Do 2050 roku grozi nam globalna epidemia cukrzycy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Cukrzyca to jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych na naszej planecie, charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi i mogąca prowadzić do wielu poważnych powikłań. Jej globalne rozprzestrzenianie się jest zjawiskiem alarmującym, a najnowsze badania sugerują, że liczba osób z cukrzycą wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach w zastraszający sposób.

 

Opracowanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie The Lancet alarmuje, że do 2050 roku liczba osób żyjących z cukrzycą może wynieść aż 1,3 miliarda. Prognozy te opierają się na analizie danych dotyczących chorobowości, niepełnosprawności i śmiertelności związanej z cukrzycą, które obejmują lata 1990-2021 w 204 krajach.

 

Niezależnie od lokalizacji geograficznej, każdy kraj musi się liczyć ze znaczącym wzrostem liczby pacjentów z cukrzycą. Szczególnie wysoki odsetek osób z tą chorobą przewiduje się na Północy Afryki, Bliskim Wschodzie i wyspach Pacyfiku. Przy obecnych trendach nawet jedna na pięć osób może żyć z cukrzycą do 2050 roku, co jest szczególnie niepokojące dla osób starszych, u których ryzyko zachorowania jest jeszcze wyższe.

 

Z badania wynika, że dwoma głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na cukrzycę są starzenie się społeczeństwa i rosnąca otyłość. Ostatnia z nich stanowi najważniejszy czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, przyczyniając się do ponad połowy przypadków niepełnosprawności i zgonów z tego powodu.

 

Choć sytuacja wydaje się niezwykle groźna, należy pamiętać, że w dużym stopniu możemy zapobiegać cukrzycy typu 2. Zdrowy styl życia, obejmujący odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną i rezygnację z nałogów, takich jak palenie tytoniu czy nadmierne spożycie alkoholu, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.

 

Niemniej jednak, mimo podjęcia wszelkich starań, dostęp do kompleksowej opieki nad cukrzycą jest wciąż ograniczony, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie. Stanowi to ogromne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie i podkreśla potrzebę bardziej skomplikowanych badań przesiewowych i leczenia.

 

Przeciwdziałanie globalnej epidemii cukrzycy wymaga jednak zintegrowanych działań. Kampanie informacyjne na temat profilaktyki i kontroli cukrzycy, zapewnienie dostępu do opieki dla wszystkich potrzebujących, a także większa współpraca między rządem, organizacjami zdrowotnymi, instytucjami akademickimi i społeczeństwem mogą przynieść pożądane rezultaty. Pomimo wszystkich wyzwań, istnieje nadzieja, że możemy zmienić ten niepokojący trend.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Do 2050 nasza cywilizacja

Do 2050 nasza cywilizacja zredukuje sie bardzo szybko,tak szybko ze naukowcom zabraknie czasu aby napisac chodz jedno zdanie.Pewbie znajdą sie tacy którzy beda chcieli przeżyć owe kataklizmy ,ale po takiej kurzawie krwi i popiołu nie chcialbym sadzic pomidorów 

Portret użytkownika OCTOPUS

Nie tyło dorośli chorują na

Nie tyło dorośli chorują na cukrzycę ale również dzieci co kiedyś było nie do pomyślenia. Cukrzyca typu 1 jest przeważnie dziedziczna natomiast cukrzyca typu 2 nabyta. Podstawowe przyczyny cukrzycy typu 2 to brak ruchu oraz źywność a przedewszystkim cukier, konserwanty czy poprawiacze smaku itp. Zobaczcie dzisiejszą młodzież? Duża część jest zapasiona a co niektórzy wyglądają jak popularny MICHELIN maskotka firmy opon. Niestety cukrzyca jest chorobą dzisiejszego społeczeństwa jest to jakby cicha degeneracją ludzkości. Każde dziecko pijące wody cukrowe, jedzące fastfood i spędzające większość dnia patrząc PC albo Smartphonem będzie się konfrontować z problemem cukrzycy. Kiedyś słyszałem takie ciekawe słowa szejka z Arabii Saudyjskiej: Twarde czasy produkują silne i zdrowe społeczeństwo natomiast dobrobyt produkuje degeneratów. Coś w tym jest. 

Portret użytkownika Marioq

Cukier hmm przychodzimy na

Cukier hmm przychodzimy na ten świat i od małego rodzice uzależniają nas od tej substancji, z drugiej strony cukier jest wszędzie, bądź jego pochodne. Cukier jest najgorszym narkotykiem którego jawnie  wszyscy używaj w produkcji swojego śmieciowego żarcia. U mnie w pracy co niektórzy słodzą swoją kawę nawet 6 łyżeczkami ,nie wiem czy to jest brak świadomości czy poprostu już głupota. 

Skomentuj