Depopulacja przez terapię? Pacjentki po chemioterapii mają aż o 72% mniej dzieci, niż reszta populacji

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Jakie są długotrwałe skutki zdrowotne chemioterapii? Czy zmiany epigenetyczne wywołane chemioterapią mogą przenosić się na potomstwo pacjenta i jak te zmiany wpływają na płodność przyszłych pokoleń?

Chemioterapia to inaczej pewna metoda zatruwania komórek nowotworowych, co wpływa na cały organizm, wywołując ból, nudności, choroby, uszkodzenia zdrowych komórek i procesów narządowych. Ma ona trwały wpływ na organizm osoby, która przyjmuje leczenie. Efekty chemioterapii zmieniają DNA, dlatego zmiany mogą dotknąć nawet kolejne pokolenia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah zbadali stan populacji w danym okręgu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób chemioterapia wpływa na kolejne pokolenia. Nie znaleźli żadnych istotnych danych, które potwierdzałyby, że dzieci mężczyzn, którzy przeszli chemioterapię mają niższy współczynnik dzietności. Wygląda na to, że chemia nie wpływa negatywnie na plemniki, w przeciwieństwie do komórek jajowych kobiety. Naukowcy odkryli, że córki kobiet, które przeszły chemioterapię, miały 71 procent mniej dzieci w porównaniu do reszty populacji. Co gorsza, synowie kobiet, które chorowały na raka, mieli aż o 87 procent mniej dzieci. Dane sugerują, że chemioterapia powoduje uszkodzenia DNA u kobiet i ich dzieci, co wpływa na ich płodność.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że chemioterapia jest bardziej szkodliwa dla komórek jajowych niż plemników. W badaniu oceniano płodność dzieci kobiet, które przeszły chemioterapię. Grupa badanych obejmowała osoby, które ukończyły dziewiętnasty rok życia. Tylko pięciu ze 132 osób udało się począć dziecko w tym czasie. Stanowi to o 71 procent mniej niż w przypadku reszty populacji. Dalsze badania mają zbadać wskaźniki płodności u osób do trzydziestego roku życia, aby sprawdzić, czy płodność poprawia się z wiekiem.

 

Naukowcy stwierdzili, że chemioterapia podawana kobietom może mieć międzypokoleniowy wypływ na płodność. Dalsze badania pomogą w ustaleniu większej ilości szczegółów, aby dogłębniej zbadać przyczyny takiego niekorzystnego stanu rzeczy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika FrozenShade

Dzieci trzeba 'robić' kiedy

Dzieci trzeba 'robić' kiedy jest sie w odpowiednim wieku. A nie że kariera, to tamto sramto.

To czysta biologia - kobiety rodziły najefektywniej do pewnego roku życia, potem organizm się zużywał i z ewolucyjnego punktu widzenia kobieta stawała sie bezużyteczna. Nie wykształciły sie więc żadne mechanizmy które na dłuższą metę chroniły by jej układ rozrodczy. Mężczyzna z kolei był aktywny 'rozpłodowo' całe swoje zycie - dopóki nie zginął chwalebnie w walce z innym samcem bądź nie padł ofiarą zwierzyny, na którą sam polował. Samiec który przeżywał w takich niekorzystnych dla niego realiach był genetycznym skarbem, musiał więc mieć możliwość rzsiewania swojego DNA jak najdłuzej.

Portret użytkownika aneta

 

 

ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam  ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę  choć co nie który będą odbierać to za reklamę www.konopiafarmacja.pl  , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł  Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam ... rozwiń całośćtylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Obecnie sytuacja jest taka,

Obecnie sytuacja jest taka, wg Suisse Credit Banku, że z ogólnych globalnych aktywów w wysokości 250 bilionów, jeden procent społeczeństwa posiada dokładnie połowę. Dolna granica, czyli 50 procent najuboższej ludności, posiada mniej aniżeli jeden procent tej kwoty. Najbogatsze 10 % ludności posiada ponad 87,7% światowego bogactwa. Pozostałe 13.3% należy do 90% ludności. Stąd jednoznacznie wynika, dlaczego musi być tyle biedy w poszczególnych krajach. Całość bogactw, to znaczy 97% tej kwoty, znajduje się w City of London.

I już wiesz, kto czerpie zyski z Twojej pracy.

I już wiesz, dlaczego możesz być tylko Biologicznym Robotem.

I już wiesz, dlaczego p. minister Morawiecki twierdzi, że Polska jest krajem rządzonym z zewnątrz.

I już wiesz, dlaczego tu jest ''ch. du. i kamieni kupa.''

Strony

Skomentuj