Donald Trump ogłosił zwycięstwo nad ISIS. USA rozpoczęły wycofywanie wojsk z Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone niespodziewanie zapowiedziały odwrót z Syrii. Amerykańskie wojska i dyplomaci mają szybko opuścić kraj. Donald Trump stwierdził, że pokonanie tzw. Państwa Islamskiego było jego jedynym celem w Syrii.

 

Rząd USA oficjalnie powiadomił o wycofaniu wszystkich wojsk z Syrii. Dyplomaci mają wrócić do kraju w ciągu 24 godzin, natomiast siły zbrojne opuszczą Syrię w ciągu 100 dni. Trzeba przyznać, że jest to bardzo zaskakująca decyzja. Choć Donald Trump zapowiadał już odwrót, w jego najbliższym otoczeniu mówiło się o ciągłej okupacji Syrii, ograniczaniu wpływów Iranu i obaleniu rządu w Damaszku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jeszcze kilka dni temu, Turcja groziła inwazją na Syrię – konkretniej na północno-wschodnie regiony, które znajdują się pod kontrolą Kurdów. Erdogan uznał, że obecność wojsk USA jest korzystna dla Kurdów. Wycofując siły zbrojne, Donald Trump być może chce uniknąć tureckiego natarcia na kurdyjskich bojowników, którzy zostali przecież wyszkoleni i wyposażeni przez USA. Zresztą wielu amerykańskich polityków uznało, że odwrót jest niebezpieczny, zaś Kurdowie stwierdzili, że Trump znowu wbija im nóż w plecy.

Oczywiście nie można mieć pewności, że Turcja zrezygnuje z inwazji. Gdy amerykańscy żołnierze opuszczą Syrię, Kurdowie stracą ochronę, a Turcja będzie mogła wyeliminować ich z jeszcze większą łatwością. Nie wiadomo, czy taki właśnie jest plan. Władze Izraela wyraziły już swoje niezadowolenie z decyzji Stanów Zjednoczonych, na której skorzysta nie tylko Turcja, ale też Syria, Iran i Rosja.

 

Warto mieć na uwadze, że odwrót z Syrii może być tylko elementem nowej strategii. USA nie zrezygnują przecież z wpływów na Bliskim Wschodzie – zwłaszcza, że Iran bardzo agresywnie rozprzestrzenia się w Syrii i zaczyna coraz bardziej zagrażać Izraelowi.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

USA zwijać może dyplomatów

USA zwijać może dyplomatów też z innych powodów. Mają teraz czystki kabalistów. Może są potrzebni " w kraju ", a może ściągają ich na "spytki", dla kogo to naprawdę pracowali. Tak czy inaczej zapowiadane są procesy Waszyngtońskie, które mają być podobno 10 razy większe od Norymberskich i startować od 2-go stycznia. All on board !

Portret użytkownika Cergov

Jankesi sprzedali Kurdów.

Jankesi sprzedali Kurdów. Widzą,że nie mają żadnej pozycji w Syrii, a nie mogą dopuscić do dalszej kompromitacji swego wizerunku. Poza tym tracą od dawna swego głownego sojusznika w regionie-Turcję. Tym aktem pewnie umocnili relacje USa-Turcja. Coś słychac ,że Turcja ma kupować Patrioty. To pewnie forma sprzedazy wiązanej...

Portret użytkownika hehe

Po prostu USA zwija swoje

Po prostu USA zwija swoje siły z peryferii bo szykują się do konfrontacji z Chinami na istotniejszym terene tj. na zachodnim pacyfiku. To zła informacja dla Polski i sojuszników ponieważ pokazuje to że USA nie jest już wstanie jak kilka lat temu prowadzić wojen na wszystkich kierunkach operacyjnych jednocześnie i te mniej ważne będą pozostawiane dla siebie. A to otwiera okno dla Rosji w Europie Wsch. do renegocjacji swojego statusu i próby przywracania swoich wpływów z przed upadku ZSRR.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Wprost przeciwnie. To

Wprost przeciwnie. To sytuacja bardzo dobra dla Polski i jej sojuszników takich jak Węgry, bo słaby uSSman to koniec wsparcia dla nazistowsko-banderowskiej ukrainy - śmiertelnego wroga Polski - , a w przyszłości także koniec uSSmańskiego buciora depczącego polski naród od 1989 roku, pod którym to buciorem Polska obecnie odgrywa rolę światowego klowna w interesach swojego uSSmańskiego pana. Ale na szczęście wszystko ma swój koniec. Nadchodzi świat wielobiegunowy.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika komentator

Wiesz, mam mieszane uczucia

Wiesz, mam mieszane uczucia co do sytuacji w jakiej się znajduje Polska.

Wbrew temu co się ludziom ładuje do głów, wojsko amerykańskie nie jest tu po to, żeby nas chronić przed Ruskimi. Nic z tych rzeczy. Spójrz dalej. Zobacz, gdzie stacjonują.

Moim zdaniem, oni tu są, żeby "zapewnić" nam bezpieczeństwo od strony zachodniej w przypadku rozpadu chujni, bo wtedy nasi zachodni przyjaciele przyjdą się upomnieć o to co im się wydaje, że jest ich.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Dobrze, że słowo ZAPEWNIĆ

Dobrze, że słowo ZAPEWNIĆ wziąłeś w cudzysłów. Oczywiste jest, że oni nie mają zamiaru chronić Polski przed czymkolwiek, tylko dbają o interesy swoje i israhella, a te ich interesy to na chwilę obecną wsparcie dla śmiertelnie niebezpiecznego dla Polski nazi-banderyzmu i olbrzymich bezpodstawnych roszczeń żydowskich. Wszystko to jest niekorzystne, a nawet bardzo niebezpieczne dla Polski. Dlatego takich "ochroniarzy" trzeba się jak najszybciej pozbyć. Ja szansę na to widzę tylko w sojuszu Rosji i Chin, które naprawdę skutecznie osłabiają zamorskiego bandytę, co widzimy i w Syrii i w Afganistanie i w postępującej dedolaryzacji świata.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

Ja myślę chłopak, że

Ja myślę chłopak, że powinieneś się podszkolić z języka polskiego, bo nieco go kaleczysz. Nie wspomnę już o "Chistori" (może jedna HISTORII), bo to po prostu śmiech na sali. Nie tylko, że jej nie znasz, wypisując takie bzdety, ale nawet nie wiesz, jak się po polsku pisze to słowo. 

Jaki sojusz Polski i Rosji? Tylko nie mów mi o żydo-ZSRR, bo cię tylko obśmieję, 

A tak w ogóle, to ja żyję dniem dzisiejszym, a nie czasami sprzed wieków i widzę OBECNEGO gnębiciela Polski, który musi zostać usunięty z polskiej ziemi. Jest to możliwe tylko dzięki współpracy z potężnym rosyjsko-chińskim sojuszem. I tyle. Jęki i pokwikiwania anty-polskich sfiksowanych rusofobicznie środowisk tego nie zmienią. Poniał chłopak? 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika hehe

Powtarzam po raz kolejny

Powtarzam po raz kolejny sojusz Chinsko-Rosyjski jest korzystny dla Rosji tylko chwilowo w dłużej perspektywie czasaowej będzie dla Rosji zabójczy i analogicznie sojusz Polski z Rosją dla Polski jest zabójczy. No chyba, że zakładamy wpierw sojusz Polsko-Rosyjsko-Chinski zbudowanie silnego bloku wschodnio europejskiego niezależnego od zachodu (np. Koncepcja międzymorza) w opraciu o Chiny i dochody z planowmnych szlaków jedwabnych a następnie obrócenie się Chin i Polski razem przeciwko Rosji. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Nie możesz znać przyszłości i

Nie możesz znać przyszłości i wiedzieć, co się wydarzy.  Jakie będą konsekwencje takiego czy innego sojuszu dla kogo. Jeżeli jakikolwiek sojusz jest zabójczy dla Polski , to jest to "sojusz" z bandyckim uSSmanem, który wspiera nazi-banderowskich śmiertelnych wrogów Polski i żydowskie bezpodstawne roszczenia finansowe, a także naraża Polskę na militarną odpowiedź ze strony sąsiada, który na pewno odpowie, jeżeli uSSman zaatakuje lub przeprowadzi prowokację z terytorium Polski. Jednocześnie zrobił z Polski klowna, który ośmiesza się przed światem dbając o interesy zaoceanicznego bandyty kosztem swoich własnych. Bo w interesie Polski jest zniszczenie banderyzmu na ukrainie, a nie wspieranie go, oraz dobre stosunki z Rosją, wzorem innych państw Wyszehradu. Tak więc priorytetem jest obecnie pozbycie się zabójczego dla Polski "ochroniarza". Jest to możliwe tylko dzięki współpracy z potężnym sojuszem chińsko-rosyjskim, którego skuteczność w osłabianiu uSSmana widzimy. Nie martw się o ten sojusz i o Rosję. Obydwa mocarstwa wiedzą, że wspólnie są nie do przejścia przez zamorskiego zbira. A co będzie za ileś tam lat z tym sojuszem? Nikt tego nie wie. 

Współpraca Polski z Rosją nie musi być dla Polski zabójcza, jeżeli będzie się prowadzić mądrą politykę. 

Sojusz polsko-rosyjsko-chiński? Wróc na ziemię. Polska może tylko współpracować z tymi mocarstwami i mądrą polityką korzystać z tego, że w wielu punktach ich racja stanu jest zbieżna z polską racją stanu. Równorzędny sojusz jest niemożlwy, bo o ile można poważnie mówić o sojuszu potężnego niedźwiedzia i smoka, o tyle dołączenie do tego sojuszu ratlerka jest już nieco śmieszne. Trzeba spojrzeć realnie na rzeczywistość, a nie bujać w obłokach. 

Międzymorze to dla mnie jest Unia Słowiańska w której także jest Rosja, co dla rusofobów może być herezją, ale tylko tak Unia Słowiańska może być potężna. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek ataku z Chinami na Rosję, bo po pierwsze: oznaczałoby to dezintegrację Polski, a po drugie - gdyby na placu boju pozostały tylko Chiny - zakłócenie równowagi mocarstw i totalna hegemonia Chin, które na pewno nie traktowałyby Polski jako równorzędnego partnera, tak jak słoń nie będzie traktował ratlerka jako równorzędnego partnera. Nigdy żaden monopol na cokolwiek nie jest dobrym rozwiązaniem. Monopol na władzę także. Świat przyszłości ma być wioelobiegunowy, gdzie ma istnieć równowaga między mocarstwami, a Polska mądrą polityką powinna wykorzystywać swoje szanse odpowiednio zręcznie manewrując. Robią tak dziś inne państwa, np. Węgry, które jawnie krytykują banderowska ukrainę i współpracują z Rosją. I z nich Polska powinna brać przykład.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Wojox

Czyli zawsze tłumaczymy to

Czyli zawsze tłumaczymy to odwrotnie. Bo tak działa zawsze USA/UK.

Bo to tacy bracia zza morza...

Za parę dni będzie wycofywanie się z tych wypowiedzi, bo znajdą się nowe okolicznosci,,, czytaj że Asad coś tam zmajstrował i potrzeba dalej pilnować tam piasku....

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj