Do Ziemi dociera znacznie więcej promieniowania kosmicznego, naukowcy winią za to minimum słoneczne

Kategorie: 

Źródło: NASA

Promieniowanie kosmiczne, to rodzaj radiacji która dociera do nas z jednocześnie z wszystkich stron kosmosu. Zwykle przed  jego zgubnym skutkiem chroni nas ziemska magnetosfera, ale nie do przecenienia jest też wpływ heliosfery, czyli magnetycznej banki otaczającej cały Układ Słoneczny. gdy staje się ona mniejsza do ziemi dociera więcej szkodliwego promieniowania. Właśnie w tej chwili mamy do czynienia z takim zjawiskiem.

 

Pola magnetyczne towarzyszące przelotowi naszego systemu planetarnego przez Galaktykę, pełnią funkcję ochronnego bąbla, w którym znajdują się wszystkie planety i samo Słońce. Gdy mamy do czynienia z minimum słonecznym, plamy praktycznie zanikają, a wraz z tą zmniejszającą się aktywnością naszej gwiazdy zmniejsza się również do ochronne pole.

 

Oznacza to , że również i do naszej planety dociera zauważalnie więcej kosmicznej radiacji.  dowodzą tego chociażby eksperymenty studentów działających w ramach projektu Earth to Sky Calculus. W ramach niego od 2012 roku wysyłane są do stratosfery balony obserwacyjne posiadające na pokładzie czujniki umożliwiające lokalizację, określenie wysokości pomiaru i dokonanie pomiaru za pomocą automatycznych urządzeń, w tym mierzących promieniowanie kosmiczne.

Wykresy przygotowane na podstawie pomiarów dokonanych w latach 2014-2017 wskazują na to że istnieje bezpośrednia korelacja między ilością docierającego do ziemi promieniowania kosmicznego a aktywnością słoneczną. Jako dowód przedstawiany jest  wykres pokazujący, że  ostatni nagły wzrost aktywności słonecznej, który miał miejsce w okolicach 17 września bieżącego roku, zauważalny sposób zmniejszył ilość naładowanych cząstek zmierzających do nas z kosmosu.

 

Potem promieniowanie kosiczne w stratosferze utrzymywało się jeszcze na niższym poziomie przez ponad 2 miesiące, aż do pełnego odbicia. Teraz docierająca do nas radiacja jest z powrotem w trendzie wzrostowym, wraz z postępami minimum słonecznego. Zdaniem astrofizyków obecny cykl solarny utrzyma się na tym poziomie do 2019 lub 2020 roku, więc promieniowanie kosmiczne powinno nadal wzrastać znacząco w najbliższych miesiącach i latach.

 

To zła wiadomość dla satelitów okrążających naszą planetę, ponieważ będą bardziej narażone na działanie niszczącej dla obwodów elektronicznych, kosmicznej radiacji. bardziej narażeni na działanie promieniowania mogą być również ludzie na pokładach samolotów. Wyliczono, że przelot samolotem tam i z powrotem na kontynencie amerykańskim powoduje u każdego z pasażerów absorpcję takiej ilości szkodliwego promieniowania, które odpowiada 2 do 5 stomatologicznym zdjęciom rentgenowskim. Zagrożenie jest tym większe im wyżej wzdłuż linii pola magnetycznego się znajdziemy. Szczególnie narażeni są zatem astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Pewien duński naukowiec

Pewien duński naukowiec postawił hipotezę (statystycznie istotną), że o zachmurzeniu decyduje promieniowanie kosmiczne. Teraz może ją zweryfikować praktycznie. Jeśli zachmurzenie na Ziemi wzrasta - to ma rację.(film na Youtubie nazywał się jakoś tak "gwiazdy rządzą pogodą"

Portret użytkownika Anioł Prawdy

A ja to przewidziałem już 4

A ja to przewidziałem już 4 lata temu - osłabienie atmosfery ziemskiej poprzez radioaktywny syf w całej atmosferze ziemskiej będzie przepuszczało więcej promieniowania idącego z kosmosu + dodatkowe z fizycznego skażenia ze stopionych reaktorów w Fukushimie. Atmosfera ziemska nie będzie już spełniała takiej roli jak przed 2011 roku bo stopione reaktory nie zostały zatrzymane tak jak miało to miejsce w Czarnobylu po 10 dniach ze srednio małym reaktorem który stopił się w 30%tach a w Fukushimie stopiły się 4 + basen na zużyte paliwo z paliwem MOX -
czyli 2 miliony razy bardziej toksyczniejszym paliwem niż to co było w Czarnobylu !!! www.corium.cba.pl www.cda.pl/PRAWDA_DLA_POLAKA

Portret użytkownika Eva11

ci zbrodniarze mogą wmówić

ci zbrodniarze mogą wmówić wszystko,aby to co zaplanowane osiągnąć ... Zasłaniają nam słoneczko ,szkoda ,że Q odszedł może by coś poradził jak zamedytowac ten fakt...Wczoraj byłam świadkiem czegoś dziwnego ,słonko jeszcze za horyzontem ,sprawdziłam też czas wschodu,a tu przed moim licem bez deszczu na szarym niebie pokazała się tęcza...Cała w okazałości rosła, i utrzymała się dostać długo....Dziwne tak przed wschodem 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Spooner

Kazda wymowka jest dobra jak

Kazda wymowka jest dobra jak ludzie nie wiedza co sie dzieje nad ich glowami albo mowia ''Przeciez to opary kondensacyjne co ty czlowieku mi gadasz kazdy samolot takie zostawia'' ; ) Szkoda tylko ze zostaja godzinami a pozniej sie rozchodza i tworza sie chmury.

Strony

Skomentuj