Donald Trump może przyjechać do Polski, aby ogłosić powstanie bazy „Fort Trump” i zniesienie wiz do USA

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone, nie wiedzieć czemu, bardzo ostrożnie podchodzą do planów polskiego rządu o zbudowaniu stałej bazy wojskowej „Fort Trump”. Nasz rząd chce nawet zapłacić za dodatkową obecność amerykańskich żołnierzy. Teraz dowiadujemy się, że prezydent Andrzej Duda może zostać wkrótce zaproszony do Białego Domu na dalsze rozmowy w tej sprawie, które mają rozstrzygnąć kwestię bazy wojskowej w Polsce.

 

Jak pisze „Rzeczpospolita”, Andrzej Duda, który planuje wizytę w USA na połowę czerwca, może również spotkać się z Donaldem Trumpem. Podjęty zostanie temat stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce, za którą nasz rząd chce zapłacić 2 miliardy dolarów.

Co więcej, już 1 września, gdy w Polsce odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Donald Trump może ogłosić wzmocnienie sił amerykańskich w naszym kraju. Źródła rządowe mówią również o możliwości zniesienia wiz do USA. Warto w tym momencie dodać, że na obchody w Warszawie przyjadą przywódcy państw NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego, podczas gdy Rosja nie otrzymała zaproszenia na to wydarzenie.

Kwestia bazy wojskowej, zwanej „Fort Trump”, wciąż nie jest pewna. Jeszcze w marcu bieżącego roku dowiedzieliśmy się, że Stany Zjednoczone podobno niechętnie podchodzą do tematu stałej obecności sił amerykańskich i zamiast tego oferują zwiększoną obecność wojsk, opartą na zasadzie rotacyjności.

 

Warto zauważyć, że ewentualna decyzja o stałej bazie wojskowej i zniesieniu wiz ma najwyraźniej zapaść tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, które odbędą się pod koniec 2019 roku, oraz przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, zaplanowanymi na rok 2020. Decyzje te z pewnością nastawione są między innymi na zwiększenie poparcia dla Trumpa i polskiego rządu podczas wyborów.

Z drugiej strony, pojawia się kwestia kontrowersyjnej amerykańskiej ustawy JUST 447, która zmusza Polskę do zwrotu mienia ofiar Holocaustu organizacjom żydowskim. Warto więc jeszcze raz dobrze zastanowić się, ile tak naprawdę będzie nas kosztować baza wojskowa „Fort Trump” i zniesienie wiz do USA - czy będą to „tylko” 2 miliardy dolarów, czy może setki miliardów dolarów, gdy weźmiemy pod uwagę żydowskie roszczenia majątkowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu