Kategorie:
Masa odpadów z tworzyw sztucznych caly czas trafia do oceanów zanieczyszczając je na setki lat. Do połowy tego wieku ilość biomasy ryb żyjących w oceanie, będzie mniejsza niż ilość pływającego wszędzie plastiku.
Eksperci uważają, że jeśli będzie to postępowało nadal w tym samym tempie, do 2050 roku zaśmiecimy oceany do tego stopnia, że dominować w nich będą opakowania plastikowe. Na dodatek tworzywa te, w wodzie, doznają dekompozycji i zmieniają się w mikrogranulki, które dostają się wszędzie z organizmami żywymi włącznie. Nie można zapominać, że ponad 3 mld ludzi na Ziemi żywi się głównie białkiem z ryb.
Ponadto, oceany mają też problemy na skutek składu chemicznego wód. Wzrastająca ilość dwutlenku węgla przyczynia się do wzrostu kwasowości oceanów. To zabija część życia morskiego, na przykład powodując bielenie raf koralowych.
Może się okazać, że XXI wiek stanie się okresem dramatycznej zmiany w habitatach morskich, być może nawet wymierania. Ludzkość z pewnością dokłada do tego jakąś cegiełkę swoim przemysłem i wszechobecnymi śmieciami.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj