Długotrwały rozbłysk słoneczny M9.4 na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Słońce, nasza życiodajna gwiazda, nieustannie dostarcza nam niezwykłych zjawisk, które fascynują naukowców i miłośników astronomii na całym świecie. Jednym z takich wydarzeń była olbrzymia erupcja słoneczna, która miała miejsce 30 marca 2024 roku.

 

 

Aktywny region 3615, zlokalizowany na powierzchni naszej gwiazdy, był areną niezwykłego rozbłysku słonecznego o sile M9.4. Rozpoczął się on o godzinie 21:01 UTC i trwał aż do 22:15 UTC, co czyni go długotrwałym i niezwykle intensywnym zjawiskiem.

 

Naukowcy z całego świata z zainteresowaniem obserwowali tę potężną erupcję, wykorzystując do tego celu różnorodne instrumenty badawcze, w tym teleskopy kosmiczne i naziemne obserwatoria słoneczne. Szczególną uwagę przykuwały obrazy uzyskane przez sondę kosmiczną SDO (ang. Solar Dynamics Observatory), które dostarczyły szczegółowych informacji na temat przebiegu tego niezwykłego zdarzenia.

Rozbłysk słoneczny o sile M9.4 to potężne zjawisko, które może mieć istotny wpływ na nasze otoczenie. Choć naukowcy nie odnotowali wyraźnych sygnałów radiowych, które mogłyby wskazywać na powstanie wyrzutu masy (CME), samo wystąpienie tak potężnego rozbłysku może mieć poważne konsekwencje.

 

Położenie plamy 3615 na tarczy słonecznej nie sprzyja powstawaniu CME skierowanych w stronę Ziemi. Niemniej, sama energia uwolniona podczas rozbłysku może mieć znaczący wpływ na warunki panujące w naszej magnetosferze i jonosferze, a także na działanie systemów technologicznych, takich jak łączność radiowa czy sieci energetyczne.

Prognozuje się, że aktywność słoneczna w najbliższych dniach pozostanie na umiarkowanym poziomie, z niewielkim prawdopodobieństwem wystąpienia rozbłysków klasy X. Jednakże Obszar Słoneczny 3615, aktualnie rotujący wokół zachodniego brzegu tarczy słonecznej, wciąż stanowi potencjalne źródło kolejnych silnych erupcji.

 

Ponadto, oczekuje się, że w tym czasie będziemy mieli do czynienia z umiarkowanymi burzami geomagnetycznymi, a także możliwością wystąpienia słabych burz promieniowania słonecznego. Wzmocnienia prędkości wiatru słonecznego związane z pozytywnymi polarnymi strumieniami szybkimi (CH HSS) prawdopodobnie będą kontynuowane do 2 kwietnia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj