Do 2064 roku lasy amazońskie staną się suchą równiną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Profesor Robert Walker z University of Florida przewiduje, że do 2064 r. las deszczowy w Amazonii zmieni się w suchą, krzaczastą równinę. Nastąpi to nie tylko z powodu zmian klimatycznych, ale także z powodu wylesiania na dużą skalę.

Wielu naukowców od dawna przewidywało nadchodzące zniszczenie lasów Amazonii, ale nikt nie spodziewał się tej katastrofy tak szybko.Lasy amazońskie zajmują powierzchnię 5,5 miliona kilometrów kwadratowych. Obecnie jest to największy las deszczowy na Ziemi. Las ten przyczynia się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i reguluje światowy obiegu tlenu i węgla. Pomaga również regulować opady, aby utrzymać poziom słodkiej wody w całym regionie.

 

Niestety miejscowi tak naprawdę o tym nie myślą. Profesor Walker przez długi czas badał życie lokalnych mieszkańców, a także komunikował się z rolnikami i drwalami. Podsumował, że ubóstwo i złe zarządzanie zasobami przez rządy ostatecznie prowadzą do nadmiernego wylesiania. Jego zdaniem ludzie nie przejmują się różnorodnością biologiczną i środowiskiem, kiedy muszą myśleć o środkach na życie.

 

Drzewa w regionie są nie tylko wycinane, ale lokalni rolnicy często podpalają lasy, aby zrobić miejsce pod uprawy. Do tych podpaleń dochodzą pożary związane z globalnym ociepleniem. Ten problem znacznie się skomplikował w minionym roku. Tylko w sierpniu 2019 roku brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych odnotował ponad 80 tys. pożarów w całym kraju, czyli o 77% więcej niż w roku poprzednim.

 

Walker zauważa, że ​​w przeszłości lasy deszczowe doświadczały okresów suszy i pożarów. Stało się to w latach 2005, 2010 i 2015. Jednak obecnie istnieje tendencja do dłuższych okresów suszy, które są częstsze. Z tego powodu lasy nie mają czasu na regenerację. Jeśli susza w południowej Amazonii będzie trwać tak, jak w ostatnim dziesięcioleciu, stanie się normą w tym regionie pod koniec wieku. Naukowiec konkluduje, że w rzeczywistości punkt krytyczny może zostać przekroczony już przed rokiem 2064.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nie szanuje się lasów z

Nie szanuje się lasów z prostej przyczyny , bo ludzie tam mieszkający widzą jego OGROM i w związku z tym uważają , że nic się nie stanie jak oni sobie "trochę" z tego uszkną. Podobnie jest z wyznawcami teorii "płaskiej ziemi" , oni też uzasadniają swoje przekonania naocznymi obserwacjami ze swojego otoczenia gdyż ich świadomość (tak jak i ludów amazońskich) nie jest w stanie przezwyciężyć ograniczeń percepcji zmysłów posługując się wyobraźnią przestrzenną . Czyli nie są w stanie spojrzeć na problem całościowo , holistycznie , szerokokątnie .

Portret użytkownika SurvivorMan

Jeśli Amazonia stanie się

Jeśli Amazonia stanie się suchą równiną, to i reszta świata także... Planecie wycięte zostaną bowiem płuca którymi oddycha... Zostało ludzkości niewiele czasu na otrzeźwienie... Potem będą już tylko migracje klimatyczne, wojny o żywność i widę, śmierć głodowa w regionach, w których dziś jest to nie do wyobrażenia i gdzie dziś paniusie w szpileczkach popieprzają ze swoimi nadzianymi mężusiami do marketu w którym według nich, półki będą pełne zawsze Głupek

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Samanta

i w końcu okaże się, że to

i w końcu okaże się, że to nie lasy robią tlen (to co wyprodukują, nocą przecież wysiorbią, kiedy nie ma słońca do fotosyntezy). Te całe rzekome "płuca świata" to jeden wielki szwindel. Swoją drogą słowo "szwindel" brzmi dziwnie korzennie...

Portret użytkownika Quark

Na pierwszy rzut oka mogłoby

Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać ale , po pierwsze rośliny oddają NADMIAR tlenu powstający podczas fotosyntezy , którego nie wykorzystały także w oddychaniu (spalaniu cukrów) a po drugie nie wydalają CO2 podczas tego procesu gdyż od razu go przekierowują do ponownego wykorzystania.

Portret użytkownika dd

Poczytajcie jak WWF daje

Poczytajcie jak WWF daje certyfikaty i dzięki temu wycinane są do zera lasy i inne tereny i przeznaczane na uprawę palmy na olej czy uprawy rzepaku w argentynie - hodowle z zastosowaniem glifosatu. "Der pakt mit dem Panda".

Poczytajcie jak korporacje z udziałem dobrze opłacanych ekologów niszczą rolnictwo w biednych krajach, jak wypędzają ludzi z ich terenów a następnie wielkie koncerny przejmują całe kraje.

Portret użytkownika Tomek Niewiarek

To nie rolnicy wykreślają

To nie rolnicy wykreślają lasy amazońskie . To wielkie korporacje, które wycinają wszystko pod pola kukurydzy, soji i ewentualnie drewna do produkcji papieru. Niejeden film został o tym nagrany, czy to dokumentalny czy fabularny. Wszystko to się rozchodzi o kasę dla korporacji...a potem pisze że rolnicy... Śmiech na sali

Portret użytkownika Mojeimię44

Tak. To jest problem ale jak

Tak. To jest problem ale jak pisałem do polityków, że mam plan jak zrobić by tereny, które są pustynią zalesić i przeznaczyć na rolnictwo to był wielki śmiech ale cały schemat działania został mi skradziony z komputera za pomocą internetu a mi schemat usunięto. Setki tysięcy miejsc pracy, nowe osady, niskie kredyty dla  osadników i tanie drewniane domy. Śmiano się ze mnie i drwiono ze mnie a nawet mnie obrażano jednak schemat skradziono. Kto tego dokonał? Jak to kto?  Skurwysyny i inaczej nie da się nazwać skurwielstwa!. Nawet nie wiecie ile moich pomysłow mi skradziono. To jest poprostu skandal i tragedia żerować na człowieku w taki nieludzki sposób. 

Portret użytkownika Ted

Ważne pliki trzeba mieć na

Ważne pliki trzeba mieć na urządzeniu nie dającym podłączyć się do sieci. I na pewno trzeba mieć kopię na innym. Dwa razy, parę lat temu, mój firewall Jetico Personal Firewall wyłapał ciekawą kwestię. Adres IP mojego domowego routera ( Huawei E5377T ) 192.168.8.1 zinterpretował jako ( sb-ssl.google.com ). Raz dla wejścia - port 1037, raz dla wyjścia.- port 1054. Bezczelność szpiegostwa nie zna granic.

Skomentuj