Do 2021 roku naukowcy chcą rozszyfrować mowę kotów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund od 2016 roku uruchomili pięcioletni projekt, którego celem jest rozszyfrowanie języka kotów. Do roku 2021, lokalni eksperci od fonetyki obiecują wyjaśnić, jak należy rozumieć rozmaite miauczenie i mruczenie kota.

 

Dzikie koty zwykle przestają miauczeć po osiągnięciu dorosłości. Wtedy nie jest im już ono potrzebne, aby przyciągnąć uwagę swoich matek, żądając uczucia i mleka. Jednak po udomowieniu koty nauczyły się porozumiewać z ludźmi emitując różne dźwięki i właśnie to stało się przyczyną badania. W celu określenia dokładnego znaczenia poszczególnych sygnałów, lingwiści ze Szwecji od kilku lat rejestrują dźwięki 50 kotów, które mieszkają w różnych miejscach.

 

Naukowcy starają się zrozumieć, w jakim znajdują się nastroju i co wpływa na zwierzęta powodując wydawanie przez nie dźwięków. Testowano między innymi życzliwość, radość, zabawę, głód, podrażnienie i gniew. Wstępne wyniki wskazują, że koty mogą świadomie zmieniać intonację i melodię miauczenia, tak aby wnieść do przekazu przekonanie, że wskazuje to na pilną wiadomość, wyrażającą ich stan emocjonalny.

 

Specjaliści z Lund mają nadzieję nie tylko przetłumaczyć koci język na ludzki, ale także pomóc właścicielom w lepszym komunikowaniu się ze swoimi zwierzętami. Wreszcie, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Linköping lingwiści chcą sprawdzić, czy kocia mowa różni się od siebie na przykładzie dwóch miast ze Szwecji. Badanie zakłada analizę ewentualnego lokalnego akcentu lub dialektu.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Mnie w związku z tym co chcą

Mnie w związku z tym co chcą zrobić naukowcy, zastanawia coś innego.Czy Homo Sapiens Sapiens zbliża się nieubłaganie, do zrozumienia świata? Nie kosmosu ale świata Ziemi. Tego co go otacza i na czym żyje ? Co będzie na końcu tej drogi ? Czym okaże się Ziemia i wszystkie stworzenia na niej żyjące ? I pytanie najważniejsze. Jeśli Homo Sapien Sapiens w końcu to zrozumie i pojmie,co zrobi z tą świadomością i czym się wtedy stanie Homo Sapien Sapiens ? Względnie na jaki kolejny etap,drogę rozwoju wejdzie ? A , co jak się jeszcze okaże gorzej? Że wszystko jest niepojętym i nigdy niewytłumaczalnym NONSENSEM istnienia i w dodatku istnienia rozumnego ? A wiesz że jest ! Jednak języka porozumienia nigdy z takim nie znajdziesz ?

Portret użytkownika lipka

Okolice Warszawy spływają

Okolice Warszawy spływają dziś krwią niewiniątek, odbywają się masowe polowania na dziki i pewnie nie tylko na dziki ale na  wszystko co się rusza. Noktowizory, strzelby z lunetami i wszystkim czym da się zabić dziki, na które powstała kolejna specustawa, mord w imieniu prawa.

Portret użytkownika Kmieć

Hahahaha. Powodzenia...

Hahahaha. Powodzenia...

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Koty trzeba kochać i im to szczerze okazywać, żeby zechciały cokolwiek ludziom mówić. A i tak mówią tylko tyle, ile same uznają za stosowne i oczekiwane.
(Mam od dawna dwa. A tej jesieni na podwórko przychodzą kolejne młode dwa - jeden młodziak mieszka w drewutni i go teraz zimową porą dokarmiam. Wieści o tym, żem dla kotełów przedobry, w kocim lokalnym świecie się rozeszły, jak widać. Smile

P.S. Żeby się nie okazało, gdyby jednak kocia mowa została zrozumiana, że koty to najwięksi antysemici. (Święte zwierzęta w Starożytnym Egipcie. A jak wiemy, plemię "naukawe" ze Starożytnymi Egipcjanami nie kochało się za bardzo...)

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Strony

Skomentuj