Dieta rybna uratuje tysiące istnień ludzkich rocznie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Przejście na dietę rybną może uratować 750 tys. istnień ludzkich rocznie do 2050 roku - tak przynajmniej wynika z badań naukowców z Afryki Południowej

 

Południowoafrykańscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia - przejście na dietę rybną może uratować nawet 750 tysięcy ludzkich istnień rocznie do 2050 roku. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie naukowym "Sustainability", wskazują, że rezygnacja z czerwonego mięsa na rzecz ryb, takich jak śledzie, sardynki i sardele, przyniesie ogromne korzyści zdrowotne.

 

Według naukowców z Uniwersytetu KwaZulu-Natal, nowa dieta byłaby szczególnie korzystna dla krajów o niskich i średnich dochodach, gdzie ryby są tanie i łatwo dostępne, a jednocześnie wskaźniki umieralności z powodu chorób układu krążenia są wysokie. Coraz więcej badań łączy spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa ze zwiększonym ryzykiem chorób niezakaźnych, które w 2019 roku odpowiadały za około 70% wszystkich zgonów na świecie. 

 

"Ryby morskie są bogate w długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, a także zawierają wapń i witaminę B12" - tłumaczą autorzy publikacji. Ich analiza wykazała, że szerokie wykorzystanie śledzi i sardynek do bezpośredniego spożycia przez ludzi mogłoby potencjalnie zapewnić znaczne korzyści dla zdrowia publicznego, szczególnie w zakresie zmniejszenia częstości występowania choroby niedokrwiennej serca. 

 

W sumie przejście na dietę rybną zapewni ludzkości dodatkowe 7-15 milionów lat życia. Naukowcy podkreślają, że byłoby to szczególnie korzystne dla krajów rozwijających się, gdzie dostępność i ceny produktów rybnych są korzystniejsze niż w państwach wysoko rozwiniętych.

 

Te badania pokazują, że zmiana diety może mieć ogromny, pozytywny wpływ na zdrowie i długość życia, zwłaszcza w regionach, gdzie borykają się z wysokim wskaźnikiem chorób układu krążenia.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hojnowski

Ludzie nie są ważniejsi od

Ludzie nie są ważniejsi od zwierząt. Nie ma żadnego interesu moralnego, ekonomicznego, ekologicznego w tym, żeby poświęcać szacowane w bilionach poławiane morskie życie na rzecz ludzkiego życia - głównego dewastatora tej planety.

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

W Europie a w każdym razie w

W Europie a w każdym razie w Polsce to chodzi raczej o to żeby ludzie jedli jak najmniej ryb szczególnie świeżych, przeciez chodzi w końcu o masowe wymordowywanie Polaków co jest prowadzone obecnie. Zjeść świeżą rybę, ale nie żadna chodowaną ani odmrażaną graniczy z cudem, pozostają nam jeszcze tylko ryby wędzone i konserwowe, bo wszystkie te mrożone i filety to niemal sama zabrożona woda!

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika wiktor wektor

Taa oczywiście, tylko nikt

Taa oczywiście, tylko nikt nie wspomniał że w oceanach ryb już zaczyna brakować za to od odpadków plastikowych aż się roi. A w tle oczywiście walka z emisją CO2 i metanu przez świnie i krowy. I na co komu te "istnienia ludzkie" co ? Czy jak będzie nas szycbiej przybywać to lepiej będzie ? No.. kolejne pitolenie lewackich ciemniaków zatroskanych o ludzkość.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj