Kategorie:
Deszcz meteorów znany jako 'eta Akwarydy' osiągnie szczyt w nocy 5 maja. Naukowcy przewidują, że będzie można zobaczyć do 40 meteorów na godzinę.
Rój meteorów eta Akwarydy (η Akwarydy, ETA), powstał z powodu przelotu słynnej komety Halleya Halleya. Nasza planeta przechodzi przez niego regularnie w maju każdego roku.
Meteory z roju eta Akwarydów są szybkie i jasne, pozostawiając długie ślady, jak te z październikowych Orionidów. Prędkość meteorów jest dość duża – prawie 67 km/s. Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Meteorów oczekiwanych jest do 40 meteorów na godzinę.
Rejon wlotu meteorów znajduje się w konstelacji Wodnika, która określa nazwę deszczu meteorów. Jej źródłem jest ślad pyłowy pozostawiony przez kometę Halleya. Ziemia przechodzi przez niego dwa razy w roku, w wyniku czego mieszkańcy planety obserwują dwa razy spadające gwiazdy z tego samego pochodzenia - wiosenne eta Akwarydy i jesienne Orionidy.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj