Dom wydrukowany w zaledwie 8 godzin – czy tak będzie wyglądać przyszłość budownictwa?

Kategorie: 

Źródło: PassivDom

Budowa domu w dzisiejszych czasach to wielkie wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i pod kątem konieczności sprostania wymogom prawnym. Nic więc dziwnego, że pojawiły się osoby, które starają się poddać to przedsięwzięcie automatyzacji. Czy to już budownictwo przyszłości?

Jedno z ukraińskich przedsiębiorstw o nazwie PassivDom postanowiło za pomocą technologii drukowania 3D tworzyć części do składanych domów. Maszyna jest w stanie w ciągu zaledwie 8 godzin wydrukować dwudziestocentymetrowe ściany, dach oraz podłogę dla budynku z włókna węglowego, poliuretanu, żywicy, włókna bazaltowego oraz włókna szklanego, o powierzchni 38 m2. Firma zapewnia klientom także okna, drzwi, instalację wodną i elektryczną.

 

Domy „do składania” posiadają także inne, nowoczesne i zaskakujące rozwiązania. Przede wszystkim, są one zupełnie samowystarczalne. Energia elektryczna ma być dla nich pozyskiwana z zewnętrznych paneli słonecznych, a woda jest magazynowana poprzez odfiltrowywanie wilgoci z powietrza. Taki budynek posiada także niezależny system kanalizacyjny. 

Pomysł znalazł już wielu chętnych – w Stanach Zjednoczonych od początku bieżącego roku złożono ponad 8 tysięcy zamówień na „domy przyszłości”. Pierwsze 100 zestawów do złożenia trafi tam już w styczniu 2018 roku.

„Nasz projekt chce umożliwić ludziom życie z dala od miejskiego zgiełku, jednak z komfortowymi warunkami, typowymi dla większości mieszkań” – wypowiadają się właściciele PassivDom – „Dzięki naszej technologii, dom może zostać złożony w dowolnej lokalizacji”.

Drukowanie domów ma być tańszym i bardziej efektywnym sposobem na budowę. W zależności od modelu, cały proces tworzenia części do domu ma zajmować maksymalnie 24 godziny. Firma zaznacza jednak, że większe budynki wymagają nawet miesiąca pracy. Gdy są gotowe, po prostu wysyła się je w formie przesyłki.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Portret użytkownika &

Nawet Ukraińcy wpadli na

Nawet Ukraińcy wpadli na jakiś pomysł, a Cebulacy jak zwykle kręcą się aby coś wykombinować złego sąsiadowi lub [email protected]ć współpracownikowi. I ten ich kompleks doszukiwania się braku inteligencji u innych ludzi. Rzucają się nawet na większych od siebie (Rosja, zach EU), nie tylko prywatnie, ale równiez na arenie międzynarodowej. Takie WC Europy.

Portret użytkownika &

Nawet Ukraińcy wpadli na

Nawet Ukraińcy wpadli na jakiś pomysł, a Cebulacy jak zwykle kręcą się aby coś wykombinować złego sąsiadowi lub [email protected]ć współpracownikowi. I ten ich kompleks doszukiwania się braku inteligencji u innych ludzi. Rzucają się nawet na większych od siebie, nie tylko prowatnie, ale równiez na arenie międzynarodowej. Takie WC Europy.

Skomentuj