Dlaczego satelity Starlink stały się niewidoczne dla ludzkiego oka?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W ciągu ostatnich dwóch lat prywatna firma aeronautyczna SpaceX wysłała w kosmos już ponad 950 satelitów Starlink. Ale w przyszłości zamierza wysłać 12 tysięcy obiektów na orbitę okołoziemską i ma na to już nawet pozwolenie Federalnej Komisji Łączności (FCC). Firma zalewa kosmos satelitami w dobrych celach, ponieważ chce zapewnić Internet nawet w najbardziej odległych miejscach na naszej planecie. Jest to jednak problem dla naziemnej astronomii - liczne satelity moga zakłócać obserwacje nieba. Znaleziono jednak ciekawe rozwiązanie.

W 2020 roku Internet satelitarny Starlink zaczął działać w trybie testowym, a pierwsi użytkownicy już udostępnili swoje recenzje. Jednak astronomowie nie są zadowoleni z wystrzelonych satelitów, ponieważ odbijają światło słoneczne i uniemożliwiają im badanie odległych obiektów kosmicznych. A jeśli przybędzie jeszcze więcej satelitów, naukowcy mogą przegapić zbliżanie się niebezpiecznej asteroidy, co może się skończyć nawet ogólnoświatową katastrofą. 

 

Ale ostatnio satelity Starlink zaczęły odbijać mniej światła i stały się prawie niewidoczne gołym okiem. Co takiego się stało? SpaceX od dawna jest świadomy narzekań astronomów na swoje satelity. Aby zredukować odbicia od satelitów, wczesnym latem 2020 roku na orbitę Ziemi wystrzelono nowe modele wyposażone w osłony ochronne. 

Nowy typ satelitów nazwano VisorSat, a ich piękno polega na tym, że nie pozwalają na silne odbijanie padających na nie promieni słonecznych. Początkowo pomysł firmy wydawał się wątpliwy, ale ostatecznie okazał się skuteczny. Współczynnik odbicia satelitów nazywany jest albedo, a ostatnio naukowcy odkryli, że po zainstalowaniu osłon ochronnych wartość ta znacznie się zmniejszyła.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklidеs

A mnie ciekawi dlsczego

A mnie ciekawi dlsczego satelity Muska nie lecą w równych odstępach. Jeden taki satelita jest bardzo kosztowy, więc dlaczego wyglądają jak wrzucone do rowka nasiona marchewki. Nasiono kosztuje ułamek grosza, więci ch*, że jedna rośnie na drugiej, bo się najwyżej wyrwie, ale powiedzcie mi co odpi..la firma Starlink ...?

Portret użytkownika maggi

To bardzo oryginalny popmysł:

To bardzo oryginalny popmysł: satelity będą ale nie będzie ich widać.,trzeba wierzyć Muskowi na słowo. Coś tak jak z tym świrusem którego nie wyodrębniło do tej pory żadne laboratorium ale ogólnie wiadomo że jest.

Ja mam inne pytanie które czasem powtarzam: "astronomowie" dysponują teleskopami za pomocą których obserwują sobie hologramy gwiazd ich zdaniem w odległościach milionów lat św.  Czy za pomoca tych urządzeń nie mogliby  na przykład w celach edukacyjnych pokazać jakiegoś satelity na orbicie w odległości np. 10 tys kilometrów (zwykłych nie świetlnych)? Chyba możliwości ich urządzeń na to pozwalają. Może im się nie chce a może nigdy nic takiego nie "zaobserwowali". *secret*

 

Portret użytkownika b@ron

z tego co wiem, to nie udalo

z tego co wiem, to nie udalo się "zaciemnienie" starlinków

ogólnie to wygląda na satelity szpiegowskie jak nic, dostęp do każdego miejsca na kuli ziemskiej brzmi ciekawie a abonament 99 dolców na miesiąc za łącze max 150 Mb/s tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że udostępnianie internetu w ten sposób nie jest dla ogółu

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika maggi

Jak zablokują światło

Jak zablokują światło słoneczne to nie będą mieć źródła do zasilania dla  paneli słonecznych, vide nie będą mieć zasilania elektrycznego. No to w jaki sposó będą im działać przekażniki radiiowe ?  Na kit mi to wygląda, no ale przynajmniej astronomowie potwietrdzają że coś tam lata na orbicie. 

Portret użytkownika ARTUR

Nie potrafią dostarczyć

Nie potrafią dostarczyć sygnału wizja - fonia do telewizji a będą dostarczać internet ? Ktoś chyba myśli że większość to idioci , chociaż po ilości chętnych do szczepionek na nie wiadomo co można pomyśleć że ma rację .

Strony

Skomentuj