Dinozaury wyginęły nie tylko przez upadek asteroidy, ale również okres gwałtownego wulkanizmu na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Internet

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że asteroida, która zderzyła się z Ziemią 66 milionów lat temu, nie była jedynym kataklizmem, który doprowadził do masowego wymierania. Ostatecznie potwierdzono, że działa zniszczenia wielkich gadów wywołał intensywny wulkanizm, będący konsekwencją zderzenia.

 

Panowanie dinozaurów na Ziemi skończyło się spektakularną katastrofą. Około 66 milionów lat temu, mierząca około 9,5 kilometrów średnicy asteroida, zderzyła się z Ziemią u wybrzeży dzisiejszego Meksyku. Impakt spowodował regionalny kataklizm, oraz radykalnie zmienił klimat na całym świecie.

Niektórzy eksperci od dawna twierdzili, że przyczyną tego masowego wymierania nie mogła być tylko kosmiczna katastrofa. Sugerowano przede wszystkim wzrost aktywności wulkanicznej w obrębie tak zwanych Trap Dekanu, znajdujących się na terenie dzisiejszych Indii.

Naukowcy uważają, że zderzenie z potężną asteroidą porządnie potrząsnęło planetą. Było to na tyle gwałtowne, że wyzwoliło erupcje wulkanów na całej planecie powodując, że stały się one dużo bardziej intensywne. Znaleziono dowody na to, że w okresie 50 tysięcy lat po zderzeniu z asteroidą, wulkany w obrębie Trap Dekanu podwoiły swoje emisje wypełniając atmosferę ziemi popiołem i dużymi ilościami dwutlenku siarki.

Pozostałość Trapów Dekanu - źródło: wikipedia.org

Wygląda na to, że najpierw poważne zmiany klimatu spowodowało samo zderzenie z asteroidą, a potem dzieła zniszczenia dokonał pobudzony w ten sposób wulkanizm, który spowodował dużo bardziej trwałe zmiany klimatu. Pył wulkaniczny zablokował promienie słoneczne i spowodował efekt zimy jądrowej. Najnowsze pomiary skutków tych erupcji wskazują na to, że trwały nadal długo po tym gdy dinozaury już wyginęły.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rozsmieszony

Panie, pezstan pan

Panie, pezstan pan przepisywac bzdury amerykanskich pseudo naukofcuf i pierdzielic o milionach setach i dziesiatkach tysiecy lat, juz nie wspomne miliardach. To bylo dobre 30 lat temu na dobranoc z misiem uszatkiem! Ziemia ma 6tysiecy i ani trocha wiecyj. Naucz sie zakoduj i wyryj na czole jesli jestes katolikiem a nie lemingiem albo innym dziwakiem.

Portret użytkownika qwerty

Rozsmieszony napisał:Panie,

Rozsmieszony wrote:
Panie, pezstan pan przepisywac bzdury amerykanskich pseudo naukofcuf i pierdzielic o milionach setach i dziesiatkach tysiecy lat, juz nie wspomne miliardach. To bylo dobre 30 lat temu na dobranoc z misiem uszatkiem! Ziemia ma 6tysiecy i ani trocha wiecyj. Naucz sie zakoduj i wyryj na czole jesli jestes katolikiem a nie lemingiem albo innym dziwakiem.

Mam nadzieję, że ty i tobie podobni wkrótce podzielicie los dinozaurów. Wnioskując po po twoim sentymencie do misia uszatka musisz być już mocno posunięty w latach. Jesteś żywym zaprzczeniem tezy, że mądrość przychodzi z wiekiem, Żal mi tylko twoich dzieci, o ile takowe posiadasz. W oczy ci tego nie powiedzą ale jestem pewien, że się ciebie wstydzą. Ziemia ma 6000 lat?! Przecież już nawet twoi katoliccy teologowie się z tego wycofują. Na świecie obok biblii istnieje mnóstwo innych książek.  Doucz się, poczytaj zanim znów się publicznie zbłaźnisz

Strony

Skomentuj