Dlaczego chmury na Marsie są tak podobne do chmur na Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Okazuje się, że systemy chmur na Ziemi i systemy chmur na Marsie są niezwykle podobne. Mars nadal zadziwia nas wieloma tajemnicami. Podczas gdy lądowniki i łaziki na powierzchni niestrudzenie pracują nad znalezieniem śladów życia na Marsie, kilka misji orbitalnych bada planetę z kosmosu. Teraz misja Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej wykazała, że ​​na Marsie tworzą się chmury podobne do tych występujących w tropikalnych regionach Ziemi.

 

Istnieje ogromna różnica między atmosferą Ziemi i Marsa. W przeciwieństwie do ziemskiej atmosfery bogatej w azot i tlen, atmosfera Marsa składa się prawie wyłącznie z dwutlenku węgla. Gęstość atmosfery marsjańskiej jest mniejsza niż jedna pięćdziesiąta gęstości atmosfery ziemskiej. Jest to porównywalne z gęstością na wysokości 35 km nad powierzchnią Ziemi.

 

Wzory chmur na obu planetach są niezwykle podobne pomimo ogromnych różnic, być może dlatego, że zostały ukształtowane przez podobne procesy. W nowym badaniu opublikowano dogłębne badanie dwóch burz piaskowych, które miały miejsce w pobliżu marsjańskiego bieguna północnego w 2019 roku.

 

Wiosną na biegunie północnym wokół cofającej się pokrywy lodowej zaobserwowano burze. Jedną z kamer używanych do badania Marsa jest kamera MARCI na Mars Reconnaissance Orbiter NASA. Dwie kamery na pokładzie Mars Express – Visual Monitoring Camera (VMC) i High-Resolution Stereo Camera (HRSC) – zostały również wykorzystane do zobrazowania burz z orbity. W ciągu kilku dni sekwencja zdjęć wykonanych przez kamerę VMC pokazała, że ​​burze przychodzą i odchodzą w powtarzających się cyklach, o podobnych kształtach i cechach.

 

Zdjęcia wykonane przez HRSC pokazują spiralne kształty w szerokim przekroju. Ich pochodzenie jest podobne do cyklonów pozatropikalnych w średnich szerokościach geograficznych i polarnych szerokościach geograficznych Ziemi, których długość wynosi od 1000 do 2000 km. Mars wykazuje charakterystyczne zjawisko, co widać na zdjęciach.

 

Według nich burze piaskowe na Marsie składają się z małych chmur ułożonych w regularny wzór, jak ziarna lub kamyki. Atmosfera ziemska ma również podobną teksturę chmur. Ponieważ gorące powietrze jest mniej gęste niż zimne, konwekcja tworzy znajome tekstury. Ten rodzaj konwekcji wygląda jak konwekcja w zamkniętych komórkach, w której powietrze unosi się wewnątrz małych kieszeni chmur. Chłodniejsze powietrze może opadać poniżej gorącego powietrza w szczelinach na niebie wokół komórek chmur. Na Ziemi chmury tworzą się, gdy woda skrapla się we wznoszącym się powietrzu.

 

Jak widać z Mars Express, obłoki pyłu na Marsie powstają w tym samym procesie, ale kolumny wznoszącego się powietrza to głównie pył, a nie woda. Pod wpływem ciepła słonecznego powietrze nasycone pyłem unosi się i tworzy komórki pyłowe. Wokół komórek znajduje się obszar opadającego powietrza, w którym jest mniej kurzu. Jak odkryli naukowcy, prowadzi to do pojawienia się ziarnistego wzoru, znanego nam z chmur na Ziemi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Moze artykul powinien brzmieć

Moze artykul powinien brzmieć. Wszystkie posiadane materiały z Marsa sa zwykla mistyfikacja i próbą wyludzania od podatników pieniedzy celem budowy bunkrow  przed 2040 i mamieniu ludzi gownianymi propozycjami,tudzież obietnicami,chorobami,szczepieniami .

Biedlugo sie okaże jaka jest prawda,tyle ze w zwolnionym tempie.najpierw musicie rozwalic demokracje. Potem beda kościoły, na końcu wojna z islamem ,a potem syf elona 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj