Deszcz meteorów w Iranie - kilka miast zostało dotkniętych przez to nietypowe zjawisko

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Oficjalnie potwierdzono, że 30 lipca 2014 roku w Iranie doszło do upadku meteorytu. Obiekt rozpadł się w atmosferze, a jego szczątki spadły na dużym obszarze. Zdarzenie to przez lokalne media jest porównywane do upadku meteoru czelabińskiego.

 

Według doniesień większość części tego ciała niebieskiego spadły w prowincjach Qazvin i Alborz. Znajdowano je od miejscowości Avaj oraz Eshtahard. Irańskie agencje prasowe twierdzą, że zdarzenie spowodowało poważne straty zwłaszcza w prowincji Qazvin. Nie jest to wcale daleko od stolicy - Teheranu.

 

Nie ma oficjalnych potwierdzonych informacji na temat ilości ofiar na skutek tego zjawiska. Można się opierać jedynie na plotkach rozprowadzanych przez Internet. Jednak do takich historii zawsze trzeba podchodzić z rezerwą. Można przyjąć roboczo, że ofiar nie było, ale były jakieś zniszczenia.

Ustalono, że w wielu miejscach podczas upadku wypadły szyby z okien. Ten sam efekt obserwowano w Czelabińsku i był wtedy spowodowany falą uderzeniową. Można zatem założyć, że i tym razem po pewnym okresie lotu w ziemskiej atmosferze doszło do rozpadu i eksplozji, która wytworzyła falę uderzeniową zdolną do tłuczenia szyb w oknach.

 

Warto przypomnieć, że mniej więcej w tym samym czasie niezwykle jasny zielony meteor był widziany na półkuli południowej, nad Argentyną. Nie można wykluczyć, że oba te zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego. Ziemia mogła na przykład wlecieć w jakiś obszar przestrzeni, który zawiera więcej kosmicznego gruzu. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wkrótce spodziewamy się największych letnich rojów meteorów.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika niuniossj3

Ja w nocy z piątku na sobotę

Ja w nocy z piątku na sobotę (31 lipca - 1 sierpnia) w godzinach 24-1 Widziałem dosyć jasny bolid o zdecydowanie większej jasności i długości niż tzw. spadające gwiazdy było go widać na północnej częsci nieba poruszał się w kierunku północnego wschodu ale nad horyzontem zgasł więc uległ spaleniu . Znajduje się w centralnej Polsce w okolicach Opoczna . Więc pewnie Ziemia wleciała teraz w jakiś rój meteorów zresztą jak to się zwykle zdarza w sierpniu widocznie teraz tylko było pare większych fragmentów Smile

Skomentuj