Donald Trump chce sprywatyzować Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Z dokumentów opublikowanych przez Biały Dom wynika, że prezydent Trump chce sprywatyzować operacje kosmiczne USA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Plan zakłada zaprzestanie finansowania stacji kosmicznej do 2025 roku.

Administracja Trumpa proponuje wykorzystanie funduszy rządowych w wysokości 150 milionów dolarów, aby rozpocząć komercyjny program rozwoju LEO (Low Earth Orbit). Operacja ta miałaby być komercyjnym przedsięwzięciem, które miałoby przejąć obowiązki NASA.

 

Trump planuje również uruchomić program eksploracji kosmosu oraz ponowną misję na Księżyc i prawdopodobnie na Marsa. W obecnym projekcie budżetu, prezydent Trump przeznaczył 10 miliardów dolarów na badania kosmosu. Fundusze byłyby podobno częścią wartej 19,9 miliarda dolarów restrukturyzacji NASA.

Od Kongresu zależy, czy tego typu projekt finansowania stanie się faktem. Projekt już teraz jest przedmiotem krytyki, m. in. ze strony amerykańskiego senatora Teda Cruza. W wywiadzie dla New York Times Cruz powiedział: „Gdy jesteś fiskalnym konserwatystą, wiesz jaka jest najgłupsza rzecz jaką możesz zrobić? Anulować dobrze działający program, w który zainwestowano miliardy dolarów.”

Pomimo pewnych optymistycznych prognoz, analitycy finansowi twierdzą, że wątpliwe jest, czy można przekształcić ISS w centrum przynoszące zyski. Zwłaszcza, że jest to jednostka międzynarodowa.

„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest zbudowana z myślą o nauce i eksploracji kosmosu, nie dla zysku.” – powiedział Andrew Rush, dyrektor generalny drukarni 3D Made In Space, w wywiadzie dla Washington Post.

Ponieważ stacja kosmiczna to międzynarodowe przedsięwzięcie, nie jest jasne, w jaki sposób USA chciałoby sprywatyzować swój udział lub w jaki sposób inne kraje będą miały wpływ na te zmiany.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Wielu ludzi ma różne hoppy i

Wielu ludzi ma różne hoppy i robi rzeczy (np. uprawia naukę) nie dla zysku, ale nie kradnie w tym celu cudzych pieniędzy żeby sfinansować swoją zabawę. Nie będzie normalnie na tym świecie dopóki będzie przyzwolenie na okradanie ludzi z tego co sobie wypracują.

Portret użytkownika Kasrok

Żyd wszystko zrobi dla

Żyd wszystko zrobi dla pieniędzy, bo taka natura tych pasożytów szukającyh zysków z każdej możliwej strony. Trump to zwykła pacynka syjonistów, trzymaja go za jajca i szykują sie do jego napleta, żeby sprywatyzować, a później sprzedać. Żyd to wróg ludzkości i wróg planety Ziemia!!!

Portret użytkownika keri

Jakie czyściutkie podeszwy,

Jakie czyściutkie podeszwy, hehe, a te śruby to od czego pordzewiały, skoro w przestrzeni kosmicznej nie ma wody?

Te białe chmury to są nad atmosferą, że są tak dobrze widoczne? Biggrin

Dlaczego astronauci mają tak pozaginane nogi? Biggrin

Te skafanderki to przed czym niby chronią?

Dlaczego ten pierwszy majsterkowicz jest w pozycji prawie leżącej? Butla tlenowa go tak unosi? Biggrin

Hehe, Trump ma dość mistyfikacji i chce się od tego odciąć, bo przecież w końcu się wyda, że stacja kosmiczna w kosmosie nigdy nie była.

Portret użytkownika Furek

Stacja porusza się na

Stacja porusza się na wysokości około 400km, Atmosfera ziemska ma około 2500km pasy Van Allena zaczynaja się na wysokości od 1000km to w takim razie o jakiej przestrzeni kosmicznej jest mowa?

Portret użytkownika Wróbel

Niedość że ten Trump jest

Niedość że ten Trump jest głupi, to jeszcze (chyba) typowy przedwojenny kapitalista. Ale jak to kapitalista może być mądry? Były agent Wroński powiedział kiedyś, że zna wielu ludzi w tym biznesmenów  intelektualistów i żaden biznesmen nie jest inteligentny, ani człowiek intelidentny nie jest biznesmenem. Rodzina Trumpa to rodzina awanturników powiązanych z żydami.

Portret użytkownika euklides

Gdyby nie ci "nieinteligentni

Gdyby nie ci "nieinteligentni" biznesmeni to "inteligentni" jedli by trawę. I uważam, że tak powinno być. Trzeba znieść podatki żeby samozwańcza "inteligencja" będąca tak naprawdę pasożytem zdechła w końcu z głodu.

Portret użytkownika dex

Dlaczego głupi? Myślisz że

Dlaczego głupi? Myślisz że NASA stać na utrzymanie ISS (4 mld USD rocznie), jednoczesną budowę SLS, Oriona i DSG na orbicie Księżyca? ISS ma być prywatyzowana właśnie po to żeby znalazły się pieniądze na DSG. Zresztą to jest dobre rozwiązanie bo gdyby zdeorbitowano ISS to większość prywatnych firm zbankrutuje zanim zaczną dostarczać towar na orbitę. A tak będą uzupełniały zapasy i dowoziły badania naukowe na ISS. Na DSG zapasy będą także dostarczane przez firmy prywatne ale tam monopol będzie miał SpaceX. 

Skomentuj