Donald Trump niespodziewanie zapowiedział wycofanie wojsk z Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone wkroczyły do Syrii pod przykrywką ochrony tamtego społeczeństwa przed „złym reżimem” i zniszczenia terroryzmu. Teraz gdy większość kraju jest poważnie zniszczona w wyniku działań wojennych, USA ogłaszają zamiar wycofania się.

 

W czwartek Donald Trump wydał zaskakujące oświadczenie, zgodnie z którym amerykańskie siły zbrojne już wkrótce opuszczą Syrię. Prezydent USA stwierdził, że dojdzie do tego zaraz po całkowitym zniszczeniu ISIS. Niedługo potem Trump nakazał zamrozić 200 milionów dolarów z funduszy na odbudowę zniszczeń w Syrii, spowodowanych okupacją Państwa Islamskiego.

 

Komunikat ten wydaje się dość nieprawdopodobny biorąc pod uwagę dotychczasowe stanowisko rządu USA, zgodnie z którym Assad powinien odejść. Jednak w wyniku wieloletniej wojny okazuje się, że obalenie rządu w Damaszku nie jest takie łatwe i wygląda na to, że Stany Zjednoczone zamierzają zmienić strategię lub po prostu opuścić zniszczoną Syrię. Trump stwierdził, że USA wydały na Bliskim Wschodzie 7 miliardów dolarów i teraz nic z tego nie mają.

Zapowiedź wycofania wojsk amerykańskich z Syrii naturalnie nie spodobała się Arabii Saudyjskiej i z pewnością nie spodoba się także Izraelowi. Skorzysta na tym przede wszystkim Iran, który pozbędzie się przeciwnika i wzmocni swoją obecność w regionie. Zadowolona będzie również Turcja, ponieważ Kurdowie bez kluczowego wsparcia Stanów Zjednoczonych będą skazani na unicestwienie.

 

Biorąc pod uwagę to, że Trump mianował niedawno Johna Boltona na nowego doradcę ds. bezpieczeństwa, który jest zwolennikiem wojny z Iranem nie można wykluczyć, że USA wycofają się z Syrii, aby skupić się na tajnej działalności bezpośrednio na terytorium Iranu. To właśnie John Bolton ogłosił w zeszłym roku, że rząd w Iranie zostanie obalony jeszcze przed 2019 rokiem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika NoMail

Będą ich zmuszać do jazdy na

Będą ich zmuszać do jazdy na rowerze? o.0
a może będą im kupować drogie rowery bo na taniochę ich nie stać?
a nie to więcej kobiet potrzeba dla mniejszosci etnicznej tym razem będą rozjeżdżać rowerami i gwałcić w locie?

Portret użytkownika Hathor

Cóż, Trump wykorzystując

Cóż, Trump wykorzystując moment przedwyborczy w Rosji, zlikwidował w perfidny sposób rosyjskich najemników w Syrii - to była prowokacja, żeby wciągnąć Putina w otwarty konflikt, żeby Rosjanie nie wybrali go w tych wyborach. Trump po ewentualnym (jeśli prowokacja się nie uda) zaprzysiężeniu Putina na nową kadencję, spodziewał się pewnego odwetu na stacjonujących wojskach USA. Jednym słowem, że Ruskie skopią Jankeskie dup-ska w Syrii.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Oświadczenie Trumpa o

"Oświadczenie Trumpa o wycofaniu wojsk USA z Syrii jest zapowiedzią ostatecznej rozgrywki na terenie Syrii między US NATO a Rosją i jej blokiem. Lecz nie takiej, jak sama zapowiedź brzmi, lecz wręcz odwrotnej. Rosjanie wykryli zgrupowanie sił US NATO na morzu Czerwonym, Śródziemnym i w Zatoce Perskiej. Też ujawniono zwiększone dostawy broni i wojsk do Jordanii, a przed pewnym czasem do Libanu. Więc raczej należałoby się spodziewać, że oświadczenie Trumpa ma na celu zmylenie przeciwnika. Trump jest marionetką US oligarchii, co przez swoje ostatnie posunięcia udowodnił bez żadnych wątpliwości. Oligarchia USA nadal ma cel opanowanie całego świata (np. ostatnie prowokacje w Anglii są na tej linii), więc wycofanie się z Syrii jest poważnym ciosem dla jej planów. Tzn. że to nie może się zgadzać, co oświadczył Trump, więc oznacza coś wręcz przeciwnego.

danekbb , 31 marca 2018 at 18:33"
(kodłuch...)

Strony

Skomentuj