Do 2075 roboty ze sztuczną inteligencją mogą zagrozić ludzkości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy ostrzegają, że już za 60 lat, rozwój sztucznej inteligencji zacznie stwarzać poważne zagrożenie dla ludzkości. Ich zdaniem nie można wykluczać, że wirtualna świadomość spróbuje przejąć władzę nad światem.

 

To co do tej pory było tylko wytworem fantazji pisarzy fantastyki, staje się realnym zagrożeniem jeśli nie dla nas, to dla naszych dzieci i wnuków. Zgodnie z oczekiwaniami do 2022 roku, sztuczna inteligencja rzeczywiście zacznie myśleć w 10% jak człowiek, a do roku 2040 w 50%. Jak sądzą futuryści, do 2075 roku, procesy myślowe robota będą nie do odróżnienia z ludzkimi.

 

Do tak niepokojących wniosków dotyczących tempa rozwoju sztucznej inteligencji doszedł profesor Nick Bostrom z University of Oxford. Szwedzki uczony proponuje ustanowienie całkowitego zakazu prac nas sztuczną inteligencją i zatrzymania wszelkich badań w tym obszarze, ponieważ uważa je za bardzo niebezpieczne dla przyszłości ludzkości.

Już teraz maszyny pracują w medycynie i nawet dokonują skomplikowanych operacji chirurgicznych. Są zatem w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane czynności, a przecież dalsze udoskonalenia robotów jeszcze je poprawią gdy zyskają inteligencję opartą na sieciach neuronowych, maszyny i programy są już w stanie same montować materiał wideo, a nawet tworzyć muzykę.

 

Inteligentne systemy są aktywnie rozwijane i udoskonalane każdego dnia. Dodatkowo, sztuczna inteligencja jest aktywnie wykorzystywana w działalności ubezpieczeniowej, w systemach obrony powietrznej, cybernetyce, optyce i w technologiach rozpoznawania akustycznego. Jednak gdy maszyny zaczną same myśleć, będzie to oznaczało, że dla ludzkości zaczął się okres zupełnie nowych zagrożeń.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Łukasz Mastalerek

Ja dostrzegam raczej ogromną

Ja dostrzegam raczej ogromną szansę,kiedy roboty będą wykonywać każdą pracę,człowiek będzie robił to na co ma ochotę i posiądzie ogromne ilości czasu dla siebie,będzie mógł oddawać się całkowicie swoim pasjom,o brak pieniędzy nie ma się co martwić ponieważ największe koncerny i finansjera nie dopuszczą do załamania globalnej konsumpcji,a tylko człowiek potrzebuje konsumować,robot już nie,z kolei roboty biją na głowe ludzi jeżeli chodzi o zawodową pracę,nie potrzebują wypłaty,przerwy,urlopu,czy wolnego czasu,nie są wstanie także zatrudnić się gdzie indziej,sytuacja taka wymusza już takie pomysły jak bezwarunkowy dochód gwarantowany,wszystko po to aby człowiek mógł kupować.

Portret użytkownika NanoRurka

Myślący robót z neuronami hm.

Myślący robót z neuronami hm... Bardzo interesujące czy dalej był by myślący , kiedy ma do dyspozycji krzem... Neurony to raczej odpowiednik bio robot prędzej , a badania nad cyborgami to cienka linia . To wszystko co jest w tych robotach to wgrany schemat jak mają postępować- oprogramowanie. Nawet jeśliby użyto układy składające się z grafenu to tak naprawdę moc obliczeniowa by się zwiększyła , ale nie posługiwanie się wiedzą do różnych własnych celów . A takie aspekty jak odczuwanie emocji to totalna klapa , chęć przetrwania poczucie bezpieczeństwa czy spełnienia nie jest dla robotów są poza ewolucją... Lecz rozwój robotów mógłby mieć inny pozytywny cel o ile jest osiągalny to pracowanie za nas samych, a potem wycofanie systemu płatności likwidacja banków upadek ekonomii i na koniec rewolucja brzmi jak bajka ,ale dla nas. Być może daleka przyszłość jeśli istnieć będzie to coś fajnego będzie , ale jak to bywa każda zmiana na lepsze jest poprzedzona wojną.

Portret użytkownika FOL

Do konca  21 wiku kasta

Do konca  21 wiku kasta niewolników i koni pociagowych, ma zostać zredukowana do minimum, a zastapieni mają być oni przez wysokozautomatyzowane procesy produkcyjne i algorytmy wykonujące wiekszość obecnych "Prac umysłowych". Zredukowane mają być też kasty Kapłanów (celebrytów , certyfikownych naukowcow, sportowców i innych kuglarzy), oraz pretorian 1 stopnia. Kasta Polityków też ma być marginalna. 22 wiek to ma być wiek całkowitego rozpasania się rodów rzadzacych światem nieprzerwanie od tysięcy lat. W efekcie zdegenerują się oni sami powyżynają do konca 23 wieku, po czym historia zatoczy koło

Skomentuj