Deszcz meteorów eta Akwarydów osiągnie szczyt w nocy 5 maja

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Deszcz meteorów znany jako 'eta Akwarydy' osiągnie szczyt w nocy 5 maja. Naukowcy przewidują, że będzie można zobaczyć do 40 meteorów na godzinę. 

Rój meteorów eta Akwarydy (η Akwarydy, ETA), powstał z powodu przelotu słynnej komety Halleya Halleya. Nasza planeta przechodzi przez niego regularnie w maju każdego roku.

 

Meteory z roju eta Akwarydów są szybkie i jasne, pozostawiając długie ślady, jak te z październikowych Orionidów. Prędkość meteorów jest dość duża – prawie 67 km/s. Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Meteorów oczekiwanych jest do 40 meteorów na godzinę.

 

Rejon wlotu meteorów znajduje się w konstelacji Wodnika, która określa nazwę deszczu meteorów. Jej źródłem jest ślad pyłowy pozostawiony przez kometę Halleya. Ziemia przechodzi przez niego dwa razy w roku, w wyniku czego mieszkańcy planety obserwują dwa razy spadające gwiazdy z tego samego pochodzenia - wiosenne eta Akwarydy i jesienne Orionidy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj