DNA suma uzupełniono genami aligatora

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańscy naukowcy otrzymali genetycznie zmodyfikowaną linię sumów, które są bardziej odporne na infekcje. Odpowiedni gen został zapożyczony od aligatorów i umożliwia im syntezę białka o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Być może za kilka lat takie ryby otrzymają wszystkie niezbędne zezwolenia na hodowlę i sprzedaż.

 

 

Sum pospolity, sum clariid i inni przedstawiciele rzędu sumów są nie tylko aktywnie łowieni ze zbiorników wodnych, ale także hodowani w niewoli. Jednocześnie poważnym problemem dla gospodarstw rybackich pozostają infekcje, szczególnie groźne przy dużym zagęszczeniu zwierząt w klatkach. Według niektórych raportów nawet 40 procent ryb hodowlanych ginie, nie trafiając na półki sklepowe. Genetycy z American Auburn University rozwiązali ten problem.

 

Niedawno udało im się wprowadzić do genomu komercyjnego suma kanałowego (Ictalurus punctatus) fragment DNA zapożyczony od aligatora, który pomaga rybom oprzeć się wielu powszechnym infekcjom. Artykuł na ten temat znajduje się w internetowej bibliotece preprintów biorXiv.

 

Interesujący naukowców gen koduje białko katelicydynę (katelicydynę), które gromadzi się w komórkach odpornościowych i służy do ochrony przed bakteriami chorobotwórczymi. Odpowiednie geny występują u wielu grup zwierząt, w tym zarówno ssaków, jak i ryb. Jednak u aligatorów (Alligator sinensis) są one szczególnie aktywne, co pomaga im zwalczać infekcję ran, które te agresywne gady regularnie dostają podczas walk między sobą.


U góry - sum GMO, u dołu - sum pospolity /  Baofeng Su et al.

Naukowcy wykorzystali technologię CRISPR do przeniesienia fragmentu kodującego katelicydynę do określonego regionu genomu suma. Miejsce to jest związane z syntezą hormonu luteinizującego, który jest niezbędny do funkcjonowania układu rozrodczego. Takie podejście pozwoliło „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” poprzez otrzymanie ryb GMO, które nie tylko syntetyzują antybakteryjne białko aligatora, ale także nie są zdolne do samoreprodukcji, co czyni je bezpiecznymi dla środowiska, nawet jeśli trafią z niewoli do natury.

 

Dodatkowe eksperymenty potwierdziły, że zmodyfikowane genetycznie sumy są rzeczywiście bardziej odporne na powszechne infekcje bakteryjne. Według naukowców, kiedy spotykają się z takimi drobnoustrojami, przeżywają od dwóch do pięciu razy częściej. A jeśli to konieczne, aby uzyskać nową generację takich sterylnych ryb, wystarczy im wstrzyknąć hormon luteinizujący, zapewniający normalne dojrzewanie komórek rozrodczych.

 

Autorzy pracy mają nadzieję, że z czasem ich GM sum przejdzie wszystkie niezbędne testy i otrzyma dopuszczenie do stosowania w hodowli i żywności. Przypomnijmy, że do tej pory taką aprobatę uzyskała tylko jedna linia ryb GM – łososie stworzone przez amerykańską firmę AquaBounty i uzupełnione genem, który pozwala im rosnąć prawie dwukrotnie szybciej niż zwykle.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No jak tylko temat w teń

No jak tylko temat w teń deseń idzie to ja też muszę. A powiadam wam, klnąc się na wymarłego Tyrano...aazauryrusa Relaxa ! Za bardzo siedzicie w tych LUDÓW PASTERSKICH wierzeniach sprzed 2000 tysięcy lat ! Dajcie sobie już spokój z tymi wszystkimi bogusiami. Jeśli tam jacyś owego czasu byli i rządzili, to i dzisiaj, tak samo jak powrócą i nadal jak chcą, to rozpylą nas w ROSĘ opadu wieczornego. Tyle nam z tych zabobonów i jakiejś wiedzy, i możemy z nią coś zrobić Lol Obudźmy się wreszcie z tego niedorzecznego snu ! Też się zgadzam,że i stnieje coś więcej, niż tylko świat materialny ale to nie bogusie nim rządzą a tym bardziej opowieści ludów pasterskich sprzed 2000 lat.   

Portret użytkownika Kwazar

No i spoko ! Czekam jak to

No i spoko ! Czekam jak to się wszystko potem, samo jeszcze bardziej wymiesza i wyjdzie Tyranozaur...rus Rex...rus we własnej osobie.No i potem, do dopiero będzie spoko Tylko Ko...ke...jn...inna pomoże ale UWAGA Szkodzi na serce i inne dotychczas niezbadane, dorbne w ustroju, drobnoustroje ! 

Portret użytkownika syriues

A bedzie tak jak za czasów

A bedzie tak jak za czasów Noego czyli hybrydy itp.Za czasow Noego była również rozwinieta wysoko cywilizacja i powstawały hybrydy i moze dlatego widziano syreny itp.

Przyjmijmy ,ze nasza cywilizacja jest tuz przed potopem. Giniemy,a błoto grzebie nas na glebokosc 30 metrów i wszystko to co stało, leży i pod wpływem morskiej wody koroduje.takze moze by sie cos ram ostało ,lecz komu by sie chciało to odkopywac bez widocznego zysku,jak dzis archeologia. 

Takze tez można byłoby mowic o tym ,ze nasza cywilizacja była w czarnej dupie i gowno widziała. 

Trzeba również byc idiota by wierzyc ,ze faraonowie wybudowali piramidy.I trzeba być naiwnym ,by uwierzyć ze to grobowiec.haha.sa świadkowie,tzn jeden był ale zostal oszukany i zniszczony.a pan pułkownik ktory wrzucił trumne nie pasująca do wieku i kosci nie pasujace do Egiptu,ale do czasów chrześcijańskich.na tym polega oszustwo Egiptu.

A teraz beda wybryki gmo

 

Portret użytkownika oswiecony77

,,I ujrzałem głęboką przepaść

,,I ujrzałem głęboką przepaść i słupy niebieskiego ognia, a pośród nich ujrzałem słupy ognia spadającego, bezmiernie wielkie tak w górę, jak i w dół... I rzekł do mnie Uriel: 'Tutaj będą stać aniołowie, którzy złączyli się z kobietami i których duchy, przybierając rozmaite postacie, kalają ród ludzki i wiodą ich na manowce, ku oddawaniu czci demonom i składaniu im ofiar; tu będą tkwić aż po Dzień Sądu... [[[[[[A kobiety, które uwiedli, staną się syrenami']]]]]' [wytłuszczenie: T. K.] Tylko ja, Henoch, miałem tę wizję końca wszystkich rzeczy; nikt inny nie będzie widział tak daleko jak ja'' 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika ba19

Jezus to nie Bóg a syn Boga

Jezus to nie Bóg a syn Boga Biblii :

Mateusza 16: 15  Powiedział im: „A wy jak mówicie, kim jestem?”+ 16  Odpowiadając, Szymon Piotr rzekł: „Tyś jest Chrystus,+ Syn Boga żywego”.+

A kto jest Bogiem :

Dzieje Apostolskie 3: 13  Bóg Abrahama i Izaaka, i Jakuba,+ Bóg naszych praojców, otoczył chwałą+ swego Sługę,+ Jezusa, którego wyście wydali+ i zaparli się przed obliczem Piłata, gdy ten postanowił go zwolnić.+ 14  Tak, zaparliście się świętego i prawego,+ a poprosiliście, żeby wam wspaniałomyślnie darowano człowieka, który był mordercą,+ 15  i zabiliście Naczelnego Pełnomocnika w sprawie życia.+ Ale Bóg wskrzesił go z martwych, czego my jesteśmy świadkami.+

Powtórzonego Prawa 10: 17  Bo Jehowa, wasz Bóg, to Bóg bogów+ i Pan panów,+ Bóg wielki, potężny i wzbudzający lęk+ — który nikogo nie traktuje stronniczo+ ani nie przyjmuje łapówki,+

Psalm 95:   Bo Jehowa to wielki Bóg+i wielki Król nad wszystkimi innymi bogami,+

 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika ba19

Jezus na Ziemi miał

Jezus na Ziemi miał przybranych rodziców -  Marie i Józefa ,  to byli jego prawni opiekunowie na Ziemi  z rodu Dawida , a Ojcem - Stwórcą był Jehowa Bóg , bo to Jehowa stworzył osobiście Jezusa jako istotę duchową , apotem w I wieku naszej ery go przeniósł z nieba  do łona Marii a ta go urodziła , istoty duchowe w niebie nie mają matki ,a istoty ziemskie- ludzie mają :

Łukasza 1: 31  i oto poczniesz w swym łonie, i urodzisz syna,+ i masz mu nadać imię Jezus.+ 32  Ten będzie wielki+ i zostanie nazwany Synem Najwyższego,+ a Jehowa Bóg da mu tron+ Dawida, jego ojca,+

Mateusza 16: 15  Powiedział im: „A wy jak mówicie, kim jestem?”+ 16  Odpowiadając, Szymon Piotr rzekł: „Tyś jest Chrystus,+ Syn Boga żywego”.+

Psalm 2:7 Powołam się na postanowienie Jehowy;rzekł do mnie: „Ty jesteś moim synem;aja dzisiaj zostałem twoim ojcem.b

Marka 1:11  A z nieba rozległ się głos: „Ty jesteś moim ukochanym Synem. Darzę cię uznaniem”.

 Dziś by wszyscy powiedzieli ze Jezus był " kosmitą" , istotą nie z tego świata ,w postaci ludzkiej , był istotą duchową w ludzkim ciele !

 

Portret użytkownika Arya

Jezus na Ziemi miał

Jezus na Ziemi miał przybranych rodziców -  Marie i Józefa ,  to byli jego prawni opiekunowie na Ziemi  z rodu Dawida 

Ok. Z tym można się zgodzić.  

 

 a Ojcem - Stwórcą był Jehowa Bóg 

To niestety jest już ze sobą sprzeczne.  Jeśli coś stworzę, to jestem stwórcą tego czegoś, ale nie jestem ojcem. Ojcem, czyli rodzicem jestem tylko dla moich dzieci, które spłodziłem. Nie jestem jednak ich stwórcą, bo ich nie stworzyłem, one zostały zrodzone ze mnie i kobiety. 

Żeby to bardziej zrozumieć, podam pewien przykład. Załóżmy, że jakiś człowiek tworzy sztuczną inteligencję i ta inteligencja zyskuje samoświadomość. Ten człowiek jest jej stwórcą, ale nazwanie go ojcem... on tę sztuczną inteligencję stworzył, ale nie została ona z niego zrodzona. Więc Jehowa może być albo ojcem Jezusa, albo jego stwórcą, ale jednym i drugim być nie może. Dlatego zapytałem o matkę Boginię.... 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika ba19

Jehowa Bóg jest zarówno Ojcem

Jehowa Bóg jest zarówno Ojcem jak i Stwórcą dla Jezusa , Jezus nie miał Matki jako istota duchowa w niebie,  bo tam nie ma płci żeńskiej ,wszystkie inne istoty duchowe , jak aniołowie cheruby zostały stworzone przez Jehowę Boga rękami Jezusa , tak donosi Biblia :

1 Tymoteusza 2: 15  On jest obrazem+ niewidzialnego+ Boga, pierworodnym+ wszelkiego stworzenia;

Objawienie 3:14 „A do anioła zboru w Laodyceia napisz: To mówi Amen,b świadekc wiernyd i prawdziwy,e początek stworzenia Bożego:f

Przysłów 8:22  Jehowa mnie stworzył jako początek swojej drogi,najwcześniejsze ze swoich dawnych dzieł.

17  On też jest przed wszystkim innym+ i za jego pośrednictwem wszystko inne zostało powołane do istnienia,+

 

Jana 17:5 Teraz więc Ty, Ojcze, otocz mnie przy sobie chwałą, jaką miałem przy Tobie, zanim powstał świat.

 

Portret użytkownika ba19

Do Arya

Do Arya

Więc Jehowa może być albo ojcem Jezusa, albo jego stwórcą, ale jednym i drugim być nie może. Dlatego zapytałem o matkę Boginię.... 

A niby dlaczego nie może być ???

Mateusza 16: 15  Powiedział im: „A wy jak mówicie, kim jestem?”+ 16  Odpowiadając, Szymon Piotr rzekł: „Tyś jest Chrystus,+ Syn Boga żywego”.+

Kolosan 1: 15  On jest obrazem+ niewidzialnego+ Boga, pierworodnym+ wszelkiego stworzenia;

18  i on jest głową ciała, zboru.+ On jest początkiem, pierworodnym z umarłych,+ aby mógł się stać pierwszym+ we wszystkim;

W skrócie powiem tak , Bóg Biblii Jehowa osobiście stworzył tylko Jezusa a potem rękami Jezusa stworzył wszystko , więc Bóg Biblii Jehowa jest dla Jezusa zarówno Stwórcą, bo dał życie jak i Ojcem .

1 Tymoteusza 2:  Albowiem jeden jest Bóg,+ jeden też pośrednik+ między Bogiem+ a ludźmi,+ człowiek, Chrystus Jezus,+

 

Powtórzonego Prawa 6:4  „Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa.a

Dzieje 4:12 I w nikim innym nie ma wybawienia, bo nie ma pod niebem żadnego innego imieniaa danego ludziom, dzięki któremu mamy zostać wybawieni”.b

 

 

Portret użytkownika Arya

Pisałem wcześniej o sztucznej

Pisałem wcześniej o sztucznej inteligencji i teraz do tego wrócę. Więc mamy jakąś osobę, która tworzy sztuczną inteligencję. Ta SI zyskuje samoświadomość. Ale choćby nie wiem co się wydarzyło, ta SI będzie tylko bezduszną i pozbawioną człowieczeństwa istotą. Owszem ona może działać dla dobra ludzkości i wykazywać się empatią, bo taki może być jej algorytm, ale to wszystko, co będzie w stanie zrobić. Nigdy nie będzie człowiekiem, bo człowiekiem może być tylko ktoś zrodzony z innego człowieka. 

Popatrz na to, co robi bóg (mała litera zamierzona) w Starym Testamencie. Karze ludzi różnymi klęskami, eksterminuje całe narody, a nawet nasyła niedźwiedzia, na dzieci tylko dlatego, że śmiały się z łysiny jakiegoś gościa (nie pamiętam dokładnie, ale chyba chodziło o jakiegoś proroka). O potopie już nawet nie wspominam. I teraz pomyśl, czy rodzic, prawdziwy ojciec, robiłby tak swoim dzieciom? Czy ten człowiek, który jest twórcą owej SI, będzie niszczył swoje dzieci? Jeśli je miłuje, to nie bo miłość jest bezwarunkowa. A przecież wierzysz w Boga, który jest miłościwy... Ale samą SI już jak najbardziej może chcieć zniszczyć, bo ona jest tylko czymś przez niego stworzonym, bezduszną maszyną. Starotestamentowy bóg potraktował ludzi dokładnie tak, jakby byli rodzajem SI. A skoro tak, to nie możemy nazywać go ojcem, tylko co najwyżej stworzycielem (abstrahuję tu od tego, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to jaki naprawdę jest). I to samo tyczy się Jezusa. 

Może jeszcze dopisze, że Słowianie (i nie tylko) uważają niektórych ludzi za twary (lub twory, czyli istoty stworzone... na wzór i podobieństwo kogoś tam). Ludzi natomiast zawsze uważają za zrodzonych. W katolickim wyznaniu wiary padają słowa: " zrodzony a nie stworzony", ale prawdopodobnie większość katolików nigdy się nie zastanawiała, co te słowa tak naprawdę znaczą. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj