Donald Trump ogłosił zwycięstwo nad ISIS. USA rozpoczęły wycofywanie wojsk z Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone niespodziewanie zapowiedziały odwrót z Syrii. Amerykańskie wojska i dyplomaci mają szybko opuścić kraj. Donald Trump stwierdził, że pokonanie tzw. Państwa Islamskiego było jego jedynym celem w Syrii.

 

Rząd USA oficjalnie powiadomił o wycofaniu wszystkich wojsk z Syrii. Dyplomaci mają wrócić do kraju w ciągu 24 godzin, natomiast siły zbrojne opuszczą Syrię w ciągu 100 dni. Trzeba przyznać, że jest to bardzo zaskakująca decyzja. Choć Donald Trump zapowiadał już odwrót, w jego najbliższym otoczeniu mówiło się o ciągłej okupacji Syrii, ograniczaniu wpływów Iranu i obaleniu rządu w Damaszku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jeszcze kilka dni temu, Turcja groziła inwazją na Syrię – konkretniej na północno-wschodnie regiony, które znajdują się pod kontrolą Kurdów. Erdogan uznał, że obecność wojsk USA jest korzystna dla Kurdów. Wycofując siły zbrojne, Donald Trump być może chce uniknąć tureckiego natarcia na kurdyjskich bojowników, którzy zostali przecież wyszkoleni i wyposażeni przez USA. Zresztą wielu amerykańskich polityków uznało, że odwrót jest niebezpieczny, zaś Kurdowie stwierdzili, że Trump znowu wbija im nóż w plecy.

Oczywiście nie można mieć pewności, że Turcja zrezygnuje z inwazji. Gdy amerykańscy żołnierze opuszczą Syrię, Kurdowie stracą ochronę, a Turcja będzie mogła wyeliminować ich z jeszcze większą łatwością. Nie wiadomo, czy taki właśnie jest plan. Władze Izraela wyraziły już swoje niezadowolenie z decyzji Stanów Zjednoczonych, na której skorzysta nie tylko Turcja, ale też Syria, Iran i Rosja.

 

Warto mieć na uwadze, że odwrót z Syrii może być tylko elementem nowej strategii. USA nie zrezygnują przecież z wpływów na Bliskim Wschodzie – zwłaszcza, że Iran bardzo agresywnie rozprzestrzenia się w Syrii i zaczyna coraz bardziej zagrażać Izraelowi.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

USA zwijać może dyplomatów

USA zwijać może dyplomatów też z innych powodów. Mają teraz czystki kabalistów. Może są potrzebni " w kraju ", a może ściągają ich na "spytki", dla kogo to naprawdę pracowali. Tak czy inaczej zapowiadane są procesy Waszyngtońskie, które mają być podobno 10 razy większe od Norymberskich i startować od 2-go stycznia. All on board !

Portret użytkownika Cergov

Jankesi sprzedali Kurdów.

Jankesi sprzedali Kurdów. Widzą,że nie mają żadnej pozycji w Syrii, a nie mogą dopuscić do dalszej kompromitacji swego wizerunku. Poza tym tracą od dawna swego głownego sojusznika w regionie-Turcję. Tym aktem pewnie umocnili relacje USa-Turcja. Coś słychac ,że Turcja ma kupować Patrioty. To pewnie forma sprzedazy wiązanej...

Portret użytkownika hehe

Po prostu USA zwija swoje

Po prostu USA zwija swoje siły z peryferii bo szykują się do konfrontacji z Chinami na istotniejszym terene tj. na zachodnim pacyfiku. To zła informacja dla Polski i sojuszników ponieważ pokazuje to że USA nie jest już wstanie jak kilka lat temu prowadzić wojen na wszystkich kierunkach operacyjnych jednocześnie i te mniej ważne będą pozostawiane dla siebie. A to otwiera okno dla Rosji w Europie Wsch. do renegocjacji swojego statusu i próby przywracania swoich wpływów z przed upadku ZSRR.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Wprost przeciwnie. To

Wprost przeciwnie. To sytuacja bardzo dobra dla Polski i jej sojuszników takich jak Węgry, bo słaby uSSman to koniec wsparcia dla nazistowsko-banderowskiej ukrainy - śmiertelnego wroga Polski - , a w przyszłości także koniec uSSmańskiego buciora depczącego polski naród od 1989 roku, pod którym to buciorem Polska obecnie odgrywa rolę światowego klowna w interesach swojego uSSmańskiego pana. Ale na szczęście wszystko ma swój koniec. Nadchodzi świat wielobiegunowy.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika komentator

Wiesz, mam mieszane uczucia

Wiesz, mam mieszane uczucia co do sytuacji w jakiej się znajduje Polska.

Wbrew temu co się ludziom ładuje do głów, wojsko amerykańskie nie jest tu po to, żeby nas chronić przed Ruskimi. Nic z tych rzeczy. Spójrz dalej. Zobacz, gdzie stacjonują.

Moim zdaniem, oni tu są, żeby "zapewnić" nam bezpieczeństwo od strony zachodniej w przypadku rozpadu chujni, bo wtedy nasi zachodni przyjaciele przyjdą się upomnieć o to co im się wydaje, że jest ich.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Dobrze, że słowo ZAPEWNIĆ

Dobrze, że słowo ZAPEWNIĆ wziąłeś w cudzysłów. Oczywiste jest, że oni nie mają zamiaru chronić Polski przed czymkolwiek, tylko dbają o interesy swoje i israhella, a te ich interesy to na chwilę obecną wsparcie dla śmiertelnie niebezpiecznego dla Polski nazi-banderyzmu i olbrzymich bezpodstawnych roszczeń żydowskich. Wszystko to jest niekorzystne, a nawet bardzo niebezpieczne dla Polski. Dlatego takich "ochroniarzy" trzeba się jak najszybciej pozbyć. Ja szansę na to widzę tylko w sojuszu Rosji i Chin, które naprawdę skutecznie osłabiają zamorskiego bandytę, co widzimy i w Syrii i w Afganistanie i w postępującej dedolaryzacji świata.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj