Do 2050 roku liczba niewidomych na świecie może wzrosnąć trzykrotnie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że liczba osób niewidomych na całym świecie wzrośnie trzykrotnie w ciągu trzech najbliższych dekad. Według Lancet Global Health, do 2050 roku będzie aż 115 milionów niewidomych osób. Ma za tym stać przede wszystkim starzenie się populacji.

 

Jedne z najwyższych wskaźników ślepoty oraz zaburzeń wzroku dotyczą Azji Południowej oraz Afryki Subsaharyskiej. Ponieważ liczba ludności na świecie wzrasta, a coraz więcej osób dożywa sędziwego wieku naukowcy przewidują, że liczba osób z problemami wzroku wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach.

 

Analiza danych pozyskanych z 188 krajów sugeruje, że obecnie ponad 200 milionów ludzi zmaga się z ciężkimi lub umiarkowanymi chorobami oczu. Zgodnie z przewidywaniami, do 2050 roku liczba ta ma wzrosnąć do ponad 550 milionów.

„Nawet łagodne upośledzenie wzroku może mieć znaczący wpływ na życie człowieka” – wypowiedział się główny autor badań, prof. Rupert Bourne, z Uniwersytetu Anglia Ruskin - „Jest to pewien rodzaj ograniczenia niezależności, na przykład poprzez brak możliwości prowadzenia pojazdów”.

Organizacja charytatywna Sightsavers, która działa w ponad 30 krajach i próbuje zwiększyć możliwość wyeliminowania ślepoty twierdzi, że obserwuje się wzrost zaćmy. Według zebranych danych, w Azji Południowej żyje 11,7 miliona niewidomych osób, w Azji Wschodniej 6,2 miliona, w Azji Południowo-Wschodniej 3,5 miliona, w Afryce Subsaharyjskiej niewidomi to 4% populacji, a w Europie Zachodniej poniżej 0,5% ludności.

 

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj