Der Spiegel oskarżył byłego kanclerza Niemiec, Helmuta Kohla, o sponsorowanie nazistów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Niemiecki magazyn Spiegel oskarżył byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla o sponsorowanie nazistowskich zbrodniarzy. Publikacja, odnosząca się do niedawno ujawnionych dokumentów, poinformowała, że w młodości polityk przekazał pieniądze na fundusz, aby pomóc byłym esesmanom.

 

Zgodnie z odnalezionymi dokumentami, Helmut Kohl wpłacił 200 niemieckich marek na „Hilfswerk Hausser ". Organizacja, nazwana na cześć pułkownika generała SS Paula Haussera, zbierała pieniądze na aresztowanych nazistowskich zbrodniarzy i ich krewnych. Jak zauważają autorzy dochodzenia, były kanclerz uważał ww. esesmana za „przyzwoitego, uczciwego człowieka". Helmut Kohl, jako polityk, często okazywał szacunek weteranom z Waffen SS.

 

Paul Hausser (7 października 1880 - 21 grudnia 1972) był wysokiej rangi dowódcą w Waffen-SS nazistowskich Niemiec podczas drugiej  wojny światowej, który odegrał kluczową rolę w powojennych wysiłkach byłych członków Waffen-SS, aby osiągnąć rehabilitację historyczno-prawną.

 

Hausser służył jako oficer w armii pruskiej podczas pierwszej wojny światowej i osiągnął rangę generała w międzywojennym Reichsherze. Po przejściu na emeryturę wstąpił do SS nazistowskich Niemiec i przyczynił się do utworzenia Waffen-SS. Podczas drugiej wojny światowej osiągnął poziom dowódcy grupy wojskowej. Prowadził oddziały Waffen-SS w Trzeciej Bitwie pod Charkowem, w bitwie pod Kurskiem i kampanii w Normandii. Hausser był najwyższym rangą oficerem w Waffen SS obok Seppa Dietricha. W przeciwieństwie do Dietricha, Hausser był profesjonalnym oficerem sztabowym, zanim wstąpił do SS.

 

Po wojnie Hausser stał się członkiem-założycielem i pierwszym rzecznikiem HIAG, grupy lobbingowej i rewizjonistycznej weteranów, założonej przez byłego wysokiego rangą pracownika Waffen-SS w Niemczech Zachodnich w 1951 r. Prowadził kampanię na rzecz przywrócenia prawnego i ekonomicznego prawa Waffen-SS, wykorzystując wielopunktową kampanię propagandową, aby osiągnąć swoje cele. Hausser napisał dwie książki, w których argumentował czysto militarną rolę Waffen-SS. Twierdził, że „jego wojsko jest jak każde inne”. Hausser i HIAG przekształciły wizerunek Waffen-SS jako tak zwanej siły paneuropejskiej, która walczyła honorowo i nie brała udziału w zbrodniach wojennych lub zbrodniach nazistowskich. Argumenty te zostały zdyskredytowane przez historyków.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)


Skomentuj