Dlaczego delfiny pomagają ludziom łowić ryby?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od dawna zaobserwowano, że delfiny pomagają ludziom łowić ryby. Naukowcy uważają teraz, że wiedzą, dlaczego zwierzęta to robią – więc delfiny łapią więcej ryb i są bezpieczne. Taka współpraca jest korzystna dla wszystkich!

 

Naukowcy przeanalizowali nagrania z drona, sonaru i nagrania akustyczne z wód Laguna w Brazylii, gdzie delfiny przemieszczają się w ogromnych ławicach w kierunku czekających rybaków. W tych wodach delfiny są szczególnie aktywne, ponieważ sami rybacy nie widzą ryb pod wodą. 

 

Delfiny nurkują, sygnalizując rybakom, kiedy zarzucić sieci, a same otrzymują nagrodę - skradzione ryby.

Kierujący badaniami dr Mauricio Cantor z Oregon State University powiedział, że delfiny i ludzie mają ten sam cel łowić ryby. Mogą to zrobić samodzielnie, ale odkryły, że lepiej radzą sobie jako zespół z ludźmi.

 

Analiza danych wykazała, że ​​rybacy mieli 17 razy większe szanse na złapanie ryb dzięki współpracy, podczas gdy delfiny były o 13% mniej narażone na śmierć. Wyraźnym dowodem na to, że delfiny odnoszą korzyści, są dane sonarowe pokazujące, że zwierzęta kradną ryby z sieci. Prawie dwie trzecie ankietowanych rybaków stwierdziło, że zauważyło lub poczuło, że zwierzęta biorą udział w ich połowach. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj