Diagnostyka języka w celu wykrywania chorób przy użyciu sztucznej inteligencji z 94% dokładnością

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Dziedzina medycyny od zawsze wykorzystywała różne metody w celu diagnozowania i monitorowania schorzeń. Niezwykłe jest to, że praktyka diagnozowania chorób na podstawie analizy języka, którą po raz pierwszy zastosowano w tradycyjnej chińskiej medycynie 2000 lat temu, znalazła swoje miejsce w nowoczesnej technologii. W erze cyfrowej, gdy zdalna opieka zdrowotna staje się coraz bardziej pożądana, informatycy w połączeniu z lekarzami korzystają z uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, aby przyjrzeć się ludzkiemu językowi i wykorzystać jego cechy jako narzędzie diagnostyczne.

 

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez ekspertów z Średniego Uniwersytetu Technicznego w Bagdadzie oraz Uniwersytetu Australii Południowej, analiza języka człowieka została podniesiona na wyższy poziom. W badaniu tym, za pomocą kamery internetowej USB oraz komputera, zarejestrowano obrazy języków pacjentów cierpiących na różne schorzenia, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek i anemia.

 

Te obrazy następnie zostały skonfrontowane z obszerną bazą danych, zawierającą blisko 9000 obrazów różnych języków. Imponujący wynik dokładności diagnozy na poziomie 94% przewyższa wyniki tradycyjnych badań laboratoryjnych. Dla pacjentów i personelu medycznego istotne było również to, że wyniki diagnozy były przesyłane w formie wiadomości tekstowych, co stanowi wyjątkową korzyść w erze cyfrowej komunikacji.

 

Istnieją pewne choroby, które objawiają się charakterystycznymi zmianami w wyglądzie języka, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego, cukrzyca, choroby tarczycy czy nawet COVID-19. Przeprowadzone na Ukrainie badania ukazały różne barwy języka pacjentów z COVID-19 w zależności od ciężkości infekcji. Te barwy, począwszy od bladoróżowego do ciemnoczerwonego, mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących przebiegu choroby.

 

W momencie, gdy zdalna opieka zdrowotna staje się niezbędna, technologie takie jak ta oferują bezcenne wsparcie w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób. Profesor Al-Naji, jeden z głównych badaczy, podkreśla ogromny potencjał tej technologii. Jego zdaniem, analiza języka za pomocą sztucznej inteligencji ma potencjał do zdiagnozowania ponad 10 różnych chorób z dokładnością sięgającą nawet 80%.

 

Innovacja ta, łącząca starożytną wiedzę z nowoczesnymi technologiami, ma ogromne możliwości w dziedzinie zdalnej opieki zdrowotnej. Wykorzystanie zaawansowanej analizy obrazu, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do badania języka w celu diagnozowania chorób może zrewolucjonizować medycynę, szczególnie w miejscach, gdzie dostęp do tradycyjnych placówek medycznych jest ograniczony. W obliczu globalnych wyzwań, takich jak pandemia COVID, ta technologia staje się kluczem do przyszłości zdalnej opieki zdrowotnej.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gnago

JAk chcesz odkurzyć dywan to

JAk chcesz odkurzyć dywan to koniecznie musisz to robić odkurzaczem lotniskowym - wielkości ciężarówki. Tak i tu starczy wyspecjalizowany programik z bazą danych w chmurze czy razem z programikiem w twoim smartfonie

Portret użytkownika Emer

Odpaliłem komputer a mam

Odpaliłem komputer a mam różne programy operacyjne i różne przeglądarki. Odpaliłem więc a tam w przeglądarce Edge Microsoftu już zainstalował sztuczną inteligencję i już odpowiada na zapytania! Dodam że w Yandexie zrobili to podobnie że można jej użyć w podobnym czasie. Ciekawe kiedy w kościele się pojawi?

Skomentuj