Długość dnia zmienia się co 6 lat i winne jest jądro Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nasze pomysły na temat centrum naszej planety mogą wymagać poważnej aktualizacji. Zamiast stale wirować szybciej niż Ziemia, nowe dowody sugerują, że stałe jądro wewnętrzne oscyluje – najpierw wiruje w jednym kierunku względem powierzchni znajdującej się daleko powyżej, a potem w drugim, zmieniając kierunek co sześć lat. Nie tylko wpływa to na nasze zrozumienie wewnętrznego funkcjonowania naszego rodzinnego świata, ale może również wyjaśnić tajemnicę, która od jakiegoś czasu intrygowała naukowców: 5,8-letnie wahania długości dnia na Ziemi.


Nowe wyniki pokazują, że powierzchnia Ziemi przesuwa się względem jej wewnętrznego jądra. Jednak nasze ostatnie obserwacje pokazują, że jądro wewnętrzne obracało się nieco wolniej w latach 1969-71, a następnie przesunęło się w drugą stronę w latach 1971-74. Zauważamy również, że długość dnia rosła i skracała się, jak można się było spodziewać. Zbieg okoliczności tych dwóch obserwacji sprawia, że ​​najbardziej prawdopodobną interpretacją jest oscylacja.

 

Chociaż nasze zrozumienie jądra Ziemi znacznie się poszerzyło w ostatnich dziesięcioleciach, wciąż jest wiele rzeczy, o których nie wiemy. Nie możemy po prostu tam iść i popatrzeć; wszystko, co wiemy, otrzymaliśmy z obserwacji pośrednich, takich jak rozchodzące się i przechodzące przez całą planetę fale sejsmiczne.

 

Ale to wciąż bardzo skuteczne narzędzie. Naukowcy ustalili, że wewnętrzne jądro Ziemi to prawdopodobnie gorąca, gęsta kula litego żelaza o średnicy około 2440 kilometrów, nieco większa niż Pluton. Dane sugerują również, że wykazuje superrotację, obracając się szybciej niż sama Ziemia.

Naukowcy po raz pierwszy szczegółowo opisali to zjawisko w 1996 roku, szacując szybkość superrotacji na 1 stopień rocznie. Później skorygowano tę liczbę do 0,29 stopnia rocznie, wykorzystując dane z podziemnych prób jądrowych przeprowadzonych na rosyjskim poligonie Nowaja Ziemia w latach 70 tych XX wieku. W nowym badaniu cofnęli się w czasie, dodając dwa testy przeprowadzone pod wyspą Amchitka w 1971 i 1969 roku. I ujawniło się coś dziwnego. Uzyskane dane wskazywały, że wewnętrzne jądro Ziemi nie obraca się, lecz subrotuje, to znaczy obraca się wolniej niż obraca się Ziemia, o około 0,1 stopnia rocznie.

 

Według naukowców odpowiada to oscylacjom. W momencie pełnego obrotu jądro wewnętrzne superwiruje, ale potem zwalnia, a następnie ponownie przyspiesza. Sześcioletnia okresowość wahań jest wyraźnie zgodna z innymi wahaniami, dla których nie mamy jeszcze wyjaśnienia.

Dzień Ziemi również podlega fluktuacjom w czasie plus minus 0,2 sekundy co około sześć lat, a ziemskie pole magnetyczne zmienia się w okresie tych sześciu lat. Wyjaśnienie tego wszystkiego będzie wymagało większej ilości danych, co może być trudnym zadaniem. Aperture Seismic Array Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który zarejestrował dane z testów nuklearnych zakońćzonych 1978 roku, a podziemne testy nuklearne nie są już prowadzone tak często, jak dawniej.

 

Jednak dalsze postępy w technologii czujników mogą oznaczać, że szczegółowe dane potrzebne do zbadania wewnętrznego jądra Ziemi nie są tak odległe w przyszłości; Dotychczasowe wyniki dostarczają wskazówki, że wnętrze Ziemi jest nieco bardziej złożone, niż sądziliśmy.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Jeżeli założymy że energia

Jeżeli założymy że energia kinetyczna ruchu obrotowego Ziemi jest stała, to szybkość obrotowa Ziemi maleje gdy rośnie moment bezwładności Ziemi, zaś ten zależy od jej kształtu, który zmienia się w zalezności od położenia względem sąsiadów. Np Księżyc powoduje znaczne ruchy pływowe powierzchni lądów i oceanów. Jego zmienna odległość wpływa na szybkość obrotową Ziemi. W dłuższych okresach ok 12-letnich zauważa się wpływ Jowisza. Ziemia w położeniu między Słońcem a Jowiszem jest nieco rozciągana a po 6 latach Jowisz znajduje się za Słońcem i efekt zanika. Może to chodzi o ten cykl zmian?

Portret użytkownika px2195

Czy glob zachowuje

Czy glob zachowuje termodynamikę? Zazn. że np. albedo to nie jedyny sposób, w jaki Z. (tj. kopernikańska) może odpromieniować, oddać, wyładować – nagromadzoną energię. Termiczne przepływanie fal energii cieplnej jako zmianę stanu energii wewnętrznej układu (Ew ~ kT) zależy na pewno po 1. od charakterystyki gęstości termicznej danej substancji (lub mieszaniny, bo zależy czy tzw. esperyment pomyślany fizyczny w ogóle czy w szczególe) fazy całego układu. W przypadku wolumetryki ferromagnetycznej, H20, alotropii C ;; SiO2, CaCO3..... jej przesył na pewno jest duży, SZYBKI. Żelazo, woda – wszystkie te materiały (jako składniki wypełnienia tak zwanego globu) SZYBKO ślą TO ciepło, fale ciepła (konwekcja w trójpostaciowym modelowo ciele: zarówno stałym, ciekłym, nawet gazowym – a ciekłe kryształy, szkło bezpostaciowe, stan plazmatyczny, nadprzewodniki cieplne abstrahowane jako niepotrzebne do rozważania). A więc powierzchniowa skorupa, sfera życiowa, też troposfera jakkolwiek Ziemii powinna mieć temperaturę z kilka tysięcy st. Celsjusza. Może UCIEKA PODCZERWONYM??? Jak czarna dziura np. perpendikularnie??? TO PO CO W kupnym TERMOSIE próżnia??????? Black hole to umysł hagoim. Zważyć na inny fakt dodatkowo, OBSERWACYJNY, że próżnia jest izolatorem termicznym – otaczającym Ziemię. Dyferencja niedoskonałej od próżni doskonałej nie jest opracowana przez fyzykę, nie?? Więc kolejna sprzeczność, niezależna od grad przejść param. „p” (p×V=n×R×T, R - stała gazowa/Rydberga, V - obj., T -temp. [w Kelwinach], p – ciśnienie, n – licznośc materii, mole) – czy wsysa??? Widać jak kopernikanizm z jego odgałęzienami, połaciami „wiedzy” są wewnętrznie, znów, sprzeczne. Jądro płynne ... sięga pkt Curie, przypomnieć. Te prądy wirowe? Taki mały „DODANY/składowa niepodst.” magnetyzm „ruchomej kuli” że 1) wskazówka JEST constans na tzw. guzikowym podróżnym kompasie (te są najlepsze bo nie trzeba korpusu obracać – bezwskazówkowce, póki płyn nie wyparuje....) ORAZ 2) nie spotkałem żeby było przełożenie cewki na wykres ze wzmacniaczem do głośnika lub np. CoolEdit Pro. Zresztą: planety (bo one akurat na pewno się poruszają...!) to jakby DUŻE CZĄSTKI elementatne – szybkość, masa i w ogóle pęd — stanowią ich TEMPeraturę względem szerszego (ale inwertywnego!) kosmosu. Wszystko względne niby, jednak dla wielu chyba trudne nawet podstawy. Paradoksalnie bydło... znając prawdę jest dużo dziksze niż pozostając we fałszu stereotypów [konkretniej np. Adama Wielomskiego / Pro vita bona], się wydaje.

Portret użytkownika Dr.Miczu Kaczu

Według najnowszych badań

Według najnowszych badań opublikowanych w naukowym periodyku The Science Fiction, jądro ziemi nie tylko odpowiada za długość dnia, ale też za cenę ropy i drożyznę w polsce.

Dr. Miszczu Kaczu

Portret użytkownika Adrian Dzwigany

Nie piernicz głupot bo ja

Nie piernicz głupot bo ja czytałem że chińscy naukowcy dowiedli bez najmniejszej wątpliwości , że prosze pana, idzie małpia grypa i to małpy właśnie decydują o cenach ropy i chleba. Paradoks naukowy, takie są najnowsze badania naukowe, człowieku o co tu chodzi Smile

Strony

Skomentuj