Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, aby wybudować mur na granicy z Meksykiem

Kategorie: 

Źródło: Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Donald Trump uparcie dąży do zbudowania muru na granicy z Meksykiem. Była to jedna z jego obietnic wyborczych. Prezydent Stanów Zjednoczonych domagał się od Kongresu pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia, ale nie otrzymał ich, więc postanowił ogłosić stan wyjątkowy.

 

Trump przez dwa miesiące negocjował z Kongresem kwestię sfinansowania budowy muru. Jego zdaniem, mur jest potrzebny, aby chronić Stany Zjednoczone przed napływem nielegalnych imigrantów z Meksyku, wśród których podobno są przestępcy, kryminaliści i handlarze narkotykami.

 

Kongres nie dał tych pieniędzy, więc Donald Trump ogłosił w piątek stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Pozwoli mu to zdobyć niezbędne fundusze z innych programów rządowych i wojskowych bez dalszego negocjowania z Kongresem.

Jednak jego decyzja wywołała kolejny konflikt polityczny. Jego przeciwnicy zarzucają mu nadużycie władzy. Donald Trump twierdzi, że spodziewa się pozwów sądowych, ale jest przekonany, że je wygra, a mur tak czy inaczej powstanie.

 

Warto też przypomnieć, że zgodnie z jego obietnicą, wszelkie koszty budowy muru zostaną pokryte przez Meksyk. Władze tego państwa oczywiście odrzuciły ten pomysł, więc Donald Trump zamierza „zmusić” Meksyk do zapłaty poprzez wprowadzenie nowego podatku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Epiornis

Nie wiem, czy to jest dobre

Nie wiem, czy to jest dobre porównanie - plan III wojen światowych do kalendarza Majów...

 

Ciekawe czy bardzo czoło by zmarszczył Albert Pike, gdyby to usłyszał.

Mógłby czasem przekornie zapytać: "Who was bringing you up?" Wink

 

Edit. Tak, tu była przez chwilę inna treść posta. Medium - masz rację. To było moje celowe działanie.

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Strony

Skomentuj