Donald Trump oskarża Google o manipulowanie wynikami wyszukiwań

Kategorie: 

Źródło: Chairman of the Joint Chiefs of Staff from Washington D.C, United States

Ledwo ucichło zamieszanie po cenzurze Infowars.com, Google znowu stoi w ogniu krytyki. Tym razem głos zabrał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Kontrowersyjny rządzący zarzuca firmie nieobiektywne przedstawianie jego osoby. Ludzie szukający informacji dostaną na tacy jedynie stos negatywnych komentarzy z lewicowych mediów, a pozytywne wiadomości zostają pominięte!

 

Donald Trump bezpośrednio oskarżył Google o wpływanie na wyniki wyszukiwań. Jak twierdzi, wyszukanie hasła "Trump news" kończy się prezentacją jedynie "fałszywych nowych mediów". Większość historii ma być "zmanipulowana" i przedstawiona w "złym świetle", Ponadto, niemal wszystkie z wyników pochodzą ze stron o skrajnie lewicowym charakterze, a alternatywy nie są widoczne. Google nie odpowiedziało do tej pory na oskarżenia prezydenta.

Według wyliczeń, 96% wyników na pierwszych stronach pochodzi ze stron lewicowych, nastawionych oczywiście negatywnie do prezydenta Trumpa. Algorytm Google kontroluje dokładnie co ma widzieć przeciętny szukający informacji użytkownik, niezapuszczający się w głębiny setek tysięcy wyników wyszukiwarki, efektywnie manipulując jego wiedzą o świecie.

Z prezydentem trudno się nie zgodzić, a świat stoi przed dylematem. Z jednej strony, firmy takie jak Google czy Facebook są prywatne i powinny mieć możliwość decydowania same o sobie. Z drugiej jednak - stanowią nową formę mediów o niespotykanym nigdy wcześniej potencjale opiniotwórczym. Promowanie znalezisk o danym profilu ideologicznym, a nawet blokowanie nielubianych stron, jak witryna Alexa Jonesa, wydaje się nieetyczne. W takim razie czy obiektywność powinna być wymuszana prawnie?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Ostatnio wymiękłam przy

Ostatnio wymiękłam przy poszukiwaniu zastosowania jednego z posiadanych preparatów homeopatycznych. Ot, zapomniałam i chciałam sprawdzić w internecie. No i zupełna klapa. Homeopatia zeszła w podziemia.

Portret użytkownika Extension

Obiektywność wymuszona

Obiektywność wymuszona prawnie? Jak rozumiem byłaby to "obiektywność" z perspektywy obecnie rządzących?

No, ale co zrobić jak ludzie (w tym ja) są tak konformistyczni i niezaangażowani z powodu wielości spraw do zaangażowania, że używają jednej przeglądarki, jednej (ewentualnie kilku, ale wciąż z pierwszej strony wyszukiwania) encyklopedii, jednej wyszukiwarki video i co najwyżej wielu stron typu portale społecznościowe, portale z ciekawostkami, portale informacyjne.

Portret użytkownika euklides

Ja na miejscu Trumpa bym się

Ja na miejscu Trumpa bym się cieszył. Jeśli lewacka przeglądarka opisuje cię w złym świetle to powód do dumy. Lewactwo zawsze posługuje się kłamstwem i manipulacją, bo to gów...o wszechświata, które w odpowiednim momencie zostanie spuszczone do kibla. Robi dużo smrodu, ale nie ma wpływu na nic.

Portret użytkownika 3plabc

Przecież Trump to zwykły

Przecież Trump to zwykły łgarz i oszust. 2 romanse które wypłynęły na powierzchnie i jeszcze próbował płacić za milczenie porno-gwiazdką aka. modelką podczas kampanii wyborczej ;P Podobno 3000 spraw sądowych przez całe życie. Wyzysk pracowników między innymi polaków od azbestu bodajże w Trup Tower... istny Al Capone w Białym Domu hehehe.

Strony

Skomentuj