Depresja przyśpiesza proces starzenia komórek

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Holandii i Stanów Zjednoczonych dowodzą, że depresja przyśpiesza proces starzenia naszych komórek. Według badań laboratoryjnych, komórki u osób chorych są biologicznie starsze niż w przypadku osób zdrowych.

 

Ponad 2 tysiące osób było przedmiotem badań dr. Josine'a Verhoevena z VU University Medical Centre w Holandii oraz amerykańskich naukowców. Ponad jedna trzecia osób była chora na depresję, druga grupa osób o podobnej liczbie doświadczyła silnej depresji w przeszłości, natomiast reszta była całkowicie zdrowa. Uczeni pobrali od uczestników badania próbki krwi, poszukując zmian w komórkach zwanych telomerami. Dokonując pomiarów jej długości można ocenić poziom zestarzenia się komórek.

 

Według przeprowadzonej analizy, osoby chore na depresję oraz te które doświadczyły jej w przeszłości miały znacznie krótsze telomery od osób zdrowych. Różnica ta była widoczna nawet gdy wzięto pod uwagę styl życia, taki jak intensywne picie alkoholu oraz palenie papierosów. Uczestnicy badania o najcięższej depresji mieli najkrótsze telomery.

 

Dr. Verhoeven spekuluje, że telomery skracają się ze względu na reakcję organizmu w trakcie depresji, jednak nie jest to jasne, czy ten biologiczny proces starzenia się jest szkodliwy oraz czy może zostać on odwrócony. Naukowcy obecnie wiedzą, że osoby chore na ciężką depresję są również bardziej podatne np. na raka, cukrzycę, otyłość czy choroby serca.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/health-24897247

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Greg Bjorg

Αγαπητοί φίλοι, εάν δεν

Αγαπητοί φίλοι, εάν δεν μπορείτε να λύσετε προβλήματα με ένα πέος με οποιονδήποτε τρόπο, τότε θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να πάτε σε αυτόν τον ιστότοπο, όπου πάντα καταφέρνω να λύσω όλα τα προβλήματα με τα γεννητικά όργανα, δοκιμάστε το και εσείς, είμαι βέβαιος ότι σίγουρα θα πετύχετε

Portret użytkownika orka

Depresja ma zawsze drugie dno

Depresja ma zawsze drugie dno czyli geny. Pierwsze tzw. dno to "niesprzyjające" okoliczności wokół osoby, związane z codziennym życiem, które gdy się zmienią taki "chory" wraca do zdrowia. Natomiast depresja uwarunkowana genetycznie nigdy nie zostaje wyleczona chociaż można łagodzić jej objawy. Popularne dziś antydepresanty uzależniają podobnie jak alkohol, seks, tytoń i wiele innych. Ale przecież o to chodzi by ludzi leczyć a nie wyleczyć bo skończyłby się dopływ kasy. Najpierw człowieka trzeba zepsuć by go potem do końca życia naprawiać.

Portret użytkownika r.abin

No dobrze – ale nie jest

No dobrze – ale nie jest przypadkiem odwrotnie?. Osoby z krótszymi telomerami. Mają gorszą replikację komórek, co przekłada się  - na więcej schorzeń i depresję. Od dawna wiadomo, że długowieczność - jest dziedziczna i grupa długowiecznych, powinna mieć dłuższe telomery, lepsze zdrowie i mniejszą skłonność do depresji. Och ci naukofcy - czego oni nie wymyślą?

Portret użytkownika Endymion

Częstotliwości SOLFAŻOWE.

Częstotliwości SOLFAŻOWE. Lecznicze są te 3,6,9. Tesla był promotorem tego. Nagle 5G podmieniło nam częstotliwość na 7?

Przykład 372HZ daje po skróceniu (3+7+2=12 1+2=3) Powinna być 3,6 lub 9. Wczoraj liczyłem dla 5G i wychodzą inne cyfry..

Zgłębiajcie temat, bo ciekawy. Tesla wchodząc do hotelu, przed wejściem okrążał fo 3 razy; taka ciekawostka.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Ar

Problem tylko w tym ze objawy

Problem tylko w tym ze objawy niektorych chorob sa podobne jak objawy depresji i sa zle diagnozowane. Np czesto tak sie diagnozuje ludzi z chorobami tarczycy czy nerek itd. I tym osobom faktycznie moga sie skracac telomery. Jednak to nie depresja bo stan mija po wlaczeniu odpowiedniego leczenia. Niestety lekarzy mamy jakich mamy a naukowcami zostaja przewaznie znajomi i krewni krolikow ktorzy maja kase i wladze. Nikt tez nie pomyslal ze to rozne choroby czy braki witamin czy mineralow moga wywolywac stan depresyjny a nie depresja byc przyczyna skrocenia telomerow. 

Strony

Skomentuj