Dlaczego nikt nie zatrzyma automatyzacji pracy?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W dyskusji nad problemem automatyzacji pracy często pojawia się populistyczna iluzja, że żyjemy w czasach „rynku pracownika”. Raporty największych firm produkujących roboty, zupełnie jednak temu przeczą.

Koncern ABB sporządził raport, w którym zestawia powody, dla których wielki biznes już wkrótce całkowicie skupi się na automatyzacji.

Oto one:

- redukcja kosztów operacyjnych

- poprawa jakości pracy pracowników, którzy nie zostaną zwolnieni

- wzrost produkcji

- redukcja kosztów kapitałowych

- zmniejszenie zmienności zatrudnienia

- zmniejszenie trudności z naborem pracowników

 

Obecne procesy przemysłowe wymagają najwyższych umiejętności i szkolenia. W związku z tym, że naprawdę dobrze wykwalifikowanych robotników firmy znajdują z coraz większym trudem, a do tego ich zatrudnianie jest coraz droższe, rosnąca liczba przedsiębiorstw małych i dużych, uważa roboty za doskonałą alternatywę.

Jeżeli bowiem zostaną raz zaprogramowane do wykonywania konkretnych czynności, to będą gotowe do rozpoczęcia prac bez żadnych kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniem.

Zaoferują przy tym większą elastyczność, w kontekście czasu pracy i umiejętności obsługi różnych zadań.

Raport ABB nawet słowem nie wspomina o wzroście zatrudnienia ludzkich pracowników dzięki automatyzacji. Dlaczego?

Dlatego, że dla żadnej firmy wzrost zatrudnienia nie jest zaletą. Jest to zaleta głównie dla społeczeństwa jako całości.

Jeśli więc nie zostaną wprowadzone jakieś regulacje chroniące ludzi przed masową utratą pracy, możemy mieć do czynienia z największym kryzysem społecznym w historii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Dochód gwarantowany mógłby

Dochód gwarantowany mógłby się stać swoistą dywidendą od rozwoju technologicznego wypłacaną wszystkim ludziom, ale nie z ogólnych podatków, tylko z jednego podatku od zysków wypracowywanych przez roboty. To jedyny sposób, aby automatyzacja nie doprowadziła do katastrofy.  Czy się to korporacjom podoba czy nie, to każdy robot będzie musiał też pracować na człowieka, któremu zabrał pracę a nie tylko na złote kible dla prezesów i akcjonariuszy korporacji.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Tom73

A niech pracuje na złote

A niech pracuje na złote kible prezesów, alienacja srodowiski zarzadczych, właścicieli firm itp spowoduje że zaczną dusić się we własnym sosie i zrozumieją że ludzkośc to jeden wielki organizm i powinniśmy dbać o siebie nawzajem a nie wykorzystywać sie.

Portret użytkownika syriues

Chodzi o to,ze ludzkosc jest

Chodzi o to,ze ludzkosc jest droga i ziemia ja nie utrzyma.tak twierdzą bogaci iluminaci i masoschizifrenia.Takze wolą roboty.ludzie są konfiturowani bo maja być bezpłodni,lub nie mieć ochoty na sex.maja być zgaszeni.

Kto na litość boską z własnej woli chce się zniewolic w taki sposób. 

Trzeba być systemowym idolem.bofometa.lub którekolwiek z jego imion

 skazujecie się na powtórny potop.

Portret użytkownika Quark

"Ludzie mają być

"Ludzie mają być konfiturowani" ?? - czyli co , ktoś chce nas na dżem przerobić ? Wedle mojego rozeznania to "IDOL" jest kimś kogo wszyscy podziwiają i chcą się do niego porównywać czyli powinieneś powiedzieć "wyznawcą , zwolennikiem , czcicielem" owego czegoś . Wszyscy wszędzie bredzą o dzietności , zastępowalności pokoleń i konieczności posiadania większej ilości potomstwa a tu mówisz o pozbawianiu ludzi płodności - nie widzisz w tym sprzeczności ?

Nie wiem jakiego komunikatora używasz ale lepiej zamień to na tradycyjną klawiaturę i nieszczędź czasu na korygowanie błędów pisowni.

Portret użytkownika Quark

Roboty są poto by wykonywać

Roboty są poto by wykonywać zadania których ludzie robić nie chcą bo są nurzące , monotonne i powtarzalne jak przykręcanie wciąż tej samej śrubki na taśmie produkcyjnej . Gdyby nie roboty (maszyny) to ktoś musiałby w fabryce ręcznie zakręcać słoiki z ogórkami kiszonymi czy kapslować butelki z piwem - chciałbyś tak pracować ? To o takie roboty chodzi a nie człekokształtne , wyręczające ludzi w codziennych czynnościach.

Portret użytkownika dd

To jest chyba oczywiste.

To jest chyba oczywiste. Powiem więcej - potrafią już znacznie więcej robić niż kapslować butelki. Stąd tak duża produkcja i coraz silniejsze wmawianie, że kupowanie jest naważniejsze. Ale wydźwięk artykułu jest taki, że roboty wypierają ludzi z pracy. Zresztą takie same obawy miały społeczeństwa w momencie silnika parowego - też ludzie mieli stracić pracę...

Portret użytkownika Quark

No i straciły pracę woły

No i straciły pracę woły pociągowe , osły w kieracie i "spece" od kręcenia korbą w maszynach . Z tym , że to nie roboty cokolwiek potrafią ale komputery nimi sterujące . Mało kto wie , że we fabryce Fiata od lat 70-tych roboty SAME składają silniki serii :FIRE , skrzynie biegów , że o spawaniu nadwozi nie wspomnę - to już standard wszędzie na świecie. Roboty czyli automaty są wszędzie w każdej fabryce.

Strony

Skomentuj