Do 5 milionów kilometrów kwadratowych pod Antarktydą może być siedliskiem życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pomimo niesprzyjającego klimatu Antarktydy naukowcy odkryli, że pod jej lodową powierzchnią może znajdować się „ogromna siła życiowa”, która rozciąga się na miliony kilometrów kwadratowych. Naukowcy odkryli, że pod lodową powierzchnią Antarktydy może znajdować się coś do 5 milionów kilometrów kwadratowych.

 

Wcześniej naukowcy uważali, że glony na Antarktydzie pojawiają się tylko latem, ponieważ gruba warstwa gęstego lodu na kontynencie uniemożliwia przenikanie światła słonecznego.

 

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez zespół z Brown University w USA i University of New Zealand w Auckland wykazało, że niektóre z nich mogą znajdować się na stałe pod powierzchnią kontynentu.

 

Odkrycie roślin pomaga obalić paradygmat, że regiony pod lodem morskim są pozbawione życia i rodzi ważne nowe pytania dotyczące tego, jakie żywe organizmy mogą znajdować się pod lodem na Antarktydzie. obejmują do 5 milionów kilometrów kwadratowych przestrzeni subglacjalnej na Oceanie Południowym.Zespół naukowców doszedł do takich wniosków, korzystając z danych zebranych z satelitów obserwacyjnych NASA, a także z boi stacjonujących w oceanie. Lód morski na Oceanie Południowym składa się z warstw gęstego lodu z małymi plamami wody pomiędzy nimi. Naukowcy uważają, że te plamy wody przepuszczają światło nawet w miesiącach zimowych, umożliwiając algom fotosyntezę przez cały rok.

 

Sam lód jest wystarczająco cienki, aby przepuszczać światło – zazwyczaj ma grubość od 1 do 3 metrów. Jednak życie znaleziono nawet na dnie morskim, gdzie w ogóle nie ma światła.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie będę oponował i powiem,

Nie będę oponował i powiem, że może tak być ! Tylko, że mnie to w szerszej perspektywie niestety gówno obchodzi. Nie mój problem ani interes. Świat mój ukochany dostarcza mi tylu "rozrywek rozerwań doczesnych" Co dnia, że na inne nie mam już po prostu ani cierpliwości ani ochoty. 

Portret użytkownika Q.

Pytanie brzmi nie z kim ale

Pytanie brzmi nie z kim ale jak ? Bo żadnych stacji przekaźnikowych tam nie ma i nie było. Tak właśnie się rodzą bzdurne plotki, ktoś coś zobaczy z czymś to skojarzy a że nie rozumie na co patrzy to wymyśla nie stworzone historie. 

Skomentuj