Do NASA dotarła kapsuła z sondy OSIRIS-REx przewożąca próbkę gruntu asteroidy Bennu

Kategorie: 

Źródło: NASA

W dniu, gdy kapsuła sondy kosicznej OSIRIS-REx dotarła bezpiecznie na powierzchnię Ziemi, ujawniając zebrane fragmenty asteroidy Bennu, nauka zrobiła krok naprzód w zrozumieniu naszego kosmicznego dziedzictwa. Misja rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku z aspiracją zbadania bliskiej Ziemi asteroidy Bennu, której niezmieniona przez eony struktura stanowi cenną kopalnię wiedzy o wczesnych etapach ewolucji naszego Układu Słonecznego.

 

Spotkanie z Bennu było więcej niż tylko spotkaniem z kosmicznym bolidem. Była to podróż w głąb przeszłości, której skład bogaty w węgiel mógłby odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące życia i procesów, które ukształtowały nasze sąsiedztwo kosmiczne. Osoba patrząca na Bennu patrzyła zatem na historyczny zapis, wizualny zarys procesów, które doprowadziły do powstania warunków sprzyjających życiu.

 

Badanie topografii Bennu miało krytyczne znaczenie dla sukcesu misji. Kompleksowe badania pozwoliły na zidentyfikowanie potencjalnych miejsc lądowania, gdzie robotyczne ramię OSIRIS-REx mogłoby bezpiecznie zejść i zebrać próbki regolitu - mieszaniny skał i pyłu. Kluczowy manewr, znany jako Touch-And-Go (TAG), odbył się w październiku 2020 roku, gdy po wnikliwym rozpoznaniu, sonda dokonała precyzyjnego zetknięcia z powierzchnią Bennu, aby zebrać obiecujący materiał.

 

Jednak misja ta miała swój udział w wyzwaniach. Krajobraz Bennu, usiany głazami i nieprzewidywalny, stanowił znaczącą przeszkodę dla zespołu, demonstrując nieuchronność trudności, które mogą napotkać nawet najbardziej zaawansowane technologicznie misje. Niemniej jednak, przezwyciężając te wyzwania, OSIRIS-REx nie tylko pomyślnie zebrał próbki, ale zwrócił je bezpiecznie na Ziemię, otwierając nowe horyzonty badań naukowych.

 

Bezcenne informacje, które naukowcy mogą teraz zdobyć z materiałów pochodzących z Bennu, mają potencjał na zrewolucjonizowanie naszego zrozumienia historii kosmosu. Każdy fragment, każda cząsteczka mogą ujawnić tajemnice związane z naszym kosmicznym pochodzeniem i składnikami życia. Z każdą analizą, każdym eksperymentem, przesuwamy granice wiedzy i stajemy się świadkami kosmicznej opowieści, której jesteśmy częścią.

 

Misja ta nie ogranicza się wyłącznie do znaczenia naukowego. Analiza dynamiki Bennu i innych ciał niebieskich ma fundamentalne znaczenie dla strategii obrony planetarnej, pozwalając na identyfikację potencjalnych zagrożeń i opracowanie strategii łagodzenia skutków przyszłych kolizji z Ziemią. Świadomość możliwych zagrożeń i przygotowanie na ewentualne przyszłe kolizje jest krytycznym aspektem zarządzania kosmicznymi ryzykami.

 

Dr Michael Wargo, główny naukowiec NASA zajmujący się Księżycem, podkreśla wartość ludzkiej ciekawości i ducha odkrywczy, który napędzał misję OSIRIS-REx. Jest to podróż poza znane, poszerzanie horyzontów ludzkiego zrozumienia poprzez zetknięcie się z tym, co kiedyś było nieosiągalne.

 

Triumf OSIRIS-REx nie jest tylko tryumfem technologicznym, ale także ilustracją ludzkiego pragnienia poznania i eksploracji. Każda misja, każde nowe odkrycie przesuwa nas bliżej rozwikłania tajemnic naszego pochodzenia i zrozumienia naszego miejsca w większej całości kosmosu. To lekcja pokory i nieustannej ciekawości, która napędza postęp i otwiera drzwi do przyszłych eksploracji, z nieskończonym kosmicznym horyzontem jako ostatecznym celem.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pabloS

Ciekawe to wszystko...?

Ciekawe to wszystko...?

Czyli wylądowali na pędzącym bolidzie plus:

 "Krajobraz Bennu, usiany głazami i nieprzewidywalny, stanowił znaczącą przeszkodę dla zespołu, demonstrując nieuchronność trudności, które mogą napotkać nawet najbardziej zaawansowane technologicznie misje. Niemniej jednak, przezwyciężając te wyzwania, OSIRIS-REx nie tylko pomyślnie zebrał próbki, ale zwrócił je bezpiecznie na Ziemię..."

...a na Księżyc(który jest stacjonarny) wrócić nie mogą i/lub się przy tym jeszcze rozbijają???

WTF?

Portret użytkownika Cojestgrane

Jakby z betonu była zrobiona

Jakby z betonu była zrobiona i ciągnięta po ziemi no i była by spalona przez atmosferę a tu niczego takiego nie widać , naukowcy powinni przy takiej sondzie być w białych skafandrach a tu kobita normalnie ubrana. NASA znowu nam wciska kity ech żenuła

Portret użytkownika wiktor wektor

Stać ich to sobie wydają...

Stać ich to sobie wydają... choć oczywiście zwykłemu człowiekowi na nic to. Równie dobrze mógłbyś zapytać - poco miliarderom ich majątki i czemu nie podzielą się tym z biednymi (np. ze mną..) ? Odpowiedź jest prosta, bo ludzie gdy zaspokoją swoje podstawowe potrzeby zaczynają tworzyć inne i metody ich zaspokajania. A duchowość na tym właśnie polega by poskromić zapędy umysłu wciąż stwarzającego nowe potrzeby. Ile znasz osób rozumiejących tą zależność i stosujących to w życiu ? 

Portret użytkownika syriues

Hahaha,wygląda jakby wyjeta

Hahaha,wygląda jakby wyjeta ja z worka. Podobno jak coś wpada w atmosfere to się to smaży. A tu nawet przetopionego piksela nie ma.Widac również, że ciągnięta była po ziemi.

Oczywiście to zdjęcie pewnie jest tylko niczym innym jak odnośnikiem?

Strony

Skomentuj