Dinozaury mogły wyginąć przez malarię

Kategorie: 

http://scienceblog.ru/wp-content/uploads/1398332795-5084.jpg
Do niedawna naukowcy byli przekonani, że nie było malarii przed 8 milionami lat temu. Jednak nowe badania, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, kwestionują ten fakt twierdząc, że malaria mogła pojawić się w czasie dinozaurów.

 

 

W magazynie American Entomologist opublikowano artykuł o badaniach naukowców z University of Oregon. Odkryli oni, że malaria mogła pojawić się 100 milionów lat temu i uważają, że to właśnie ta choroba mogła przyspieszyć proces wymierania dinozaurów.

 

Czynnikami sprawczymi malarii w prawie 90% przypadków są pasożytnicze pierwotniaki Plasmodium, które są przenoszone na ludzi przez ukąszenie komara Anopheles. Dziś istnieją lekarstwa na malarię, ale ciągle rocznie umiera na tę chorobę około 400 tys. ludzi.

 

Według entomologa Georga Poinara, starożytne formy malarii mogły być przekazywane nie tylko przez komary, ale także przez inne gatunki owadów, które żyły na Ziemi w tym czasie. Badacze znaleźli komara „zakonserwowanego” w bursztynie.

 

Po szczegółowej analizie naukowcy odkryli w nim ślady pasożyta malarii. Warto zauważyć, że wiek skamieniałych fragmentów może osiągnąć 20 milionów lat. Odkryty szczep malarii praktycznie nie różni się od tych znanych współcześnie. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Nawet nie czytałem artykułu,

Nawet nie czytałem artykułu, od razu myk w komentarze Smile Dinozaury to największa bzdura i bajki wymyślona dla przepraszam kretynów, a sama teoria ewolucji istnieje jedynie po to aby człowiek cały czas czuł się uniżony, bo jest tylko małpą, a tak naprawdę każdy człowiek jest dziełem Boga Ojca Żywego Smile

Skomentuj