Kategorie:
Para naukowców z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, odnalazła dowody wskazujące na to, że gdyby 66 milionów lat temu asteroida uderzyła w powierzchnię naszej planety gdzieś indziej niż w Półwysep Jukatan, konsekwencje jej upadku nie byłyby tak katastrofalne.
W swojej pracy naukowej, Kunio Kaiho i Naga Oshima, dowodzą, że gdyby asteroida trafiła w jakiejkolwiek innej części świata, dinozaury miałyby szansę przetrwać. Naukowcy na całym świecie już dawno doszli do konsensusu w zakresie przyczyn wyginięcia dinozaurów i w środowisku naukowym istnieje przekonanie, że do impaktu asteroidy doszło. Zlokalizowano krater o nazwie Chicxulub. Ma on 150 km szerokości i znajduje się w pobliżu miasta Chicxulub , stąd jego nazwa.
Kolizja na Jukatanie, do której doszło 66 mln lat temu spowodowała wzniesienie do atmosfery tak dużej ilość sadzy i innych materiałów, że temperatura na Ziemi stała się zbyt niska przez okres około trzech lat, co było kluczowe w wyginięciu dinozaurów i innych zwierząt lądowych. Jednak teraz wydaje się, że dinozaury mogły przetrwać, gdyby asteroida uderza w prawie każdym innym miejscu na powierzchni naszej planety.
W swojej pracy Kaiho i Oshima przygotowali symulacje komputerowe, które wykazały, że ilość sadzy wzrasta w powietrze po upadku asteroidy na powierzchni ziemi i jest ona określona przede wszystkim przez zawartość węglowodorów, czyli ropy naftowej, węgla i zawierających ropę skalistych skał. Naukowcy ustalili, że w miejscu gdzie uderzyła asteroida, która stworzyła krater Chicxulub, ilość węglowodorów jest szczególnie wysoka. Aż na 87 procentach powierzchni Ziemi ilość węglowodorów jest mniejsza.
Miejsca występowania węglowodorów
Gdyby asteroida uderzyła niemal wszędzie poza dzisiejszym Jukatanem i Zatoką Meksykańską i innymi miejscami występowania ropy naftowej, do atmosfery dostałoby się znacznie mniej sadzy i dinozaury miałaby realną szansę na przetrwanie.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Skomentuj