Do 2021 roku naukowcy chcą rozszyfrować mowę kotów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund od 2016 roku uruchomili pięcioletni projekt, którego celem jest rozszyfrowanie języka kotów. Do roku 2021, lokalni eksperci od fonetyki obiecują wyjaśnić, jak należy rozumieć rozmaite miauczenie i mruczenie kota.

 

Dzikie koty zwykle przestają miauczeć po osiągnięciu dorosłości. Wtedy nie jest im już ono potrzebne, aby przyciągnąć uwagę swoich matek, żądając uczucia i mleka. Jednak po udomowieniu koty nauczyły się porozumiewać z ludźmi emitując różne dźwięki i właśnie to stało się przyczyną badania. W celu określenia dokładnego znaczenia poszczególnych sygnałów, lingwiści ze Szwecji od kilku lat rejestrują dźwięki 50 kotów, które mieszkają w różnych miejscach.

 

Naukowcy starają się zrozumieć, w jakim znajdują się nastroju i co wpływa na zwierzęta powodując wydawanie przez nie dźwięków. Testowano między innymi życzliwość, radość, zabawę, głód, podrażnienie i gniew. Wstępne wyniki wskazują, że koty mogą świadomie zmieniać intonację i melodię miauczenia, tak aby wnieść do przekazu przekonanie, że wskazuje to na pilną wiadomość, wyrażającą ich stan emocjonalny.

 

Specjaliści z Lund mają nadzieję nie tylko przetłumaczyć koci język na ludzki, ale także pomóc właścicielom w lepszym komunikowaniu się ze swoimi zwierzętami. Wreszcie, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Linköping lingwiści chcą sprawdzić, czy kocia mowa różni się od siebie na przykładzie dwóch miast ze Szwecji. Badanie zakłada analizę ewentualnego lokalnego akcentu lub dialektu.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Mnie w związku z tym co chcą

Mnie w związku z tym co chcą zrobić naukowcy, zastanawia coś innego.Czy Homo Sapiens Sapiens zbliża się nieubłaganie, do zrozumienia świata? Nie kosmosu ale świata Ziemi. Tego co go otacza i na czym żyje ? Co będzie na końcu tej drogi ? Czym okaże się Ziemia i wszystkie stworzenia na niej żyjące ? I pytanie najważniejsze. Jeśli Homo Sapien Sapiens w końcu to zrozumie i pojmie,co zrobi z tą świadomością i czym się wtedy stanie Homo Sapien Sapiens ? Względnie na jaki kolejny etap,drogę rozwoju wejdzie ? A , co jak się jeszcze okaże gorzej? Że wszystko jest niepojętym i nigdy niewytłumaczalnym NONSENSEM istnienia i w dodatku istnienia rozumnego ? A wiesz że jest ! Jednak języka porozumienia nigdy z takim nie znajdziesz ?

Portret użytkownika lipka

Okolice Warszawy spływają

Okolice Warszawy spływają dziś krwią niewiniątek, odbywają się masowe polowania na dziki i pewnie nie tylko na dziki ale na  wszystko co się rusza. Noktowizory, strzelby z lunetami i wszystkim czym da się zabić dziki, na które powstała kolejna specustawa, mord w imieniu prawa.

Portret użytkownika Kmieć

Hahahaha. Powodzenia...

Hahahaha. Powodzenia...

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Koty trzeba kochać i im to szczerze okazywać, żeby zechciały cokolwiek ludziom mówić. A i tak mówią tylko tyle, ile same uznają za stosowne i oczekiwane.
(Mam od dawna dwa. A tej jesieni na podwórko przychodzą kolejne młode dwa - jeden młodziak mieszka w drewutni i go teraz zimową porą dokarmiam. Wieści o tym, żem dla kotełów przedobry, w kocim lokalnym świecie się rozeszły, jak widać. Smile

P.S. Żeby się nie okazało, gdyby jednak kocia mowa została zrozumiana, że koty to najwięksi antysemici. (Święte zwierzęta w Starożytnym Egipcie. A jak wiemy, plemię "naukawe" ze Starożytnymi Egipcjanami nie kochało się za bardzo...)

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika lipka

Muszę cię rozczarować, każde

Muszę cię rozczarować, każde zwierzę, nawet mrówka i pająk są szpiegami Ich Wysokości bo niby skąd wiedzieli by wszystko o ludziach i środowisku skoro do ludzkiego umysłu mają dostęp tylko Stworzyciele Ludzi? Mój kot ostatnio słuchając hymnu Niemiec na jakowyś zawodach w telewizji siedział tak zasłuchany i wpatrzony w telewizor, że aż mnie to zdziwiło. Jest wiele sytuacji, które mój jeden kot widzi w telewizji a wydawać by się mogło, że tam nic nie ma. Drugi kot nie ma tych predyspozycji.

Portret użytkownika Pajac

A kr..wa śmierdzące gówno

A kr..wa śmierdzące gówno kotów nie rozszyfali niech może zaczna od gówna kociego, jakis start punkt! A ty cioteczko jak wydajesz dzwięki to czy mymamy zbadać dla czego ???? Specjaliści z LUST albo LOST może

 

Portret użytkownika Kwazar

Ale już przestań się unosić

Ale już przestań się unosić,nadymać i kręcić jak w przręblu.Zastanowiłeś się może,dlaczego tak NIEMOŻEBNIE bardziej twoje,moje i ichnich i wrogów naszych, odpychająco i wstrętnie capi ? Kocie, to jest przy tym smrodzie właściwie nieistotne. 

Skomentuj