Do 2070 roku globalne ocieplenie zniszczy jedną trzecią zwierząt pasożytniczych – twierdzą badacze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zmiany klimatyczne są niebezpieczne dla wielu gatunków zwierząt. Ostatnie badania wykazały, że do końca XXI wieku populacja pingwinów cesarskich może spaść o jedną trzecią. Autorzy kolejnych badań twierdzą, że do 2070 roku zginie także jedna trzecia pasożytniczych gatunków na Ziemi.

„Pomimo szkód, jakie pasożyty powodują względem innych organizmów, ta wiadomość nie powinna cieszyć. Wyginięcie pasożytów może nieodwracalnie zmienić strukturę ekosystemów: zniszczyć istniejące łańcuchy pokarmowe i prowadzić do niekontrolowanego wzrostu liczebność innych gatunków zwierząt” – komentuje sprawę jeden z autorów badania, zoolog Anna J. Philips – „Obecność pasożytów jest dobrym wskaźnikiem dla ekosystemu. Oznacza to, że ma on na tyle szerokie spektrum gatunków, aby wystąpiły między nimi złożone relacje”. 


Badacze zajmujący się zbiorem próbek kilkuset pasożytniczych gatunków doszli do wniosku, że globalne ocieplenie jest bardziej niebezpieczne dla pasożytów niż dla organizmów stanowiących ich gospodarzy.

 

Według najbardziej optymistycznego modelu, biorąc pod uwagę stosunkowo słabe zmiany klimatyczne, do końca XXI wieku z powierzchni Ziemi zniknie około 10% pasożytów. Najbardziej katastrofalna prognoza przewiduje jednak wymarcie aż jednej trzeciej do 2070 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika witek

to nie człowiek tylko

to nie człowiek tylko pasożytujące na nim elity skupiające 99% bogactwa i decydujące o wyglądzie świata, oczywiście najłatwiej zrzucić odpowiedzialność na zwykłych ludzi i gnoić ich za decyzje światowych bogaczy

Strony

Skomentuj