Dieta śródziemnomorska może spowolnić starzenie się mózgu - najnowsze odkrycie naukowe

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Starzenie się mózgu to naturalny proces, który nieuchronnie dotyka każdego z nas. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Centrum Mózgu, Biologii i Zachowania na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln i Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign sugerują, że odpowiednia dieta może spowolnić ten proces. Opublikowane w czasopiśmie "npj Aging" wyniki badania rzucają nowe światło na to, jak zdrowe odżywianie może wpłynąć na funkcjonowanie naszego mózgu w późniejszych latach życia.

 

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane od 100 zdrowych osób w wieku 65-75 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący ich aktywności fizycznej, wielkości ciała i danych demograficznych, a następnie pobrano od nich próbki osocza. Po okresie postu osoby te przeszły również testy poznawcze i skany MRI, aby zmierzyć biomarkery składników odżywczych.

 

Analiza zebranych danych pozwoliła naukowcom zidentyfikować dwa typy starzenia się mózgu: przyspieszone i wolniejsze niż oczekiwano. Okazało się, że osoby z wolniejszym starzeniem się mózgu miały odrębny profil żywieniowy, charakteryzujący się kombinacją określonych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, karotenoidów oraz form witaminy E i choliny.

 

Dieta śródziemnomorska, oparta na spożywaniu oliwy z oliwek, orzechów, ryb, owoców i warzyw, jest od dawna uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Teraz naukowcy sugerują, że jej pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu może być związany z określonymi składnikami odżywczymi, takimi jak:  kwasy tłuszczowe: kwas wakcenowy, gondoidalny, alfa-linolenowy, elkozapentaenowy, eikozadienowy i lignocerynowy, przeciwutleniacze i karotenoidy: cis-luteina, transluteina, zeaksantyna i dwie formy witaminy E i cholina. Te składniki odżywcze mogą odgrywać kluczową rolę w spowolnieniu procesu starzenia się mózgu.

 

Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy, dzięki którym dieta śródziemnomorska wpływa na funkcjonowanie mózgu. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie randomizowanych, kontrolowanych badań mających na celu wyizolowanie konkretnych składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu.

 

Najnowsze odkrycie naukowców sugeruje, że dieta śródziemnomorska, bogata w określone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, karotenoidy oraz formy witaminy E i choliny, może spowolnić proces starzenia się mózgu. Choć potrzebne są dalsze badania, wyniki te dają nadzieję, że odpowiednie odżywianie może odegrać kluczową rolę w zachowaniu zdrowia mózgu w późniejszych latach życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj