet albo wp poleca jako lepsze zrodlo ...cnn bbc o matko !

i zapamietaj sobie - kazdy czlowiek to autor artysta i mistrz !

jedynie stworzyciele systemu nazwali pseudo tych ,ktorym nie zalezy na dyplomach ! aby kazdy musial  i chcial  byc kontrolowanym- artysta autorem i mistrzem !

Portret użytkownika imć dvadasan

 Po co to roztrząsać i

 Po co to roztrząsać i wielowątkować. Żydki od setek lat biją złote monety na wojenkach, a teraz zacieraja łapy na największy ineres życia. Czy to bedzie goj Trump, czy murzyński goj-wielbiciel transwestytów Baraczek, czy gojina Hilaria-cel jest ten sam. Jedynie marionetki, które zapamięta Świat żydki zmieniają jak rękawiczki. Co złego to nie oni. Kłamią w żywe oczy, a zdegenerowany Świat im wierzy nie wiedzieć czemu?! Holokaust? Antysemityzm?! Gruby Żart. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Arek

czemu autor sieje jakas

czemu autor sieje jakas propagande w zalozeniach paktu nato jest jasno i wyraznie napisane ze kazdy kraj czlonkowski powinien lozyc na wojsko 2%PKB a ze tylko dwa panstwa spelniaja to zalozenie czyli Polska i Grecja to co sie dziwic Trumpowi kto by chcial wspierac kraje ktore nie chca sie wywiazywac z obietnic a chca pomocy w razie agresji. Trump pasozytom mowi nie .

Portret użytkownika tomasz26

Polska musi utworzyć solidna

Polska musi utworzyć solidna(liczebną) armie najemną szkoloną na terenie obcego kraju złożoną z Afroamerykanów o kulturze i wierzeniach zbieżnych z narodem polskim(chrześcijanie) jedyna nacjom, która może stawić odpór..ciut na wzór legi cudzoziemskiej, ale tylko rdzenna armia narządzaną i szkoloną przez polskich dowódców..armia czarnoskórych Afroamerykanów ,którzy w w razie będą walczyć o nasze bezpieczeństwo ,a swój lepszy byt dobrzy było by zawrzeć alternatywne sojusze i kilkoma pastwami z Afryki .o takich sojuszach trzeba myśleć, teraz żeby w niepewnej przyszłości mieć kilka alternatyw rozwiązań obrony ..

http://www.pch24.pl/afryka--wiecej-chrzescijan-niz-wyznawcow-islamu,6165,i.html

Portret użytkownika Kolovrat

Co ty bredzisz? Po cholerę

Co ty bredzisz? Po cholerę nam armia murzynów? Nam żadna armia murzynów nie jest potrzebna. Potrzebna jest nam AGRESYWNA POLITYKA OBRONNA, to znaczy drastyczne zwiększenie wojsk DEFENSYWNYCH minimalizujc przy tym ilość wojsk ofensywnych. Inwestycja w nowe technologie obronne no i atom. Jeżeli mielibyśmy 500tyś. żołnierzy typowo defensywnych, wspartych sprzętem obronnym oraz w silosach kilka uzbrojonych głowic jądrowych + kontrwywiad, to uwierz, żaden ch*j typu Merkel, Holland, Putin czy inny Kontener Obama nawet nie otworzyłby japy w naszą stronę, żeby nas przypadkiem nie w*urwić. I nie potrzeba byłoby nam NATO czy innych papierowych sojuszy.

Strony

Skomentuj